29 listopada 2023 r., w rocznicę planu podziału ONZ z 1947 r., zatwierdzającego utworzenie państwa żydowskiego obok państwa arabskiego w Palestynie, który został odrzucony przez Arabów, irański najwyższy przywódca Ali Chamenei oświadczył, że Iran nie chce wyrzucić Żydów lub syjonistów do morza. Dodał, że Iran nigdy nie powiedział, że chce to zrobić, a zamiast tego przypisał te wypowiedzi Arabom.  

Jednak twierdzenie Chameneiego jest fałszem: od rewolucji islamskiej w 1979 r. islamski reżim Iranu otwarcie uznał eliminację Państwa Izrael za najwyższy priorytet i uczynił z niej centralny element swojej ideologii. W tym kontekście warto zauważyć, że w Międzynarodowy Dzień Kuds w 2017 r., który przypadał 6 czerwca tego samego roku, na placu Palestyny ​​w Teheranie ustawiono cyfrowy zegar odliczający dni do zniszczenia Izraela, co odzwierciedla oświadczenie Chameneiego z 9 września 2015 r. że Izrael zostanie wyeliminowany w ciągu 25 lat. [1]

Cyfrowy zegar na placu Palestyny ​​w Teheranie odlicza dni do zniszczenia Izraela. (Źródło: Iusnews.ir, 23 czerwca 2017 r.)

Przedstawiciele irańskiego reżimu nie tylko regularnie wzywają do zniszczenia Izraela, ale sami także wyraźnie wzywają do wrzucenia Żydów i syjonistów do Morza Śródziemnego. Dowódca IRGC, gen. Hossein Salami, powiedział w 2018 r., że „nie ma innej drogi niż wrzucenie [Izraelczyków] do morza”, a w 2020 r. wezwał obywateli Izraela, aby „dobrze przyjrzeli się Morzu Śródziemnemu”, co, powiedział, będzie ich „ostatecznym miejscem zamieszkania”. W piątkowym kazaniu w 2019 r. członek Madżlisu i piątkowy kaznodzieja Mohammad Baqer Ebadi odniósł się do wypowiedzi gen. Salamiego i zwracając się do izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, powiedział mu, by zaczął „uczyć się pływać w Morzu Śródziemnym”.

Oprócz kłamstwa, że ​​Iran nigdy nie powiedział ani nie chciał, by Żydów i syjonistów wrzucono do Morza Śródziemnego, Chamenei czasami, w odpowiedzi na naciski elementów zachodnich, łagodził i dodawał niuanse swojej retoryce na temat zniszczenia Izraela jako państwa. Dokonał tego poprzez propozycję – nieszczerą w świetle ratyfikacji przez ONZ Planu Podziału w 1947 r. – „demokratycznego” głosowania, czyli referendum, w którym wzięłaby udział część mieszkańców Izraela: wszyscy Palestyńczycy w Izraelu, oprócz wszystkich członków globalnej diaspory palestyńskiej oraz niewielki procent populacji żydowskiej w Izraelu, który był obecny w brytyjskiej Mandatowej Palestynie przed 1948 r. Aby uzyskać przegląd różnych sposobów, w jakie Iran proponował zniszczenie Izraela, czy to w drodze wojny, czy w drodze referendum, zobacz MEMRI Special Dispatch Nr 7682, Israel’s Eradication – An Ideological And Practical Goal Of Iran’s Islamic Revolution Regime, 25 września 2018; Inquiry and Analysis Nr 1577, Destruction Of Israel By The Sword Or By Referendum – Part I: On Qods Day 2021, Iranian Supreme Leader Khamenei Calls On Palestinians To Rise Up Against Israel, 24 maja 2021.

Irański najwyższy przywódca Ali Chamenei (źródło: Khamenei.ir, 29 listopada 2023)

MEMRI wkrótce opublikuje także raport na temat niedawnego wzrostu wezwań w Iranie do zniszczenia Izraela od czasu masakr Hamasu, które miały miejsce 7 października 2023 r. w południowym Izraelu.

Ten raport obali kłamstwa Chameneiego, jakoby Iran nie nawoływał do wrzucania Żydów i syjonistów do morza.

Irański najwyższy przywódca Ali Chamenei: Twierdzenia, że ​​Iran chce wrzucić Żydów lub syjonistów do morza, są fałszywe – nigdy tego nie mówiliśmy

29 listopada 2023 r. irański najwyższy przywódca Chamenei powiedział na spotkaniu z dowódcami i członkami Basidż, że twierdzenia, że ​​Iran chce wrzucić Żydów lub syjonistów do morza, są fałszywe. Twierdząc, że Iran nigdy czegoś takiego nie powiedział, zamiast tego przypisał takie oświadczenia arabskim rzecznikom.

Chamenei powiedział: „Niektórzy ludzie na świecie fałszywie twierdzą, że Iran utrzymuje, że Żydów lub syjonistów należy wrzucić do morza. To nieprawda. To samo mówili w przeszłości niektórzy Arabowie. Nigdy tego nie powiedzieliśmy. Nie wrzucimy nikogo do morza.

