W następstwie wypowiedzi prezydenta USA, Baracka Obamy, na początku marca 2012 r., wyjaśniającej, że nie zanosi się na żaden atak na Iran i podkreślający potrzebę dalszych wysiłków dyplomatycznych w stosunku do Teheranu, dowódca Sił Al-Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) Kassem Suleimani szyderczo oznajmił podczas ceremonii 13 marca, składającej hołd męczennikom, że ”siły militarne [jego] reżimu będą działać stanowczo, z honorem i siłą narodową i pokażą swoją żarliwość, stając przeciwko każdemu ślepemu atakowi wroga”[1] .

15 marca portal Mashreq News, który jest zbliżony do kręgów sił bezpieczeństwa w Iranie, cytuje wypowiedź Suleimaniego i rozwija ją, opisując szczegółowo, jak IRGC odeprze atak lądowy na Iran, włącznie z listą środków militarnych, których użyją. Według portalu, opiera się to na ostatnich manewrach wojskowych IRGC w Iranie wschodnim i portal zakłada, że kraj zostanie najechany ze wschodu. Należy zaznaczyć, że w manewrach brała udział zmechanizowana piechota, wojska pancerne, helikoptery i inne wojska.

Niezwykłe w tym artykule jest to, że podczas gdy wszystkie oceny i prognozy opublikowane w mediach w ostatnich miesiącach przewidywały chirurgiczne uderzenie powietrzne Zachodu na instalacje nuklearne Iranu – włącznie z artykułem w „New York Times” przewidującym uderzenie 100 samolotów izraelskich[2] – Mashreq omawia szeroki atak lądowy na Iran wschodni, podkreślając zdolność kraju do odparcia takiego ataku przez wyliczenie systemów uzbrojenia w jego posiadaniu, które są w większości przestarzałe. Warto także zauważyć defensywną naturę odpowiedzi militarnej opisanej w tym artykule, który nie wspomina nawet o poprzednich groźbach irańskich uderzenia w bazy powietrzne USA w Zatoce i inne interesy USA i izraelskie (patrz niedawne raporty MEMRI, gdzie jest więcej o tych groźbach)[3] .

Zamiarem artykułu było prawdopodobnie uśmierzenie niepokojów obywateli Iranu wobec potencjalnego uderzenia na kraj. Jednak, poza pominięciem najbardziej prawdopodobnej groźby powietrznego uderzenia na instalacje nuklearne Iranu, przestarzałe wyposażenie militarne, przypisywane IRGC, może wskazywać na pośledniość militarną Iranu, przynajmniej jeśli chodzi o potencjał lądowy.

Poniżej podajemy główne punkty artykułu:

Siły IRGC użyją zdalnie kierowanego i kontrolowanego wyposażenia, takiego jak “inteligentne miny”, wyskakujące miny przeciwpiechotne, które zostały zmodyfikowane do walki z pojazdami wroga.„Detonacja pozycji wroga”

Siły IRGC użyją połączonej siły czołgów T-72 i piechoty wyposażonej w broń półciężką i wyrzutnie rakietowe. Czołgi będą ukryte w podziemnych bunkrach i będą zdolne do szybkiego wkroczenia do akcji ze swoich miejsc ukrycia, by wyprzedzić wroga i zniszczyć jego cele, jak symulowano w niedawnych manewrach IRGC.„Wystrzał z czołgu T-72; proszę zauważyć dodatkowy T-72 wyłaniający się z kryjówki na prawo na zdjęciu”

Irański ulepszony model T-72 jest zdolny do wystrzelenia kierowanego laserem pocisku Tondar, który ma zasięg czterech kilometrów i może zniszczyć cele opancerzone, betonowe i morskie, jak również wolno poruszające się cele [w powietrzu] na niskich wysokościach. Jego system naprowadzania umożliwia mu uderzanie w cele poruszające się.

Według Mashreq, 125-milimeterowe, automatycznie ładujące działo 2A46M czołgu i jego “skrajnie śmiercionośna broń”, APFSDS (armor-piercing fin-stabilized discarding sabot), będą bardzo skuteczne w niszczeniu lub unieruchamianiu czołgów wroga.„Produkowany w Iranie 125-milimetrowy pocisk do użytku w czołgu T-72 przebijający opancerzenie „

Siły IRGC będą także używały transporterów opancerzonych BMP-2, które mają 30 milimetrowe działo automatyczne i wyrzutnie dla wyprodukowanych w Związku Radzieckim kierowanych pocisków przeciwczołgowych AT-5 i AT-4 drugiej generacji. Są one także wyposażone w nowsze pociski irańskie Tousan. Mają także systemy obronne przeciwko chemicznej, biologicznej i radiologicznej broni masowego zniszczenia oraz system maskujący, by uniknąć kierowanych laserem pocisków wroga.„BMP-2 APCwyposażony w wyrzutnię rakiet Tousan”

Portal wyjaśnia, że cały ten potencjał potrafi uniknąć wykrycia przez wroga dzięki technikom stealth, włącznie z redukcją ciepła i pochłaniaczami wiązek radarowych.„BMP-2 APCwyłania się z ukrycia”

Podczas niedawnych manewrów IRGC wprowadziło także nowy model opancerzonych transporterów. Mashreq wyjaśnił, że w dodatku do ciężkiego opancerzenia te transportery pomagają w utrzymywaniu stałej i nieprzerwanej komunikacji z jednostkami dowódczymi, jak również szybko przenoszą wojsko i sprzęt półciężki bliżej pozycji wroga.„IRGC APCs (od lewej do prawej): Boragh, Sarir i Szanidar”„Sarir APC

Mashreq wyjaśnił, że podczas niedawnych manewrów siły IRGC wspomagały lekkie jednostki motocyklowe, uzbrojone w broń lekką i półciężką, takie jak pociski ziemia-powietrze z wyrzutnią przenośną. Jednostki te, które ukrywają się w różnych obszarach, wyłaniają się z ukrycia we właściwym czasie, zaskakują wroga i – według Mashreq – mogą zadać ciężkie straty.

