14 maja 2016 roku w Teheranie rozpocznie się trzeci Międzynarodowy Konkurs Karykatur o Holokauście[1] . Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżavad Zarif zaprzecza że istnieje jakikolwiek związek między władzami Iranu a tym wydarzeniem[2] . W wywiadzie udzielonym magazynowi „The New Yorker” (opublikowanym 26 kwietnia 2016) powiedział że to nie Iran”przeprowadza ten konkurs organizowany przez organizacje NGO i żenie jest kontrolowany ani promowany przez rząd irański”. Dodałże„organizacje NGO nie potrzebują pozwolenia na zorganizowanie wydarzenia”, ale że „ (my) musimy wydać wizy dla ludzi którzy przyjadą [na wystawę] i bierzemy pod uwagę to, że ludzie głoszący nienawiść rasową i przemoc nie zostaną zaproszeni”

Jednak sekretarz tego konkursu i dwóch poprzednich – Massoud Szodżaei Tabatabaei powiedział, że Zarif wypowiadał się w swoim imieniu. W wywiadzie udzielonym 27 kwietnia magazynowi internetowemu Nasimonline, Tabatabaei wyjaśnił, że organizacja, której przewodniczy, współpracuje z Ministerstwem Kultury” i każdy w rządzie „wie, że ta wystawa cieszy się wysokim uznaniem. W związku z tym stwierdzenia ministra nie są w zgodzie z (działaniami) Ministerstwa Kultury”.Dodał, że celem wystawy nie jest ani udowodnienie ani zanegowanie Holokaustu lecz pytanie, czy ludność Gazy i Palestyny powinna za (Holokaust) płacić.

29 kwietnia w Iranwire (strona internetowa dziennikarzy irańskich na wygnaniu),wydalona dziennikarka irańska, Aida Kadżar, napisała w artykule zatytułowanym „Karykatury Holokaustu i kłamstwa Zarifa”, że irański minister spraw zagranicznych albo kłamał, albo zignorował powiązania rządu Iranu z wystawą karykatur.

Poniżej podajemy artykuł pani Kadżar w przekładzie z angielskiego oryginału [3] i niektóre z karykatur przesłanych na wystawę, która ma być otwarta w tym miesiącu:

Aida Kadżar: „Karykatury Holocaustu i kłamstwa Zarifa”

14 maja Iran będzie gościł drugi konkurs „Karykatur Holokaustu”, który był szeroko potępiony na całym świecie, kiedy miał miejsce po raz pierwszy 10 lat temu.

W wywiadzie dla amerykańskiego pisma „The New Yorker”, opublikowanym 25 kwietnia, irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżavad Zarif zaprzeczył, że irański rząd ma cokolwiek wspólnego z tym konkursem i towarzyszącej mu wystawie. „To nie Iran” powiedział (Zarif) dziennikarzowi Robinowi Wright. „To organizacja pozarządowa (NGO), która nie jest kontrolowana przez rząd irański. Nie jest też popierana przez rząd irański”.

Jednak Zarif nie mówił prawdy, a co najmniej nie całą prawdę. Faktem jest że konkurs ma oficjalne poparcie irańskiego rządu i rząd pomagał w jej przygotowaniu.

Po raz pierwszy konkurs i festiwal „Karykatury Holokaustu” odbył się w 2006 kiedy Mahmoud Ahmadineżad był prezydentem Iranu. Po skandalu duńskich karykatur, kiedy gazeta „Jyllans-Posten” opublikowała kilkanaście karykatur przedstawiających proroka Mahometa, Republika Islamska zemściła się organizując dwudniową Międzynarodową Konferencję Przeglądu Globalnych Wizji Holokaustu. Manouchehr Mottaki, minister spraw zagranicznych prezydenta Ahmadineżada otworzył obrady konferencji. Udział wzięli negacjoniści Holokaustu z całego świata, w tym David Duke były lider Ku Klux Klanu.

Gazeta „Hamsharhri” wydawana przez biuro burmistrza Teheranu sponsorowała konferencję i Ahmadineżad miał mocne powiązania z tym urzędem, gdyż zanim został prezydentem pełnił funkcję burmistrza. Jego doradca prasowy, Mohammad Ali Ramin, był wśród oficjeli publicznie popierających wystawę.

