Irański minister wywiadu, Mahmoud Alavi, mówił o przemyśle nuklearnym Iranu i o okolicznościach, które kierowałyby go bezpośrednio do stworzenia broni jądrowej. Wypowiedział te uwagi podczas wywiadu dla Kanału 2 TV (Iran),nadanym 8 lutego 2021 r. Powiedział, że JCPOA nie zlikwidował irańskiego przemysłu nuklearnego, że podniósł jego jakość i teraz „działa [on] pełną siłą”. Oświadczył, że irański program nuklearny jest pokojowy i zgodnie z fatwa najwyższego przywódcy, Alego Chameneiego, przeciwko broni nuklearnej, nie ma pozwolenia na produkcję broni nuklearnej (więcej o rzekomej fatwie antynuklearnej znajduje się w serii Badań i Analiz MEMRI, 147814588251022 i 1151 oraz Specjalnych komunikatach 5406 i 5461). Jednak, powiedział Alavi, jak kot zapędzony do kata, Iran może „zmienić swoje zachowanie”. Podkreślił, że jeśli Iran będzie zmuszony do produkowania broni jądrowej, nie będzie to wina Iranu, ale wina tych, którzy pchali go w tym kierunku.  

Aby zobaczyć klip z irańskim ministrem wywiadu, Mahmoudem Alavim, w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„JCPOA nie zlikwidował przemysłu nuklearnego Iranu[;] Zasięg tego przemysły został zredukowany, ale podniosło to jego jakość”

Mahmoud Alavi: JCPOA nie zlikwidował przemysłu nuklearnego Iranu. Zasięg tego przemysły został zredukowany, ale podniosło to jego jakość.

[…]

Tego samego dnia, kiedy zdecydowaliśmy, zgodnie z rozkazami Przywódcy, by rozpocząć [wzbogacanie uranu] do 20%, zrobiliśmy to. Nasz nuklearny potencjał pozostał nienaruszony i nasz przemysł nuklearny działa z pełną siłą. Nasze badania i rozwój wprowadziły do produkcji [centryfugi] IR6 i uczyniły je gotowymi do uruchomienia. Każda centryfuga IR6 wykonuje pracę dziesięciu starych centryfug [IR1]. Wymaga to mniej miejsca, ale ma wyższą produkcję.

„Nasz przemysł jądrowy jest do celów pokojowych… [Jednak] jeśli Iran będzie pchnięty [do produkcji broni jądrowej], nie będzie to winą Iranu”

Nasz przemysł jądrowy jest to celów pokojowych. Przywódca powiedział wyraźnie w swojej fatwie, że produkowanie broni jądrowej jest sprzeczne z szariatem i że Republika Islamska nie dąży do tego i uważa to za zabronione. Jeśli jednak zapędzisz kota w kąt, może zacząć zachowywać się inaczej niż wolny kot.

Jeśli Iran zostanie pchnięty w tym kierunku, nie będzie to winą Iranu, ale winą tych, którzy go pchnęli. W normalnych warunkach Iran nie ma żadnych takich planów ani zamiarów.