Na wideo zamieszczonym na jego kanale YouTube 15 lipca 2020 r. indyjski emigracyjny uczony w islamie, Zakir Naik, mówił o przywróceniu przez Turcję Hagia Sophia jako meczetu. Powiedział, że jeśli muzułmanie zdobywają ziemię, jak to zrobili Osmanowie, mają pozwolenie na używanie jej według własnego uznania, włącznie z zamianą miejsc świętych na meczety. Powiedział następnie, że jedynym wypadkiem, kiedy nie jest to dozwolone, jest kiedy muzułmanie mają traktat z nie-muzułmanami lub kiedy nie-muzułmanie poddają się muzułmanom i płacą pogłówne dżizja. Naik powiedzial, że uczeni w islamie, którzy krytykują decyzję tureckiego prezydenta Erdoğana o wydaniu islamskiego werdyktu, nie trzymają się Koranu i Sunny po to, by zdobyć poparcie krajów nie-muzułmańskich. Zakir Naik był oskarżony w Indiach o pranie pieniędzy i podżeganie do terroryzmu. Obecnie żyje na wygnaniu w Malezji.

Aby zobaczyć klip z uczonym w islamie, Zakirem Naikiem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Czy święte miejsce – kościół lub świątynię – można zamienić na meczet? Po tym, jak jest zdobyty – odpowiedź bzrmi’tak’”

Zakir Naik: W mediach czytam, że było wiele muzułmańskich krajów i wielu tak zwanych muzułmańskich kaznodziejów i uczonych z krajów zachodnich, którzy powiedzieli, że to, co zrobiła Turcja i co zrobił Erdoğan, było niesłuszne.

[…]

Czy święte miejsce – kościół lub świątynię – można zamienić na meczet? Po tym, jak jest zdobyty – odpowiedź brzmi „tak”.

Tylko jeśli istnieje traktat między muzułmanami i nie-muzułmanami lub jeśli nie-muzułmanie poddają się albo są dhimmi – nie-muzułmanie żyjący pod prawem islamu… To jest jedyna sytuacja, kiedy muzułmanie dają im bezpieczeństwo i oni płacą dżizję (pogłówne), Kiedy osmańscy władcy zdobyli Konstantynopol, to był podbój, to była wojna.

[…]

„Muzułmanie żyjący w zachodnich krajach lub także niektórzy muzułmanie żyjący w krajach arabskich – próbują [wydawać się] łagodni wobec nie-muzułmanów… tych, którzy ich finansują”

Wiele razy muzułmanie żyjący w zachodnich krajach lub także niektórzy muzułmanie żyjący w krajach arabskich – próbują być łagodni wobec nie-muzułmanów i próbują tego… To oni ich wspierają, to oni ich będą finansować, et cetera, to oni będą ich chronić… Wiele razy wydawali orzeczenia, które są sprzeczne z Koranem i Sunną. Bądźcie ostrożni, jeśli macie sprzeciwiać się waszemu muzułmańskiemu bratu [Erdoğanowi].”