„Mafia Karykaturowa”

Wystawa była organizowana i sędziowana przez karykaturzystę Massouda Szodżaei Tabatabaei. Po wystawie zakazano mu wjazdu do 25 krajów. W tym czasie był dyrektorem Irańskiej Izby Karykatur i stanowisko to miał utrzymać przez całe życie, aż część karykaturzystów sprzeciwiła się nieograniczonej nominacji i musiał zirytowany ustąpić. Zagroził utworzeniem „Izby rewolucyjnych karykatur” żeby ukarać rozłamowych karykaturzystów. Jednak nie spełnił swojej groźby i po pewnym czasie powrócił do Izby Karykatur. Przez ostatnie kilka lat Tabatabaei był członkiem Rady kultury i sztuki burmistrza Teheranu, która to organizacja jest prowadzona przez radę wyznaczaną przez IRIB (Rozgłośnia islamskiej republiki Iranu) i Islamskiej Organizacji Propagandy.

Jednak stanowisko, jakie zajmował Szodżaei Tabatabaei u steru Izby Karykatury, to nie była wyłącznie praca. Jak powiedział irański karykaturzysta mieszkający w Paryżu – Kianousz Ramezani: „Nie chcę powiedzieć, że się go obawialiśmy, ale pomimo jego uśmiechniętej twarzy jego rolą było zastraszenie nas”.

Ramezani zwrócił również uwagę na to, że Tabatabaei miał mocne powiązania zawodowe ze swoim krewnym Hosseinem Niroomand, który, tak jak i on, jest członkiem irańskiej elity artystycznej ochrzczonej przez wielu irańskich artystów mianem „mafii”. „Obydwaj zaczynali tuż po rewolucji wraz Kayhanem – organizacją Kayhan, gazetą Kayhan, Karykaturami Kayhan itd.” – mówi Ramezani. Kayhan działa pod dyskretnym nadzorem najwyższych władz i główny wydawca jest mianowany przez ajatollaha Chameneiego. „Zastępują się wzajemnie na stanowiskach głównego wydawcy i szefa działu Karykatur Kayhan” – mówi Ramezani. „Ktokolwiek pracuje jako karykaturzysta, potrzebuje jego aprobaty na wszystko co robi i w rezultacie czasami muszą im ustępować”.

Władze Teheranu podlegają irańskiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych lecz Islamska Organizacja Propagandy jest pod dyskretnym nadzorem Najwyższego Przywódcy ajatollaha Chameneiego, który wyznacza jej prezydenta. Rząd asygnuje roczny budżet, który jest także zatwierdzany przez parlament.

Z kolei Organizacja Propagandy Islamskiej prowadzi Instytut Kulturalny Sarcheszmeh, który jest jednym z organizatorów drugiego konkursu Karykatury Holocaustu. Innym mecenasem konkursu jest Organizacja Media i Sztuka „Owj”, która jest afiliowana przy [Korpusie] Strażników Rewolucji [Islamskiej]. Po porozumieniu nuklearnym podpisanym w lipcu ubiegłego roku, „Owj” uruchomiła kampanię o nazwie American Honesty (Amerykańska Uczciwość) i pokryło Teheran anty-amerykańskimi billboardami. Dzięki poparciu tej organizacji nagroda pieniężna dla zwycięzcy konkursu Karykatur Holocaustu została podwyższona z 25 000 do 50 000 dolarów amerykańskich.

„Owj” twierdzi, że jest organizacją pozarządową, ale jej powiązanie ze Strażnikami Rewolucji jest tajemnicą poliszynela. Wyżsi dowódcy Strażników Rewolucji są mianowani bezpośrednio przez najwyższego przywódcę, który zaczął wyrażać swoje własne wątpliwości na temat Holocaustu w latach dziewięćdziesiątych i w końcu zaprzestał owijać słowa w bawełnę około 2000 roku, kiedy powiedział: „w wielu krajach zachodnich nikt nie śmie kwestionować mitu Holokaustu”.

„Nie potrzeba pozwolenia? Doprawdy?

Ten łańcuch rozkazów nie pozostawia żądnych wątpliwości że rząd Republiki Islamskiej bezpośrednio popiera konkurs Karykatur Holocaustu. I rząd odgrywa tu również inne role.

