Najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, powiedział w przemówieniu z 2 listopada 2022 r., które zostało wyemitowane na kanale 1 (Iran), że naród irański pokonał Amerykę. Powiedział, że w nadchodzącym porządku światowym Ameryka będzie nieważna i odizolowana, i obiecał swoim słuchaczom, że „Śmierć Ameryce!” slogan, który skandują, spełni się. Uczennice w tłumie, noszące tradycyjne irańskie czadory, skandowały „Śmierć Ameryce!” kilka razy w trakcie przemówienia.

Aby obejrzeć klip irańskiego najwyższego przywódcy Alego Chameneiego, kliknij tutaj lub poniżej:

„Nasi ludzie uderzyli [Amerykę] w twarz… Nasz naród ich pokonał”

Ajatollah Ali Chamenei: Jak powiedziałem wcześniej, nasi ludzie uderzyli [Amerykę] w twarz, w pełnym tego słowa znaczeniu. Nasz naród ich pokonał. Naród irański…

Tłum: Allah Akbar! Chamenei jest przywódcą! Śmierć tym, którzy sprzeciwiają się rządom prawoznawcy! Śmierć Ameryce! Śmierć Anglii! Śmierć hipokrytom i niewiernym! Śmierć Izraelowi!

[…]

Niektórzy mówią, że skandowanie „Śmierć Ameryce” powoduje niechęć Ameryki do Iranu, ale nikt tego nie skandował, gdy Ameryka zaczęła swoją wrogość w 1953 roku

Chamenei: W nowym porządku, o którym mówię, Ameryka nie będzie już odgrywała żadnej ważnej roli. Będzie izolowana…

Tłum: Śmierć Ameryce!

Chamenei: Tak, to się stanie. Śmierć Ameryki się wydarzy. Niektórzy ludzie mówią: „Intonując ‘Śmierć Ameryce’, sprowadzasz na siebie wrogość Ameryki”. Mówię, że to nieprawda. Kiedy Ameryka zaczęła swoją wrogość wobec Iranu [wspierając zamach stanu w 1953 r.], nikt nie skandował „Śmierć Ameryce”.