Poniżej podajemy fragmenty debaty telewizyjnej o egipskich religijnych kanałach telewizyjnych. Debatę nadała Al-Dżazira TV 16 listopada 2010 r.:

Żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, odwiedź http://www.memritv.org/clip/en/0/0/0/0/0/0/2703.htm .

Intelektualista z Bahrajnu Dhijaa Al-Musawi: Jestem przeciwko kanałom “wysadź się w powietrze i idź do raju”

Moderator: Słyszeliście o kontrowersji, która trwa od kilku tygodni. Zamknięto wiele religijnych kanałów telewizyjnych. Wydaje się, że panuje polityka ograniczenia i przycięcia pazurów tym kanałom. Większość głosujących [w naszym sondażu] nie popiera ograniczania tych kanałów. Co panowie myślicie o tym?

Dhijaa Al-Musawi: Oczywiście nie jestem przeciwko wszystkim kanałom religijnym. Popieram islam oświecony i tolerancyjny, ale jestem przeciwny tym kanałom, które nazywam kanałami: „wysadź się w powietrze i idź do raju”, „wysadź się w powietrze i zjedz jutro obiad z Prorokiem”. Te koncepcje są dokładną odwrotnością tego, co przekazał Prorok Mahomet.

W mojej religii niektóre z tych kanałów religijnych dadzą narodowi islamskiemu zawał serca i doprowadzą go do kulturalnej śpiączki, do stuporu. Musimy wezwać [decydentów], by albo pokierowali tymi kanałami, albo je zamknęli. Wzywamy ich, by kierowali tymi kanałami tak, by otwarły one cywilizację na postępowy, oświecony islam.

Al-Musawi: Te kanały “zamroziły umysły młodych ludzi”

Dlatego mówimy, że wszystkie kanały ekstremistyczne, czy to szyickie, sunnickie czy chrześcijańskie… Każdy kanał, który głosi ekstremizm, który nawołuje do porwania społeczeństwa na strzępy, do zlikwidowania krajów i zlikwidowania cywilizowanych kontaktów między społeczeństwami, musi być kierowany, albo zamknięty.

Co zyskaliśmy z takich kanałów? Te kanały grzebią w śmietniku historii, szukając…

Moderator: W śmietniku historii?

Dhijaa Al-Musawi: Tak jest.

Moderator: To są ostre słowa.

Dhijaa Al-Musawi: Szukają sekciarskich min i wysadzają je przed twarzami sunnitów, szyitów, chrześcijan i tak dalej. Moim zdaniem te [kanały telewizyjne] szerzą narkotyk religii. Nie podnoszą poziomu świadomości i nie kładą fundamentów pod życie oparte na szczęściu, tolerancji i postępie.

[…]

[Te kanały telewizyjne] zamrażają umysły młodych ludzi w wąskich formach partii politycznych i mówią: “Jeśli wysadzisz się w powietrze w kawiarni, jutro spotkasz Proroka Mahometa”. „Wysadź w powietrze swój kraj, zlikwiduj swój kraj” – w imię państwa religijnego, pod hasłem „Islam jest rozwiązaniem”. Od kiedy islam ma prowadzić do holokaustu?

Z tej perspektywy sądzę, że musimy powstać przeciwko tym kanałom, które próbują zamienić wszystkie kraje w obozy sekciarskie. Narkotyzują one masy i pokazują przemoc w telewizji. To doprowadza młodych ludzi do wysadzania się wszędzie w powietrze. Jedyne, o czym myślą, to jak umrzeć. To jest kultura śmierci, wyłączenia, znieczulenia. […]

Były mufti Palestyńskiej Armii Wyzwolenia, Nader Al-Tamin: “W Egipcie kanały telewizyjne promujące prostytucję i niemoralność otrzymują licencję… To dziwne, zamykają kanały [religijne]”

Nader A-Tamim: W Egipcie kanały telewizyjne promujące prostytucję i niemoralność otrzymują licencję… To dziwne, zamykają kanały [religijne]

Jaki był okrzyk wojenny w wojnie 1967 r.? “Na rzecz wiosny, na rzecz tych, którzy kochają życie – uderzaj!” W 1973 r. okrzyk wojenny brzmiał „Allah Akbar” i jaki był wynik? W 1967 r. armia egipska została pokonana w przeciągu godzin. Umm Kuthum i Abdel Halim Hafez nie pomogli wam w walce. W 1973 r., kiedy krzyczeli “Allah Akbar”, przeszli Kanał Suezki w kilka godzin i gdyby nie zdrada, [armia izraelska] nie przełamałaby linii armii egipskiej.

Al-Tamim: „To, co dzieje się dzisiaj, jest amerykańskim spiskiem, żeby pozbyć się ludzi oporu”

Pozwólcie mi powiedzieć widzom, że to, co dzieje się dzisiaj, jest amerykańskim spiskiem, żeby pozbyć sie ludzi oporu. Ci, którzy wysadzają się w powietrze wśród Amerykanów i ich kolaborantów, są motywowani ideologicznie. Jeśli pozbędziecie się [kanałów telewizyjnych], które ich motywują, poddadzą się.

[…]

Dhijaa Al-Musawi: Kanały [religijne] cementują sekciarstwo w społeczeństwie i podburzają ludzi przeciwko sobie wzajemnie. Oni ciągle się kłócą… Narody w Europie i w Azji – Chiny i tak dalej – sięgnęły poza nowoczesność, podczas gdy my nadal kłócimy się, co było pierwsze – kura szyitów czy jajko sunnitów. […]