Irański najwyższy przywódca, ajatollah Ali Chamenei, zamieścił kompilację wideo z różnych okazji, kiedy wyrażał zastrzeżenia do negocjacji z USA w minionych latach. Wideo zamieszczono na oficjalnej witrynie internetowej Chameneiego, Khamenei.ir, 1 sierpnia 2021 r i obejmuje ono okres od kwietnia 2012 r. do jego ostatniego spotkania z dwunastym rządem 28 lipca 2021 r. Na wideo Chamenei mówi, że Amerykanom nie można ufać i że są kłamcami i łamią obietnice. Powiedział, że Irańczycy nie powinni dać się oszukać uśmiechami Amerykanów i nie powinni im ufać, „bo kiedy dostaną to, czego chcą, wystawią cię na pośmiewisko”. Przy innej okazji Chamenei powiedział, że Amerykanie składają obietnice i używają słodkich słów, ale tym, co naprawdę chcą zrobić, jest „spiskowanie, sabotaż i zatrzymanie postępu”. Chamenei powiedział także, że były prezydent, Haszemi Rafsandżani głosił odmienną opinię w sprawie stosunków z USA, jednak potem przyznał, że Chamenei miał rację i nie miał argumentów, by obalić argumenty Chameneiego. W najnowszym przemówieniu z 28 lipca 2021 r. Chamenei przedstawił wniosek, że kadencja poprzedniego prezydenta, Rouhaniego, dowiodła, że Amerykanom nie można ufać.  

Aby zobaczyć klip z irańskim najwyższym przywódcą, ajatollahem Alim Chameneim, kliknij tutaj lub poniżej.

2 lipca 2016: „Dlaczego tak bardzo nalegam, że nie może być kontaktów z USA? Powód został potwierdzony… także przez tych, którzy popierają stosunki z Ameryką”

Ajatollah Ali Chamenei, 28 lipca 2021: Inni powinni oprzeć się na naszym doświadczeniu. Mam doświadczenie, na które zwracam szczególną uwagę. Często rozmawiałem o tym z wami i ze społeczeństwem i powtórzę to teraz.

Chamenei, 2 lipca 2016: Dlaczego tak bardzo nalegam, że nie może być kontaktów z USA? To dotyczy także negocjacji, z wyjątkiem specjalnych tematów, które wynikają z naszych interesów.

Chamenei, 3 listopada 2013: Powiedziałem na początku [perskiego] roku w przemówieniu w świętym [mieście] Maszhad, że nie ma problemu z prowadzeniem negocjacji na konkretne tematy, ale powiedziałem, że nie ufam Amerykanom i że nie jestem optymistą w sprawie negocjacji z nimi. Jednak, jeśli chcą negocjacji, mogą iść i zrobić to.

Chamenei, 2 lipca 2016: Jaki jest powód tego? Ostatecznie, istnieje powód. Ten powód został potwierdzony w pewnych miejscach, także przez polityków, którzy popierają stosunki z Ameryką. Jeden z [naszych byłych] prezydentów omawiał to ze mną na różnych forach. Potem powiedział na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, że on [Chamenei] ma argumenty, na które nie mam odpowiedzi.

Chamenei, 8 kwietnia 2012: Mam argumenty, dlaczego tę opinie należy odrzucić. Rozmawiałem z wami bezpośrednio na wielu spotkaniach. Głos pana Haszemiego [Rafsandżaniego] został zapisany na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Powiedział: On [Chamenei] ma argumenty, na które nie mam odpowiedzi.

Haszemi Rafsandżani: Prawda. Powiedziałem to.

Chamenei: Proszę bardzo…

Chamenei, 2 lipca 2016: I miał rację. Dla odrzucenia nawiązania stosunków z Ameryką ja miałem argumenty, na które on nie miał nic do powiedzenia. Miał rację.

1 sierpnia 2016: „To jest problem z negocjacjami: oni wykolejają cię z właściwego toru, odmawiają ci twoich przewag, zabierają ci to, co masz oddać, bez dania ci tego, co mają dać”

Chamenei, 1 sierpnia 2016: Niektórzy ludzie mówią: nie ma problemu z negocjacjami. To jest problem z negocjacjami: oni wykolejają cię z właściwego toru, odmawiają ci twoich przewag, zabierają ci to, co masz oddać, bez dania ci tego, co mają dać.

Mówca w 2012 r. na Radzie Celowości: Pan Rouhani przygotował dokument z dwiema kolumnami, wyliczającymi korzyści i ujemne strony [stosunków z Ameryką]…

Chamenei: Ujemne strony nie są tu wyliczone. Tylko korzyści. Pan Rouhani wyliczył jakieś 15 korzyści i pan dodał kilka pana okropnym pismem.

Mówca: Była także mała część, która wyliczała ujemne strony.

Chamenei: Dobrze…

2 listopada 2016: „Nie jestem [jedyny], który mówi, że [Amerykanie] łamią obietnice; szanowani wysocy dygnitarze w naszym kraju i sami negocjatorzy… to mówią”  

Chamenei, 2 listopada 2016: W żadnym razie pojednanie z Amerykanami nie rozwiąże problemów kraju. Można wyliczyć dziesięć albo piętnaście przyczyn. Ostatnią przyczyną jest JCPOA. Ile razy mówiłem podczas całych negocjacji, że [Amerykanie] łamią obietnice, są kłamcami, którzy nie przestrzegają tego, co mówią? Nie jestem [jedyny], który mówi, że [Amerykanie] łamią obietnice; szanowani wysocy dygnitarze w naszym kraju i sami negocjatorzy, którzy tak ciężko pracowali, to mówią.

Były irański minister spraw zagranicznych, Mohammad Dżavad Zarif, styczeń 2021: Amerykanie mają powiedzenie: co moje to moje, a co twoje, to przedmiot negocjacji.

Chamenei, 28 lipca 2021: To doświadczenie nauczyło nas, że nie możemy rozmawiać z nimi na żaden temat jak z godnymi zaufania ludźmi.

Chamenei, 9 kwietnia 2015: Powiedzieliśmy: nie polegajcie na drugiej stronie. Nie dajcie się oszukać ich uśmiechami. Nie ufajcie żadnej realnej ich obietnicy – nie mówię o realnej obietnicy, nie realnym działaniu – ponieważ, kiedy dostaną to, co chcą, wystawią was na pośmiewisko. Tacy są haniebni.

Chamenei, 1 sierpnia 2016: Pozornie składają obietnice i mówią słodkie słówka, ale tym, co robią naprawdę, jest spiskowanie, sabotaż i zatrzymanie postępu. To jest Ameryka. To jest nasze doświadczenie. Nasze doświadczenie mówi nam, że to jest trucizna, która jest dla nas zabójcza.

Chamenei, 28 lipca 2021: Także teraz powtarzam to, co mówiłem. To doświadczenie mówi nam, że nie można polegać na Zachodzie. Inni, którzy przyjdą w przyszłości, powinni skorzystać z tego doświadczenia. Podczas kadencji rządu [Rouhaniego] stało się jasne, że poleganie na Zachodzie nie jest odpowiedzią.