Poniższy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj.

29 czerwca 2014 r. Islamskie Państwo Iraku i Syrii (ISIS) opublikowało nagranie rzecznika grupy, Abu Muhammada Al-Adnaniego. Al-Adnani oznajmił, że ISIS postanowiło utworzyć “Kalifat islamski” i że jego przywódca Abu Bakr Al-Baghdadi został mianowany nowym „kalifem”. Al-Adnani powiedział, że nazwa ISIS nie będzie już używana, a od teraz używana będzie wyłącznie nazwa „Państwo islamskie”, żeby odzwierciedlić te zmiany. O sytuacji, która doprowadziła do ustanowienia kalifatu Al-Adnani powiedział, że rada Szura ISIS studiowała sprawę i doszła do wniosku, że nie ma opartych na szariacie przeszkód uzasadniających dalsze opóźnianie w ogłoszeniu ustanowienia kalifatu islamskiego.

Dodające, że ustanowienie kalifatu stało się wspólnym obowiązkiem wszystkich muzułmanów oraz że ummah zgrzeszy, jeśli tego nie zrobi, oznajmił, że muzułmanie na całym świecie muszą zaprzysiąc wierność kalifowi (Al-Bagdadiemu), popierać go i słuchać go: „Słuchajcie waszego kalifa i bądźcie mu posłuszni… żebyście mogli powrócić do[ statusu], jaki mieliście przez wieki – królów na ziemi i rycerzy wojny”. Al-Adnani powiedział następnie, że Al-Baghdadi „wypełnił wszystkie warunki kalifatu wspomniane przez uczonych” i że „ziemia poddaje się teraz jego rozkazom i autorytetowi”. Zwracając się do mudżahedinów i każdego innego pracującego na rzecz islamu „na powierzchni ziemi” powiedział, że oni także nie mają żadnej opartej na szariacie wymówki, by powstrzymać się od popierania kalifatu i jego przywódcy. Oświadczył także, że wszystkie grupy, państwa lub organizacje tracą ważność w momencie, w którym wchodzą pod władzę kalifatu.

Mówiąc do ludzi ISIS Al-Adnani wezwał ich, by pozostali zjednoczeni i dodał, że jeśli ktokolwiek będzie próbował wyłamać się, powinni “rozwalić mu głowę kulami i opróżnić jej środek, ktokolwiek to będzie”. Na zakończenie Al-Adnani podał ludziom ISIS szereg odpowiedzi, których mogą użyć wobec każdego, kto krytykowałby decyzję ISIS ogłoszenia kalifatu i mianowania kalifa.

Wypowiedź ta, która trwa 43 minuty, została najpierw ogłoszona po arabsku na stronie Twittera firmy medialnej ISIS, Al-Itisam. ISIS wypuściło także tłumaczenie tego wystąpienia na angielski, niemiecki, rosyjski i francuski, wyprodukowane przez pomocniczą firmę medialną, Al-Hayatt. Fragmenty wypowiedzi w tłumaczeniu na angielski można przeczytać tutaj: www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/8049.htm