Popieramy opinię publiczną. Oznacza to, że rząd, który zostanie ustanowiony [w Palestynie] w drodze głosowania obywateli Palestyny, będzie tym, który określi [przyszłość] obywateli, którzy tam przebywają [tj. urodzonych w Izraelu] i tych, którzy przybyli [tam] z innych krajów. Być może to [ten rząd palestyński] zdecyduje, że wszyscy pozostaną w Palestynie”. [ii]

Aby zobaczyć klip z wypowiedziami Chameneiego w MEMRI TV, kliknij tutaj:

Dowódca IRGC, gen. Hossein Salami: Jedyną drogą jest wrzucenie Izraelczyków do morza; Izraelczycy muszą uważnie przyjrzeć się Morzu Śródziemnemu, ponieważ będzie to ich ostatnie miejsce zamieszkania

W przemówieniu wygłoszonym 5 października 2018 r. na paradzie Basidż w Isfahanie dowódca IRGC gen. Hossein Salami powiedział, że Hezbollah, pełnomocnik Iranu w Libanie i najpotężniejsza grupa w irańskiej osi oporu, jest wystarczająco silny, aby zniszczyć Izrael bez żadnego zaangażowania ze strony Iranu. W przeciwieństwie do niedawnych twierdzeń Chameneiego, Salami powiedział, że izraelski premier Benjamin Netanjahu powinien nauczyć się pływać w Morzu Śródziemnym, ponieważ „nie ma innej drogi niż wrzucenie [Izraelczyków] do morza [i] wkrótce będziemy świadkami zabicia i zniszczenie reżimu syjonistycznego.” Poniżej znajduje się przetłumaczony fragment przemówienia Salamiego:

„Jest jedno przesłanie dla reżimu syjonistycznego, reżimu, który jest marionetką Ameryki w regionie i który nie ma żadnych elementów tworzących państwo ani rząd i który nie stanowi zagrożenia dla [Iranu], ponieważ nasz Hezbollah wystarczy, aby zniszczyć ten polityczny [rakowaty] guz. Mówię premierowi reżimu syjonistycznego [Netanjahu], że zamiast podburzać świat przeciwko naszym [nuklearnym i wojskowym] osiągnięciom, powinien nauczyć się pływać w Morzu Śródziemnym. Powinien ćwiczyć pływanie, ponieważ nie ma innej drogi niż wrzucenie [Izraelczyków] do morza. Wkrótce będziemy świadkami zabicia i niszczenia reżimu syjonistycznego”. [iii]

2 lutego 2020 r. podczas ceremonii upamiętniającej zmarłego dowódcę Sił Kuds IRGC, gen. Kasema Solejmaniego, zabitego przez Stany Zjednoczone w styczniu 2020 r., Salami powiedział również:

„Mówiliśmy [Izraelczykom] wiele razy: nie liczcie na Amerykę. Ameryka zawsze spóźnia się, jeśli w ogóle przybywa. Jeśli chcecie na coś liczyć, dobrze przyjrzyjcie się morzu, bo tam jest wasze ostateczne miejsce zamieszkania. Mówię o Morzu Śródziemnym”.

Aby zobaczyć klip z gen. Salamim w MEMRI TV, kliknij tutaj:

W irańskim piątkowym kazaniu kaznodzieja Mohammad Baqer Ebadi mówi: Netanjahu powinien nauczyć się pływać w Morzu Śródziemnym, bo to jedyny sposób, w jaki może uciec

19 kwietnia 2019 r. Mohammad Baqer Ebadi, islamski uczony i piątkowy kaznodzieja w mieście Birjand, powiedział, że Izraelczycy nie mają dokąd uciec przed zagładą, ponieważ są otoczeni przez pełnomocników Iranu. Powtarzając zapewnienie gen. Salamiego, że premier Netanjahu powinien nauczyć się pływać w Morzu Śródziemnym, dodał, że zbliża się dzień zagłady Izraela i że Izraelczycy będą się deptać wzajemnie podczas próby ucieczki. Powiedział:

„Generał Salami powiedział coś kiedyś – krótką uwagę, która wciąż niepokoi syjonistów. W jednym przemówieniu powiedział: ‘Izraelczycy nie mają dokąd uciec. Na północy mają Hezbollah. W innej części mają Hamas. Po tej stronie mają Syrię i wszędzie wokół są narody muzułmańskie, chociaż niektóre rządy się sprzedały.

Salami powiedział: ‘Netanjahu powinien zacząć uczyć się pływać w Morzu Śródziemnym’. Miał na myśli, że kiedy Netanjahu będzie chciał uciekać, będzie to jego jedyna droga ucieczki. Dlatego powinien nauczyć się pływać. Mam nadzieję, że pan Netanjahu szybko nauczy się pływać, bo Salami w końcu przybył. Jest dowódcą armii islamu. Jeśli Netanjahu jeszcze nie nauczył się pływać, powinien to zrobić, zanim będzie za późno, bo z wolą Allaha ten dzień się zbliża. Według niektórych tradycji ranni syjoniści będą deptać po swoich zmarłych, próbując uciec, ale zostaną zabici.”

Aby zobaczyć klip z wypowiedziami Ebadiego w MEMRI TV, kliknij tutaj:


[1] The countdown’s zero hour, January 1, 2040, is based on Khamenei’s 2015 statement that „nothing will be left of Israel by 2040.” The sign by the clock reads in Farsi, Arabic, and English: „[Number of days] left before [the] destruction of Israel. The Zionist regime will not survive the next 25 years.” Source: Iusnews.ir, June 23, 2017. See also MEMRI Special Dispatch No. 6156, Iranian Supreme Leader Khamenei: 'In 25 Years There Will Be No Such Thing As The Zionist Regime In The Region’; America Is Worse Than Satan, September 9, 2015.

[2] Farsi.khamenei.ir/speech-content?id=54526, November 29, 2023.

[3] Aparat.com/v/UL4D8, October 5, 2018.