Francuskojęzyczna islamistyczna witryna internetowa Assabyle.com, która ogłaszała podżegającą i antysemicką treść i była zamknięta przez kilka lat, wróciła online w celu zmobilizowania poparcia dla szejka Bassama Ajachiego, obywatela francuskiego syryjskiego pochodzenia, który został zatrzymany we Włoszech z powodu podejrzeń o związki z Al-Kaidą i zaangażowania w terroryzm.

Witryna została zamknięta w 2006 r. po tym, jak jej dwóch administratorów– Abdel Rahman Ajachi (26) i Francuz nawrócony na islam Raphaël Gendron, alias Abdel Raouf (30) – zostali skazani za rasizm i zaprzeczanie Holocaustowi i każdy z nich otrzymał wyrok 10 miesięcy więzienia oraz grzywnę 2 tysięcy euro. Obaj zostali aresztowani po ogłoszeniu na witrynie artykułu zatytułowanego „Koniec ludu Izraela”, który opisywał Żydów jako „szczwane i nikczemne… małpy i świnie” [1] . W owym czasie witryna była ściśle stowarzyszona z Belgijskim Ośrodkiem Islamskim, który prowadził działalność islamistyczną w Belgii.

W listopadzie 2008 r. policja włoska aresztowała Raphaëla Gendrona i Bassama Ajachiego (63), ojca Abdela Rahmana Ajachiego, z powodu podejrzeń o planowanie ataków terrorystycznych w Wielkiej Brytanii i Francji, konkretnie na lotnisku Charles de Gaulle w Paryżu. Ci dwaj zostali aresztowani wraz z pięcioma nielegalnymi imigrantami – trzema Palestyńczykami i dwoma Syryjczykami – którzy jechali razem z nimi w ich samochodzie. Według gazety włoskiej „La Republica” zdobyli oni broń i materiały wybuchowe oraz ustanowili sieć rekrutacji zamachowców-samobójców do działań w Iraku i Afganistanie.

Po ich aresztowaniu Assabyle.com powróciła online (http://www.assabyle.com/fr/page/acceuil.php ), i zamieściła petycję o ich uwolnienie. Witryna jest regularnie uaktualniana przez Abdela Rahmana Ajachiego, który pisze pod nazwą użytkownika „Abounour,” i jej głównym celem jest zwerbowanie poparcia dla tych dwóch [osób] oraz zebranie funduszy na ich obronę. Pokazuje zeskanowane, ręcznie pisane listy, które wysyłają z więzienia, jak również przetłumaczone wyciągi z ich rozmów w więzieniu, które były nagrywane i są używane przeciwko nim, a które witryna opisuje jako niewinne. Jest tam także informacja o kontakcie i rachunku bankowym dla tych, którzy chcą wpłacić dar.

Ten przegląd, pierwszy z serii o islamistycznych witrynach internetowych w Europie, dostarcza opisu tej witryny.

Strona startowa

Główna strona witryny, która oficjalnie należy do “Komitetu Obrony Szejka Bassama” oznajmia: „Szejk Bassam jest jednym z najbardziej znanych muzułmańskich imamów w Europie… Nauczał prostego i oryginalnego [rodzaju] islamu, z otwartego i niezależnego punktu widzenia. Był wolny i oddany w głoszeniu swoich przekonań – które są podobne do tych, [jakie żywi] olbrzymia większość muzułmanów. Jednak nie wahał się mówić o polityce i sprawach bieżących z krytycznej [perspektywy]. Jego przemówienia były publikowane w mediach i w Internecie i [były sprzedawane] w księgarniach, [więc] Szejk stał się kłopotliwą i niepokojącą [siłą w oczach władz]… W wyniku spisku syjonistycznego został skazany na długi wyrok więzienia…”

Forum tej witryny – które podobno ma 30 członków – pokazuje 56 wpisów “Abounoura” i tylko niewiele wpisów garstki innych osób.


Strona startowa Assabyle.com

Petycja

Petycja „przeciwko niesprawiedliwemu uwięzieniu szejka Bassama” skierowana do “rządów francuskiego, szwajcarskiego i belgijskiego” została umieszczona 15 listopada 2009 r. i do dnia dzisiejszego ma 378 podpisów.


Petycja

Donacje

Ten poświęcony donacjom dział wyjaśnia, że Komitet Obrony Szejka Bassama, kierowany przez rodziny zatrzymanych, nie ma żadnego legalnego status i jest to pozytywne, ponieważ nie ma także „w ogóle żadnych prawnych zobowiązań…” Jest tam kilka możliwości dokonywania donacji: przez Internet, pocztą, a także osobiści (podany numer telefonu).


Wezwanie do dawania datków z informacją o rachunku bankowym


Adres do wysyłania datków pocztą

Listy i spisane rozmowy

Na tej witrynie jest także zeskanowany, ręcznie pisany list z datą 8 października 2010 r. od Gendrona Raphaëla do Abdelaa Rahmana Ajachiego. W liście, pisanym po francusku (z kilkoma słowami po arabsku) Raphaël prosił Ajachiego, by wysłał mu pieniądze przez MoneyGram, i dodał: „Od kilku miesięcy nie miałem wiadomości od twojego ojca i martwię się o niego”.


List Gendrona (alias Abdel Raouf)

http://www.assabyle.com/documents/PP2.JPG

http://www.assabyle.com/documents/PP3.jpg

Jest tam także zeskanowany list z 8 sierpnia od samego Bassama Ajachiego.


List Bassama Ajachiego

Pisze on, że czuje się dobrze i że stanie przed sądem 19 sierpnia 2010 r., żeby wyjaśnić, dlaczego „rzucał gównem na świecką demokrację włoską”. Dodał, że niczego nie potrzebuje „poza olbrzymim trzęsieniem ziemi, które wrzuciłoby tych kłamców i wszystko, co posiadają, do morza”. Nazwał rząd włoski „mafiosami” i „[członkami] obrzydliwej rasy”, ale skomentował, że lubi Włochów i zamierza nauczyć się włoskiego.

Witryna przedstawia także to, co opisuje jako francuskie tłumaczenie rozmowy między Bassamem Ajachim i Raphaëlem Gendronem, która została nagrana i jest używana jako dowód przeciwko nim. Według władz włoskich Ajachi wspomniał w tej rozmowie (prowadzonej po arabsku) francuski samolot, a Gendron wspomniał „uderzenie na De Gaulle”. Witryna utrzymuje, że są to kłamstwa wstawione przez tego, kto tłumaczył tę rozmowę. Spisana rozmowa znajduje się tutaj: http://www.assabyle.com/documents/transcription.doc,
http://www.assabyle.com/documents/traduction2.doc ).

W ostatnim wpisie w 9 grudnia 2010 r. Abounour pisze, że jego ojciec spędził 20 dni w więziennej izolatce i że jego proces został odroczony do 20 stycznia 2011 r., ponieważ “nie wiedzą, o co go oskarżyć… i ich tłumacz [który przetłumaczył tę rozmowę] napisał kłamstwa [a potem]… całkowicie zniknął”.

* N. Maruani jest pracownikiem badawczym w MEMRI.