Zarif powiedział „The New Yorker”, że wystawa nie wymaga pozwolenia. Ale jest faktem, że każda wystawa czy konferencja w Iranie wymaga pozwolenia Ministerstwa Kultury i Przewodnictwa Islamskiego. Warunkiem uzyskania takiego pozwolenia jest, że wystawa lub konferencja nie może obrażać uczuć religijnych „wyglądem, dźwiękiem, obrazem lub karykaturami”. Karykaturzysta i organizator Szodżaei Tabatabaei zapytany o wypowiedzi Zarifa powiedział agencji informacyjnej Nasim: ”Koordynujemy [konkurs] z Ministerstwem Kultury, a urzędnicy… są informowani o tym wydarzeniu”.

W wywiadzie dla „New Yorker”, Zarif powiedział także, że Iran byłby czujny w sprawie nie wydawania wiz [aby wziąć udział w wydarzeniu] dla ludzi, którzy propagują rasizm i przemoc.”Ludzie którzy głosili nienawiść rasową i przemoc nie będą zaproszeni” – powiedział. Irańskie placówki dyplomatyczne są zazwyczaj odpowiedzialne za wydawanie wiz, ale w przypadku wystawy karykatur organizatorzy koordynują wydawanie wiz z Ministerstwem Kultury i Przewodnictwa Islamskiego.

Uporczywe kwestionowanie Holocaustu przez Republikę Islamską było i jest potępiane przez wiele krajów zachodnich i czołowe postaci międzynarodowe w tym przez byłego sekretarza ONZ Kofi Annana. Po otwarciu pierwszego konkursu, mer Paryża powiedział, że jest to szydzenie z milionów Żydów, którzy zginęli w Holocauście. W Niemczech, zarówno rząd, jak i różne partie polityczne wielokrotnie potępiały Republikę Islamską za antysemicką postawę.

Prawdą jest że rząd [prezydenta Iranu] Hassana Rohaniego nie jest bezpośrednio i oficjalnie odpowiedzialny za tę wystawę. Ale gdyby był rzeczywiście przeciwko, administracja mogła odmówić wydania pozwolenia i wiz dla uczestników. Zarif raz wrzucił tweeta, że „człowiek który odrzucał Holocaust, odszedł”. Ale czy rząd Rohaniego jest gotów zetrzeć się z Najwyższym Przywódcą i Strażnikami Rewolucji w tej sprawie?

Kiedy „The New Yorker” zapytał Zarifa: „Dlaczego Iran pozwala na festiwal karykatur na temat Holokaustu?”, minister spraw zagranicznych odpowiedział własnym pytaniem: ”Dlaczego Stany Zjednoczone mają Ku Klux Klan? Czy rząd Stanów Zjednoczonych jest odpowiedzialny za fakt, że w Stanach są nienawistne organizacje rasistowskie?”

Ale oczywiście Zarif pominął główną różnicę pomiędzy dwiema rasistowskimi i dyskryminującymi grupami: Rząd USA nie finansuje działalności KKK.

Cartoons Submitted For The Holocaust Cartoon Contest







Przypisy (nie spolszczone):

[1] The first exhibition was held in 2006, under the auspices of then-president Mahmoud Ahmadinejad; the second was in 2015, under the auspices of a cultural organization belonging to Iran’s Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC). See MEMRI Special Dispatch No. 1397, Iran Holocaust Denial Conference Announces Plan to Establish World Foundation for Holocaust Studies – To Be Eventually Based in Berlin and Headed by Iranian Presidential Advisor Mohammad Ali Ramin Who Has Said: 'The Resolution of the Holocaust Issue Will End in the Destruction of Israel’, December 15, 2006.

[2] The New Yorker, April 25, 2016.

[3] Iranwire.com, / http://en.iranwire.com/features/7216/

[4] The New York Times, December 11, 2006. „Holocaust Deniers and Skeptics Gather in Iran” – footnote in original.

[5] See MEMRI Special Dispatch No. 5450, Criticism In Iran Of Foreign Minister Zarif Tweet Claiming Iran Never Denied The Holocaust, September 18, 2013.



Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org .