Imam z Michigan, Mustapha Elturk, Ameer z Islamic Organization of North America (IONA) powiedział, że muzułmanie nie powinni unikać połączenia rąk z podobnie myślącymi ludźmi, nawet jeśli są oni Żydami, ponieważ „nie wszyscy oni są źli”. Wypowiedział to podczas piątkowego kazania wygłoszonego w IONA w Warren w Michigan 5 marca 2021 r. Kazanie zamieszczono na oficjalnym koncie IONA w YouTube 8 marca 2021 r. Elturk powiedział, że choć większość Żydów jest nieposłuszna Allahowi, niektórzy Żydzi i chrześcijanie w rzeczywistości „wykonują dla nas robotę”. Wersja tego kazania zamieszczonego na koncie IONA na YouTube wygląda, jakby była redagowana. Elturk imigrował do Stanów Zjednoczonych z Libanu podczas libańskiej wojny domowej i jest aktywny i międzywyznaniowych inicjatywach na terenie Detroit. 8 marca 2020 r. Reprezentantka USA, Ilhan Omar (D-MN) retweetowała wideo imama Elturka popierające senatora Bernie Sandersa (I-VT) na prezydenta.

Aby zobaczyć klip z imamem Mustaphą Elturkiem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Duma [Żydów] jest uciążliwa; [Oni] kontrolują i łamią prawa człowieka w Palestynie… Muzułmanie w końcu odbiorą Jerozolimę”

Imam Mustapha Elturk: ” I postanowiliśmy w tej Księdze względem synów Izraela: Będziecie siać zgorszenie na ziemi dwukrotnie”, a potem oni dojdą do wielkich wysokości: „i wbijecie się w wielką dumę”. I uważam, w mojej skromnej opinii, że ta duma jest tym, czego doświadczamy dzisiaj.

Ta duma jest uciążliwa, to jest kontrolowanie i łamanie praw człowieka w Palestynie, jak wiemy, właśnie teraz. I Allah mówi o… wzlocie i upadku…

I niestety, i smutno, co zdobył [kalif] Omar, jest teraz pod pieczą Żydów, syjonistów…

Ale inszallah… Muzułmanie w końcu odbiorą Jerozolimę.

[…]

„Są Żydzi, którzy są po waszej stronie w tej sprawie; nie wszyscy z nich są źli… Są tacy między chrześcijanami i Żydami, którzy wykonują dla nas robotę”  

Nie wahajcie się połączyć rąk z podobnie myślącymi ludźmi, niechaj będą – tak – Żydami. Są Żydzi, którzy są po waszej stronie w tej sprawie. Tak, nie wszyscy oni są źli.

Jak powiedział Allah: „Wśród nich są wierzący, lecz większość z nich to ludzie szerzący zepsucie”. Tak, są wśród nich wierzący, ale większość z nich jest nieposłuszna.

Ale są tacy wśród chrześcijan i Żydów, którzy w rzeczywistości wykonują dla nas robotę.