Wprowadzenie

30 stycznia 2019 r. prezydent USA Trump skrytykował raport amerykańskiego wywiadu, Worldwide Threat Assessment, opublikowany 29 stycznia 2019[1], tweetując, że jest „naiwny”[2] w sprawie niebezpieczeństwa, jakie stanowi Iran. Badanie MEMRI w ostatnich latach pokazują, że reżim irański wiele razy oszukał amerykański wywiad; raporty MEMRI opierają się o otwartą, dostępną informację publikowaną przez Irańczyków. Poniżej są cztery przykłady:

Reaktor plutonowy w Arak

Reżim irański oszukał USA i Zachód oraz Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) w sprawie zamknięcia reaktora plutonowego w Arak, jak tego wymagano zgodnie z JCPOA. Ali Akbar Salehi, dyrektor Irańskiej Organizacji Energii Atomowej (AEOI) i członek zespołu negocjacyjnego Iranu, ujawnił podczas wywiadu 22 stycznia 2019 r., że Iran oszukał Amerykanów i Europejczyków w sprawie zamknięcia tego reaktora, mówiąc, że Iran nie wypełnił trzonu reaktora cementem, ale wypełnił tylko zewnętrzne rury. Powiedział: „Przez trzy lata mówiliśmy, że nie wlaliśmy cementu do trzonu reaktora na ciężką wodę w Arak. Gdybyśmy to zrobili, reaktor na ciężką wodę w Arak byłby zrujnowany”. Ujawnił także, że Irańczycy potajemnie kupili rury do zastąpienia rur wypełnionych cementem i chwalił się, że tylko jedna osoba w Iranie wiedziała o tym oszustwie – irański najwyższy przywódca Ali Chamenei. Gdyby druga strona wiedziała o tym oszustwie, dodał, zażądaliby, by Iran wypełnił cementem również rury zastępcze[3].

Aby zobaczyć klip z wypowiedziami Salehiego w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej:

Salehi ujawnił to oszustwo w Arak również w innych wywiadach: w wywiadzie z 15 stycznia 2019 r. dla irańskiej agencji informacyjnej Tasnim[4] i w wywiadzie telewizyjnym z 22 sierpnia 2017 r. (patrz MEMRI Inquiry & Analysis No. 1341, Head Of Iran’s Atomic Energy Organization: Only External Pipelines Of Arak Reactor Were Filled With Cement, Its Core Was Not; Within Five Days, We Can Begin Enriching Uranium To 20%, 1 września 2017).

Fatwa irańskiego najwyższego przywódcy Chameneiego, zakazująca rozwoju, produkcji, posiadania i użycia broni jądrowej  

Administracja Obamy powoływała się na tę rzekomą fatwę, mimo że taka fatwa nie istnieje i żaden odłam amerykańskiego wywiadu nigdy nie zajął się faktem, że ta fatwa nie istnieje. Nie byłoby żadnych wymogów tajemnicy, by powiedzieć, że nie istnieje.

Patrz raporty MEMRI w tej sprawie:

Militarny wymiar irańskiego programu nuklearnego

W kwartalnym raporcie w 2011 r. MAEA ujawniła, że działalność nuklearna Iranu miała wymiar militarny do 2003 r. i że część działalności na rzecz stworzenia broni nuklearnej trwała nadal w 2011 r.[5] Iran konsekwentnie odmawiał odpowiedzi na wszystkie pytania MAEA w sprawie tych podejrzeń i z powodu odmowy pełnej współpracy z MAEA Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła sześć rezolucji przeciwko Iranowi według Rozdziału VII Karty ONZ. Administracja Obamy z kooperacją MAEA ustaliła ramy współpracy z Iranem w celu zamknięcia dossier o Możliwym Wymiarze Militarnym (PMD).

Amerykański wywiad nigdy publicznie nie wspomniał o tych podejrzeniach i w ten sposób pozwolił na zamknięcie dossier, zgodnie z życzeniami z Białego Domu. 

Wady JCPOA: Inspekcje irańskich instalacji militarnych i innych miejsc nie są dozwolone

JCPOA nie pozwala na fizyczne inspekcje irańskich instalacji militarnych lub innych miejsce, których reżim islamski nie zadeklarował jako miejsc nuklearnych. Wywiad amerykański nigdy nie wspomniał, że ich ocena jest z tego powodu niepełna.

Patrz raporty MEMRI na ten temat:

 

* Yigal Carmon jest prezesem MEMRI; A. Savyon jedt dyrektorką MEMRI Iran media project.


[1] Dni.gov/files/ODNI/documents/2019-ATA-SFR—SSCI.pdf, January 29, 2019.

[2] @realDonaldTrump, January 30, 2019.

[3] Farsnews.com, January 22, 2019.

[4] Tasnimnews.com, January 15, 2019. Salehi said: „We are constantly saying that we only put cement in a few pipes in the heavy water reactor at Arak.”

[5] Iaea.org/sites/default/files/gov2011-65.pdf, November 8, 2011.