Wsparcie powietrzne dla piechoty będzie dostarczone przez helikoptery (Bell AH-1) Cobra i Mil Mi-17. Helikoptery bojowe Cobra dostarczą wsparcia powietrznego wojskom lądowym. Są uzbrojone w 20 milimetrowe działo Haidar-70 (sic), rakiety i pociski Toophan nowej generacji, których można użyć do zaatakowania wroga z dystansu wielu kilometrów. Helikoptery Mil Mi-17, które mogą przewozić około 30 żołnierzy, będą używane do szybkiego transportu i posiadają znaczną moc ogniową dzięki zdolności przenoszenia sześciu rakiet średniego zasięgu z każdej strony, jak również półciężkich karabinów maszynowych.„Helikopter Cobra wystrzeliwuje rakietę”„Opancerzony helicopter Mil Mi-17”

Innym ważnym aspektem tych manewrów było symulowanie obrony jednostek lądowych przed atakiem powietrznym. Tej obrony dostarczały odpalane z wyrzutni przenośnych rakiety ziemia-powietrze i system pocisków przeciwlotniczych SAM-6 oraz artyleria zamontowana na czołgach i transporterach opancerzonych, która dostarcza maksymalnie skutecznej osłony powietrznej na dwa i pół do trzech kilometrów. Rozmaite irańskie pociski wystrzeliwane z wyrzutni przenośnych, które sięgają celów do odległości sześciu kilometrów w dal i czterech kilometrów wysokości, są skuteczne przeciwko helikopterom bojowym i samolotom bezzałogowym, a pociski Tousan i Tondar, mogą z łatwością uderzyć w helikoptery wroga.

„Shoulder-fired surface-to-air missile”

Oczekuje się, że system pocisków SAM-6, testowany podczas tych manewrów, pokona samolot wroga. Jego pociski mają zasięg do 25 kilometrów i są skuteczne wobec celów do 14 kilometrów wysokości. Radar i elektroniczne systemy wojenne pocisków SAM-6 zostały ulepszone i wyposażone w systemy optyczne. Według Mashreq użycie tych systemów w bitwie będzie skutecznie zabezpieczało i chroniło lądowe siły irańskie przed atakami samolotów A-10 (taktyczny Warthog) i AC-130 (śmigłowce bojowe).

Mashreq podkreślił, że IRGC nie pokazała swojej pełnej potęgi podczas niedawnych manewrów. Tak więc, na przykład, nie użyto systemu obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu TOR-M1, który został ulepszony przez Iran do zasięgu 12 kilometrów, w odróżnieniu od oryginalnego modelu, który miał zasięg tylko cztery i pół kilometra. IRGC nie użyło także pocisków Toopham (szczególnie Toophan-5), 107-milimetrowych rakiet, granatów o napędzie rakietowych (RPG) itd.

Mashreq ocenił, że także bez użycia tego wyposażenia, siły irańskie są w gotowości bojowej, dobrze zbadały wroga i są gotowe działać przebiegle i szybko przeciwko najeźdźczym siłom[4] .

*A. Savyon jest dyrektorką Iranian Media Project; Y. Mansharof jest pracownikiem naukowym w MEMRI.[1] Fars(Iran), March 13, 2012.

[2] New York Times(US), February 19, 2012.

[3] MEMRI Inquiry & Analysis Series Report No.793, „In Response to Escalating Threats between West and Iran, Iranian Official Calls On Regime To Attack Israel,” February 7, 2012, http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/108/0/6058.htm; Special Dispatch No.4467, „Iranian Websites Publish Threats against U.S. Targets in Gulf,” February 1, 2012, http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/6047.htm; Special Dispatch No.4466, „Iranian MP Hossein Ebrahimi, Deputy Head of the Iranian Parliament’s National Security Committee: 'The Persian Gulf Will Be Turned into a Graveyard’ for International Forces,” February 1, 2012, http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/6046.htm; Special Dispatch No.4339, „Former IRGC Commander General Rahim Safavi: If Israel Starts a War, It Will Be Targeted 'With Full Force’ by Hizbullah, Hamas, and Iran; Special Dispatch No.4391, „Article On Iranian Website: This Is How We’ll Close Strait of Hormuz,” December 28, 2011, http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/5956.htm; 'The Number and Range of Our Missiles Is Unlimited,'” December 5, 2011, http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/5886.htm; Inquiry & Analysis Series Report No.760, „Tehran’s Reaction to IAEA Report: Apprehension and Escalated Threats,” November 14, 2011, http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/108/0/5812.htm .

[4] Mashreghnews.ir, March 15, 2012.