10 maja 2024 r. „Irański potencjał militarny”, kanał Telegramu powiązany z irańskim Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), udostępnił post, w którym pochwalił działania wojskowe wspieranych przez Iran frakcji w regionie przeciwko Izraelowi, sugerując, że czynią one wielkie postępy w kierunku ostatecznego zwycięstwa. [1]

„Sukces militarny i polityczny Al-Kassam”

Omawiając sytuację w Gazie, kanał twierdził, że frakcje palestyńskie nadal radzą sobie tak dobrze, jak w pierwszych dniach wojny.

Wyróżniając wojskowe skrzydło Hamasu, Brygady Izzeddina Al-Kassama, wychwalają walki we wschodnim Rafah, mówiąc, że grupa używała systemu rakietowego Rajum i ciężkich pocisków moździerzowych – pocisków Jassin. Rakiety tandemowe i rakiety termobaryczne zniszczyły między innymi izraelskie czołgi, pojazdy i buldożery.

W przesłaniu zauważono ponadto, że międzynarodowy sprzeciw wobec izraelskiego planu rozszerzenia operacji wojskowej w Rafah jest częścią politycznego zwycięstwa, jakie odniosły frakcje palestyńskie. Uznając wysokie straty wśród Palestyńczyków, w poście podkreślono, że zwycięstwa wymagają poświęceń.

„Imponujące triumfy Huti”

Mówiąc o Jemenie, w poście stwierdzono, że jemeńscy Ansar Allah (Huti) odnoszą imponujące triumfy, argumentując, że „Morze Czerwone, Arabskie i Śródziemnomorskie, Zatoka Adeńska i Ocean Indyjski” znajdują się teraz całkowicie pod władzą Huti”, powołując się na niedawny atak na kilka izraelskich statków.

„Hezbollah zmusza Izraelczyków do opuszczenia swoich miast”

Jeśli chodzi o Liban, w poście stwierdzono, że „w ciągu zaledwie trzech dni” Hezbollah przeprowadził 26 operacji przy użyciu dronów, rakiet i rakiet, których celem były izraelskie budynki, bazy, pojazdy, czołgi i miejsca szpiegowskie.

Przechwala się, że ataki Hezbollahu na północny Izrael zmusiły wielu Izraelczyków do opuszczenia swoich miast. W poście stwierdzono również, że ataki Hezbollahu powodują ciężkie straty wśród izraelskich żołnierzy, ale media w dalszym ciągu cenzurują te informacje.

„Frakcje irackie wyraźnie eskalują ataki”

W poście stwierdzono, że irackie frakcje wyraźnie nasiliły swoje ataki, stwierdzając, że iracka milicja przeprowadziła kilka operacji przy użyciu rakiet manewrujących i samobójczych dronów, wymierzonych w „platformę gazową Lewiatan, bazę Obda, bazę Elifalet, port naftowy w Aszkelonie, bazę Nevatim, ośrodek Spur i wrażliwe cele w Ejlacie”.

„Iran zapewnia niezbędne dostawy”

Jeśli chodzi o Iran, „nadal wykonuje on swoją część militarnie, zaopatrując [frakcje] oporu w to, co powinien im zapewnić, i nie możemy tutaj rozmawiać o tajemnicach wojskowych związanych z tymi dokumentami i pozwolimy, aby pole bitwy mówiło samo za siebie” – napisano na zakończenie.


[1] Telegram, May 10, 2024.