Irański politolog Emad Abszenas, redaktor naczelny Iran Diplomatic, powiedział w programie telewizyjnym Alghad TV (Egipt) z 18 czerwca 2022 r., że Izrael chce wzniecić wojnę na Bliskim Wschodzie, ale chce to zrobić za pośrednictwem Stanów Zjednoczonych lub krajów arabskich. Powiedział, że ostatnie „prowokacje” Izraela dotyczące pola naftowego Karisz na Morzu Śródziemnym mogły wywołać wojnę w regionie, że Iran dostarczył Hezbollahowi broń do zwalczania statków wydobywczych i że to tylko równowaga sił między Iranem, Rosją i innymi w regionie zapobiegła wojnie. Ponadto Abszenas powiedział, że Irańczycy naciskają na Syrię, by zaatakowała Izrael i zareagowała na jego ataki na terytorium syryjskim, a także, że Iran od 30 lat przygotowuje się do konfrontacji z Izraelem. Następnie powiedział, że cała broń, którą Iran wysyła dla Syrii, jest przygotowaniem do wojny z Izraelem.

Aby zobaczyć klip z irańskim politologiem Emadem Abszenasem, kliknij tutaj lub poniżej.

„Izrael chce rozpalić wojnę w regionie, ale chce to zrobić za pośrednictwem innych”

Emad Abszenas: Izrael chce wywołać wojnę w tym regionie, ale chce to zrobić za pośrednictwem innych. Czasami próbuje to zrobić przez kraje arabskie, a innym razem przez Stany Zjednoczone. Teraz musimy poczekać i zobaczyć, co się stanie. Prowokacje Izraela na wodach terytorialnych Libanu tydzień temu mogły wywołać wojnę w regionie. Hezbollah zdecydowanie zaatakowałby te statki [FSPO]. Irańczycy przekazali Hezbollahowi broń, która może atakować te statki. Gdyby nie współpraca Iranu i Rosji oraz równowaga sił w regionie, mogła wybuchnąć wojna między Libanem a Izraelem.

[…]

„Irańczycy wywierają duży nacisk na rząd syryjski, ponieważ nadszedł czas, aby odpowiedzieć na izraelskie ataki”

Chociaż Rosja oficjalnie sprzeciwia się [tureckiej] operacji w [północnej Syrii], nie spodziewam się, że Rosjanie będą niezadowoleni, jeśli Turcja rozpocznie ograniczoną operację w Syrii, ponieważ w pewnym sensie legitymizowałoby to rosyjską operację w Ukrainie.

W odniesieniu do Izraela, jego atak na międzynarodowe lotnisko w Damaszku daje Irańczykom pretekst do wywarcia presji na Syrię. Jednym z problemów, z jakimi do tej pory zmierzyli się Irańczycy w Syrii, jest odmowa rządu syryjskiego reakcji na izraelskie ataki lub otwarcie frontu bitwy w południowej Syrii.

Dzisiaj Irańczycy wywierają dużą presję na rząd syryjski, ponieważ nadszedł czas, aby zareagować na izraelskie ataki. Wcześniej czy później rząd syryjski to zaakceptuje, a wtedy może…

„Wszystkie irańskie przygotowania w ciągu ostatnich 20 lub 30 lat mają na celu konfrontację z Izraelem”

Cała broń, która jest dziś wysyłana do Syrii… Wszystkie irańskie przygotowania są na konfrontację z Izraelem i czekają na odpowiedni moment. Czy Izrael zainicjuje taką konfrontację, czy Irańczycy… Wszystkie przygotowania irańskie w ciągu ostatnich 20-30 lat są do konfrontacji z Izraelem. Wszelka broń, która została wysłana i do tej pory nie została użyta, jest przeznaczona do konfrontacji z Izraelem.[Iran] potrzebuje powodu, aby przekonać rząd syryjski [by zareagował], a dziś Izrael dostarcza tej wymówki.