W artykule online w gazecie “Sotaliraq.com” z 28 stycznia 2022 r. dziennikarka Mona Salem Al-Dżabouri napisała, że irańscy przywódcy należą do wyjątkowego gatunku kłamców, którzy wiedzą, że kłamią, i wiedzą, że ci, do których zwracają się, wiedzą, że kłamią, niemniej nie są ani zażenowani tym, ani zawstydzeni. Szczególnie jaskrawym przykładem jest irański minister spraw zagranicznych, Hossein Amir-Abdollahian, który po objęciu urzędu wezwał kraje regionu, by sprzeciwiały się obcej ingerencji, podczas gdy sam Iran bezczelnie interweniuje w Iraku, Syrii, Libanie i Jemenie, i popełnia tam straszliwe zbrodnie. Dlatego byłoby lepiej dla Abdollahiana, gdyby zachował milczenie i trzymał swoje kłamstwa dla siebie i swojego reżimu.    


Mona Salem Al-Dżabouri (Źródło: Ashraf-news.com)

Poniżej podajemy przetłumaczone fragmenty jej artykułu:[1]

Mówi się o kłamcach, że ich pamięć jest słaba i często zdradza ich, i ujawnia ich hańbę, i prawdę o ich kłamstwach. [W większości wypadków], kiedy konfrontujesz kłamcę z jego kłamstwem i potępiasz go za to, co powiedział, w sposób naturalny odczuwa nie tylko zażenowanie, ale wstyd. Kiedy jednak chodzi o przywódców i przedstawicieli Islamskiej Republiki Iranu, sytuacja jest zupełnie inna i przedstawia nam ludzi nowego rodzaju: ekspertów kłamstwa, których metody i sposób kłamania przekraczają możliwości naśladowania ich lub konkurowania z nimi. Wygląda na to, że [irański minister spraw zagranicznych Hossein] Amir-Abdollahian postanowił wyjść na czoło listy ekspertów kłamstwa, których kłamstwa są szczególnie radykalne i daleko idące!

Przywódcy i przedstawiciele irańskiego reżimu nie należą do znanego rodzaju kłamców, którzy są zażenowani i zawstydzeni, kiedy ich kłamstwa są publicznie ujawnione. Należą do rodzaju [kłamców], którzy doskonale wiedzą, że wszyscy wiedzą, że oni kłamią. To było doskonale prawdziwe o ministrze Abdollahianie, kiedy mówił po tak zwanej Konferencji Narodowej Iranu i Jego Sąsiadów… Jak wilk, który udaje, że jest niewinną owieczką, powiedział, że najwyższym priorytetem rządu [irańskiego prezydenta Ebrahima Raisiego są sąsiedzi [Iranu] i ustanowienie więzi z nimi, które mają geograficzne, prawne i kulturowe implikacje. Wywołujące jeszcze większe drwiny było jego twierdzenie, że istnieje potrzeba sprzeciwienia się obcej interwencji w regionie.[2]

Najbardziej ironicznym aspektem ze wszystkich jest to, że Abdollahian, były dowódca w [Korpusie] Strażników Rewolucji [Islamskiej Iranu], który ma zdolności w dziedzinie eksportowania ekstremizmu i terroru do krajów w regionie i był zaangażowany w wiele działalności tego rodzaju, twierdzi fałszywie i oszukańczo, że “najwyższym priorytetem rządu [irańskiego prezydenta Ebrahima Raisiego są sąsiedzi [Iranu] i ustanowienie więzi z nimi”. [Mówi to], mimo że on sam bezpośrednio po objęciu urzędu ministra spraw zagranicznych podkreślał potrzebę kultywowania marionetek [irańskiego] reżimu w krajach w regionie, pomocy im i wspierania ich, i wydaje się w epoce prezydenta Raisiego, że irański reżim kontynuuje tę politykę. Kiedy Abdollahian kontynuuje kłamstwa i mówi, że “istnieje potrzeba przeciwstawienia się obcej interwencji w regionie”, o jakiej interwencji mówi ten człowiek, który wie lepiej niż ktokolwiek inny, że nie ma kraju lub reżimu na świecie, który wchodzi do krajów w regionie i ingeruje w nie z tak pełną bezczelnością [jak robi to Iran]?  [Wie on także, że] koszmarne zbrodnie i masakry popełnione przez [Korpus] Strażników Rewolucji i jego terrorystyczną Siłę Kuds – szczególnie w epoce [dowódcy Siły Kuds, Kasema] Solejmaniego – wobec narodów Iraku, Syrii, Libanu i Jemenu są znane wszystkim. Dlatego byłoby lepiej dla Abdollahiana, by zachował milczenie i trzymał swoje kłamstwa dla siebie i swojego reżimu!


[1]  Sotalira.com, January 28, 2022.

[2] At the closing of the conference, Abdollahian said: „One of the top priorities since the new government began operating has been interaction with [Iran’s] neighbors. The Raisi government is trying to interact and dialogue with the neighbors in order to maximize the existing capabilities, realize the suspended abilities and improve the bilateral relations… A policy focused on [relations with] the neighbors and which prioritizes cooperation with them naturally has geographical, legal, political, economic and cultural implications…Iran’s greatest challenge in realizing [this] policy is finding ways to give meaning to [the principle of] regionality without the presence of any countries from outside the region [that seek] to harm the security of its countries.”   ISNA (Iran), January 24, 2022