25 lutego 2017 r. irańska reformistyczna witryna internetowa Amad News doniosła, cytując źródło z Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), że IRGC używa cywilnych samolotów pasażerskich irańskiej linii lotniczej Mahan Air do transport broni do Syrii i Jemenu, a także sprowadzania z powrotem zwłok poległych żołnierzy, jak również rannych, którzy wymagają leczenia.

Poniżej podajemy fragmenty tego reportażu, który zawiera także zdjęcia[1]:

„Dobrze poinformowane źródło w IRGC dostarczyło Amad News zdjęcia, które pokazują, że irańskie linie lotnicze [Mahan Air] obsługują loty do Syrii i Jemenu i transportują poległych i rannych Irańczyków, Syryjczyków i Jemeńczyków z powrotem do Iranu. Zdjęcia pokazują wyraźnie, że siedzenia i podłoga samolotu pokryte są płachtami plastikowymi, żeby nie pozostawić [na pokładzie] śladów rannych.

W październiku 2016 r. dobrze poinformowane źródło z Departamentu Skarbu USA powiedziało [agencji] AP, że USA starały się przekonać UE do współpracy przy posunięciach amerykańskich w celu zakłócenia płynności finansowej Mahan Air. Pięć lat temu Ameryka nałożyła sankcje na Mahan Air z powodu bliskich związków [tych linii] w IRGC i oskarżeń o transport broni do Syrii i Jemenu, ale jak dotąd UE nie zastosowała tych sankcji.

[Wspomniane] dobrze poinformowane źródło z IRGC powiedziało reporterowi Amad News, że loty ‘Mahan [Air] do Damaszku w Syrii i Sany w Jemenie są załadowane licznymi paletami z bronią, które znajdują się w ładowni i są wysyłane w strefy [walk]’. Powiedział, że jeden z tych samolotów z ładownią wypakowaną bronią próbował lądować w Sanie, ale zagroziły mu dwa bombowce saudyjskie i z powodu bombardowania lotniska w Sanie nie był w stanie rozładować cargo. Wydaje się, że to źródło wojskowe mówiło o wydarzeniu, jakie miało miejsce 3 maja 2015 r., kiedy dwa bombowce saudyjskie eskortowały samolot irański i nie dopuściły do jego lądowania w Jemenie przez zbombardowanie lotniska w Sanie. Iran twierdził, że samolot był załadowany pomocą, w tym żywnością i lekami, ale to źródło wojskowe podało, że w rzeczywistości transportować broń dla Houtich.

To źródło wojskowe z IRGC powiedziało [także], że twierdzenie z zeszłego roku, że [dowódca Sił Kuds] Kassem Soleimani, był w tym samolocie, było nieprawdziwe i że Soleimaniego nie było na pokładzie… [Według tego źródła:] ‘W zeszłym roku jeden z tych samolotów transportował normalnych pasażerów [jak również] siły wojskowe i amunicję z Iranu do Syrii, a w drodze powrotnej do Iranu przewoził poległych lub rannych Irańczyków, Syryjczyków, Afgańczyków i Pakistańczyków na leczenie lub pogrzeb w Iranie’. Dodał: ‘W drodze powrotnej z Syrii te samoloty przewożą ludzi w strefie C, która znajduje się z tyłu samolotu i normalni pasażerowie nie mogę jej widzieć. Opuszczają oni samolot tylnymi drzwiami i zajmują część [samolotu] oddzieloną od zwykłych pasażerów. To są ci sami ludzie, których Iran szkoli do walki i walk partyzanckich w bazach IRGC. W rzeczywistości, dowódcy IRGC używają zwykłych pasażerów lotów Mahan Air jako przykrywki do transportu broni, amunicji i [wojowników] szkolonych do walk partyzanckich w regionie”[2].

[1] Amad News została założona przez dziennikarzy aresztowanych lub zagrożonych podczas Zielonego Protestu 2009 r. (fali demonstracji przeciwko ogłoszonym wynikom wyborów prezydenckich 2009 r., które, zdaniem protestujących, były sfałszowane). Według działu witryny “O nas”, kontynuują oni ruch Zielonego Protestu i działają na rzecz przejrzystości informacji i ujawnienia korupcji w reżimie irańskim, by pomóc narodowi irańskiemu zdobyć jego prawa. Amadnews.com/about-us.
[2] Amad News (Iran), 25 lutego 2017

 

If you wish to reply, please send your email to [email protected].