Louis Raphaël I Sako, chaldejski katolicki patriarcha Babilonu, powiedział 18 października 2019 r. w wywiadzie dla Sharqiya News TV (Irak), że irackie programy szkolne, które źle mówią o Żydach i chrześcijanach, powinny zostać napisane całkowicie na nowo, by omawiać braterstwo, obywatelstwo i szacunek wobec innych religii. Zapytany o chrześcijańskie milicje, które walczyły przeciwko Państwu Islamskiemu (ISIS), Sako powiedział, że nie ma żadnych milicji walczących w imieniu chrześcijaństwa i że prosił przywódców PMU, by nie dopuścili do tego, by chrześcijańskie części PMU identyfikowały się jako chrześcijanie. Wyraził sprzeciw wobec chwytania za broń przez chrześcijan i walczenia w imię chrześcijaństwa. Ponadto Sako powiedział, że chrześcijanie w Iraku i Niniwie doznali wielkich krzywd ze strony islamskiego terroryzmu w regionie i że są złamani, nieszczęśliwi i dyskryminowani przez państwo i pracodawców.

Aby zobaczyć klip z irackim, katolickim patriarchą, Louisem Raphaëlem I Sako w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Nowe [podręczniki] dla piątej i szóstej klasy mówią źle o Żydach i chrześcijanach”

Louis Raphaël I Sako: Szkolne programy [w Iraku] są przestarzałe. Ministerstwo edukacji powinno spalić je wszystkie i zamiast nich napisać nowe, które będą mówić o braterstwie i obywatelstwie i które będą mówić z szacunkiem o religiach.

Nowe [podręczniki] dla piątej i szóstej klasy mówią źle o Żydach i chrześcijanach.

Żydzi nie są tym samym, co syjoniści. Chrześcijanie nie są hipokrytami lub politeistami, jak jest tam napisane.

[…]

„Nie mamy chrześcijańskiej grupy [walczącej] w imieniu chrześcijan… Na ogół nie chwytamy za broń, a jeśli chcemy bronić naszego kraju, wstępujemy do armii lub federalnej policji”

Dziennikarz: Istnieje zbrojna [chrześcijańska] grupa, która brała udział w wojnie przeciwko ISIS. Teraz mówi się, że będzie brała udział w obronie równin Niniwy.

Louis Raphaël I Sako: Nie mamy chrześcijańskiej grupy [walczącej] w imieniu chrześcijan. Spotkałem się z Abu Mahdi Al-Muhandisem trzy razy, jak również z Hadim Al-Amerim i powiedziałem im, by pozwolili tej grupie zostać z PMU, ale bez żadnych chrześcijańskich oznak. Tak samo, jak są w PMU grupy sunnitów, Turkmenów i Jazydów i tak dalej, o których nie mówi się grupy turkmeńskie lub jazydzkie… My, chrześcijanie, kategorycznie sprzeciwiamy się posiadaniu grup [walczących] w imię chrześcijaństwa. Istnieją [chrześcijańscy] wojownicy i mudżahedini w PMU. PMU wykonało dobrą robotę w walce z ISIS i szanujemy ich i salutujemy im. Jeśli jednak jakaś [grupa] mówi, że jest chrześcijańska i że [walczy] w imię chrześcijan, Chaldejczyków lub chrześcijan syriackich, odrzucamy to. To nie jest zgodne z naszymi wartościami moralnymi. Zazwyczaj nie chwytamy za broń, a jeśli chcemy bronić naszego kraju, wstępujemy do armii lub do federalnej policji.

„Chrześcijanie w Iraku są marginalizowani, złamani i nieszczęśliwi… Jest wiele wypadków przejmowania chrześcijańskich domów, własności, a nawet miejsc pracy”  

Dziennikarz: Jak powodzi się chrześcijanom w Iraku, szczególnie na oswobodzonych obszarach Niniwy?

Louis Raphaël I Sako: Chrześcijanie w Iraku są marginalizowani, złamani i nieszczęśliwi. Państwo nie dba o nich, a islamski fundamentalizm bardzo ich zranił. [Zranił ich] islamski ekstremizm, który rozwinął się w terroryzm – ISIS, Al-Kaida i inne niekontrolowane milicje, które rabują, zabijają i porywają w imię religii. Jest wiele wypadków przejmowania chrześcijańskich domów, własności, a nawet miejsc pracy.

[…]

„Ministerstwo edukacji zatrudniło ostatnio kilka tysięcy ludzi, proszę zapytać, ilu z nich było chrześcijańskimi mężczyznami i kobietami”

Dziennikarz: Czy chrześcijanom trudno jest dostać pracę?

Louis Raphaël I Sako: Bardzo trudno.

Dziennikarz: Chodzi panu o to, że nie…

Louis Raphaël I Sako: Ministerstwo edukacji zatrudniło ostatnio kilka tysięcy ludzi. Proszę zapytać, ilu z nich było chrześcijańskimi mężczyznami i kobietami. Jest tak mimo faktu, że mamy [kompetentnych ludzi].

Dziennikarz: Czy jest tak z powodu dyskryminacji ze strony państwa? Czy jest to dyskryminacja ze strony partii politycznych, czy po prostu przypadek?

Louis Raphaël I Sako: Nie, to wszystko jest zaplanowane. To nie jest żaden przypadek.

Dziennikarz: Zaplanowane?

Louis Raphaël I Sako: Absolutnie!