Najwyżsi przedstawiciele Iranu przedstawiają umowę genewską jako zwycięstwo irańskie nad USA i innymi supermocarstwami. Poniżej podajemy fragmenty ich wypowiedzi:

Irański prezydent Rohani: Supermocarstwa poddały się Iranowi

14 stycznia 2014 r. w przemówieniu w Ahwaz w południowowschodnim Iranie prezydent irański Hassan Rohani powiedział: „Za kilka dni porozumienie z Genewy wejdzie w życie. Czy wiecie, czym jest porozumienie z Genewy? Oznacza ono poddanie się supermocarstw wielkiemu narodowi irańskiemu. Porozumienie genewskie oznacza, że świat akceptuje cywilną technologię nuklearną [Iranu], co osiągnęliśmy dzięki wysiłkom i poświęceniom naszych młodych naukowców. Porozumienie genewskie oznacza załamanie się sankcji narzuconych niesprawiedliwie na drogi, kochający pokój naród irański” [1] .

Kilka godzin później Rohani powtórzył to na Twitterze: “Nasz stosunek wobec świata opiera się na narodowych interesach irańskich. W porozumieniu genewskim mocarstwa światowe poddały się woli narodu irańskiego” [2]Najwyższy Przywódca irański Chamenei: „Każdy wróg cofa się, kiedy jest do tego zmuszony”

W przemówieniu w Kum 9 stycznia 2014 r. irański Najwyższy Przywódca Ali Chamenei powiedział, odnosząc sie do umowy genewskiej:

„Każdy wróg [tj. USA i ich sojusznicy] cofa się, kiedy jest do tego zmuszony. Jeśli zmusisz ich do cofnięcia się – zrobią to. Niemniej nie wycofają się ze swojej wrogości wobec nas… Słyszycie ich oświadczenia i przemowy. Kiedy nie mogą podjąć działania, mówią ‘Nie możemy’. Nie mogą. Mówią: ‘Gdybyśmy mogli zdemontować irański przemysł nuklearny, zrobilibyśmy to, ale nie możemy’. Istotnie, nie mogą. Dlaczego nie? Z powodu woli narodu irańskiego…” [3]

Irański minister spraw zagranicznych Zarif: USA to rozpadające się mocarstwo

25 listopada 2014 r., dzień po ogłoszeniu porozumienia irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif powiedział telewizji irańskiej: “[Przez te lata] wielu próbowało odebrać Iranowi program wzbogacania przy pomocy nacisków, [ale] w końcu zgodzili się [na irański program wzbogacania]. Musimy docenić to osiągnięcie… [4]

Dodał: „Nie myślcie, że USA i Izrael są silnymi mocarstwami. Są rozpadającymi się mocarstwami” [5] .

Były negocjator nuklearny: „Porozumienie genewskie jest punktem zwrotnym – ponieważ USA zasadniczo wycofały się ze swojego stanowiska”

W dyskusji panelowej 8 stycznia pod tytułem “Porozumienie genewskie – jego implikacje polityczne dla regionu i poza nim” Cyrus Nasseri, były członek irańskiego zespołu negocjacyjnego, powiedział: “Porozumienie genewskie jest punktem zwrotnym – ponieważ USA zasadniczo wycofały się ze swojego stanowiska w kwestii nuklearnej, a także na poziomie międzynarodowym, po okazaniu absolutnej wrogości wobec Islamskiej Republiki Iranu w regionie.

Ta sprawa [tj. porozumienie genewskie] może być zasadnicza dla przyszłej sytuacji Islamskiej Republiki Iranu, zarówno regionalnie jak międzynarodowo. Odwrót USA [ze swojego stanowiska] był tak znaczący, że ich przyjaciele i sojusznicy w NATO – tacy jak Wielka Brytania, Francja, Niemcy i inni – byli w szoku. Nie wierzyli, że Amerykanie, którzy byli w pełnej konfrontacji z Iranem, nagle ustąpili…” [6]

Irański przedstawiciel sądownictwa: “To zwycięstwo powinno towarzyszyć wpajaniu innym narodom przesłania rewolucji [islamskiej”

Regionalny szef sądownictwa, Hekmat Ali Mozaffari, powiedział 27 listopada 2013 r. w wywiadzie dla IRNA: „Rozmowy w Genewie doskonale pokazały potęgę reżimu Republiki Islamskiej na forach międzynarodowych. To zwycięstwo powinno towarzyszyć wpajaniu innym narodom przesłania rewolucji [islamskiej]” [7] .


Przypisy (nie spolszczone):

[1] Tabnak (Iran), January 14, 2014.

[2] @HassanRouhani, January 14, 2014.

[3] See MEMRI TV Clip No. 4100, Khamenei: U.S. Is World’s Greatest Violator Of Human Rights; Crowds Chant: Death To America, January 9, 2014.

[4] Fars (Iran), November 25, 2013.

[5] Fars (Iran), November 25, 2013.

[6] Irdiplomacy.ir, January 8, 2014. [7] IRNA (Iran), November 27, 2013.