26 października 2016 r. irańska agencja informacyjna Tasnim poinformowała, że marynarka Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) ujawniła swój „pierwszy dron samobójczy”. Ta związana z IRGC agencja informacyjna podała, że chociaż dron nie może przenosić rakiet, może zostać wypakowany materiałem wybuchowym na misje typu samobójczego, to jest, wyposażono go w nowoczesne kamery, które można także używać nocą, jego zasięg wynosi tysiąc kilometrów a jego największa szybkość 250 kilometrów na godzinę. Według Tasnim jest drugim skonstruowanym w Iranie pojazdem, który może być użyty do misji samobójczych; pierwszym była łódź motorowa.

Poniżej podajemy przekład doniesienia:

„Marynarka IRGC wzmocniła ostatnio swój powietrzny potencjał obronny przez zaprojektowanie i wyprodukowanie dronu wojskowego do misji identyfikacyjnych. [Ten dron] jest wyposażony w nowoczesne kamery wojskowe, których można używać w dzień i w nocy. Dron może latać i wykonywać misje nad obszarami wodnymi, takimi jak ocean… przez cztery godziny za jednym razem i może wykonywać zadania. Jego zasięg dochodzi do tysiąca kilometrów. Jedną z jego ważnych cech jest zdolność do niskiego lotu zaledwie pół metra nad powierzchnią wody, lub wysokiego, aż 3 tysięcy stóp.

Szybkość dronu marynarki IRGC dochodzi do 250 kilometrów na godzinę i może on lądować na wodzie – co znaczy, że po misji identyfikacyjnej dron może z łatwością wylądować na powierzchni wody.

Ten dron nie może przenosić pocisków, ale jeśli chodzi o aspekt militarny, może przenosić duże ilości materiałów wybuchowych i działać w roli samobójczej – to znaczy, że może zbliżyć się do celu, lecąc blisko powierzchni wody z dużą prędkością i wbić się w pojazd lub lądowe centrum dowodzenia.

W dodatku do łodzi motorowych ‘Ja Mahdi’, które są zdolne do misji samobójczych, jest to drugi produkt marynarki z możliwościami samobójczymi”[1].

 

Przypis:

[1] Tasnim (Iran), 26 października 2016.

 

Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org.