Indonezyjsko-amerykański imam Mohamad Joban z Masjid Ar-Rahmah w Redmond, WA, wygłosił wykład skupiający się na opowieści koranicznej o mieście Żydów, których Allah zamienił w małpy za zbuntowanie się przeciwko niemu przez założenie sieci rybackich w piątek przed szabatem i zebranie ryb w niedzielę. Powiedział, że ta historia nigdy nie była ujawniona, ponieważ Żydzi ukrywają złe historie o sobie i zawsze udają, że są pobożni. Śmiejąc się powiedział, jak Żydzi zamienieni w małpy płakali, ponieważ nie potrafili rozpoznać się wzajemnie jako małpy.  

Następnie imam Joban powiedział, że w innym wersecie, przestępcy zostali zamienieni w świnie. Omawiał kwestię, czy zamienieni Żydzi mieli potomstwo i powiedział, że są dwa poglądy na ten temat. Wspomniał jednak dwa wypadki, z Egiptu i z Malezji, gdzie noworodki wyglądały jak potomkowie małp i świń. Imam Joban i zgromadzeni wierni skandowali z Koranu: „Kiedy [Żydzi] zbuntowali się przeciwko nakazom, by się powstrzymać, [Allah] powiedział im: ‘Bądźcie małpami wzgardzonymi’…” Imam Joban jest imamem zatrudnionym na pełen etat w Masjid Ar-Rahmah, który należy do Muslim Association of Puget Sound (MAPS). Wykład zamieszczono na kanale YouTube MAPS Redmond 17 grudnia 2019 r.

Co roku podczas Ramadanu MAPS Redmond gości doroczną imprezę międzywyznaniową Iftar. W tych imprezach uczestniczyli wysocy rangą przedstawiciele władz lokalnych, stanowych i federalnych. Wśród nich byli Specjalny Agent FBI, Brad Deardorff; członek Izby Reprezentantów USA, Roger Goodman (D-WA); pracownicy biura kongresmanów Dave’a Reicherta (R) i Adama Smitha (D); członkowie Senatu Stanu Waszyngton, tacy jak Bob Hasegawa; przedstawiciele biura gubernatora Stanu Waszyngton, Jaya Insleego; burmistrz miasta Bellevue, WA; pracownicy King County, WA; członkowie żydowskiej i chrześcijańskiej społeczności Seattle i inni. W 2003 r. imam Joban prowadził modlitwy w Izbie Reprezentantów Stanu Waszyngton. Imam Joban był poprzednio imamem w Islamic Center of Olympia, in Olympia, WA.

Aby zobaczyć klip z imamem Mohamadem Jobanem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Ponieważ Żydzi niechętnie mówią o swoich przodkach, Żydzi… każda zła historia, oni ją ukrywają”  

Mohamad Joban: [Sobota] jest dniem, który według Żydów jest świętym dniem.

[…]

Ortodoksyjni Żydzi teraz, w Tel Awiwie… W sobotę i w piątek wieczorem [oni nie] prowadzą samochodu ani nic..

[…]

Allah powiedział: ”Zapytaj ich”. Zapytaj kogo? Żydów z Medyny.

[…]

Zapytaj ich o miasto lub miasteczko, które [było] blisko oceanu – morza.

[…]

Dlaczego Allah poprosił Mahometa, by zapytał Żydów o to miasto? Ponieważ Żydzi niechętnie mówią o swoich przodkach. Żydzi… Każda zła historia, oni ją ukrywają. Zawsze mówią ludziom: „Jesteśmy dobrymi ludźmi, jesteśmy bohaterami”.

Na przykład, jeśli [Żyd] ma dziadka, który nie był dobrym dziadkiem. Kiedy pytasz kogoś, którego dziadkowi było na imię Benjamin. On odpowie: „Mój dziadek miał na imię Jusef”.

Więc on to zmienia. Bo wszyscy wiedzą, że historia tego człowieka nie jest dobra.

[…]

„Żydzi nigdy nie ujawnili tej historii, zawsze mówili ludziom w Medynie: ‘Jesteśmy wielkimi ludźmi, jesteśmy pobożnymi ludźmi – także nasi przodkowie [tacy byli]’”

Allah, kiedy mówił do Izraelitów, powiedział: „O synowie Izraela”. Nie powiedział „O Żydzi”. Nie, [powiedział]: „O synowie Izraela… jesteście synami Jakuba, ludzie, jak mogliście to zrobić?”

[…]

Żydzi nigdy nie ujawnili tej historii. Zawsze mówili ludziom w Medynie: „Jesteśmy wielkimi ludźmi, jesteśmy pobożnymi ludźmi – także nasi przodkowie [tacy byli]”.

[…]

Głos wiernego: „Kiedy przestrzegali szabatu, ryby przychodziły do nich obficie. Ale kiedy naruszali szabat, ryby do nich nie przychodziły. Tak więc osądziliśmy ich, bo nie posłuchali”.

Mohamad Joban: Bardzo ciekawe. Nie łów ryb w sobotę… Allah sprawdzał ich. W sobotę ryby skakały. Możecie to sobie wyobrazić?

Wideo pokazuje skaczące ryby.

[…]

[To zdarzyło się] przez jeden tydzień, dwa tygodnie… Na trzeci tydzień powiedzieli: „Jak zrobimy?” Przyszli w piątek i zarzucili sieci, a kilku z nich wykopało dół. Jak ten z oceanu, możecie kopać tutaj, żeby ryby przyszły tutaj… A wtedy ludzie powiedzieli: „Ej, człowieku, nie możemy tego robić”. [Oni odpowiedzieli]: „Nie łowiliśmy ryb w sobotę. To jest piątek, człowieku”. I [zostawili sieci] i przyszli, żeby je zabrać w niedzielę.

[…]

„Oni [Żydzi z tego miasta] spojrzeli w dół i zobaczyli wszystkie małpy i płakali… Bo kiedy zostali małpami, nie mogli rozpoznać jeden drugiego”

Na ekranie pojawia się werset i obraz małp makaków.

Mohamad Joban skanduje i wierni powtarzają za nim: Wtedy oni zbuntowali się przed nakazem, by się powstrzymali i My powiedzieliśmy im „Bądźcie małpami wzgardzonymi”.

[…]

Mohamad Joban: Nagle któregoś dnia oni zbudzili się, wszędzie było cicho – żadnych głosów. Powiedzieli „Co się dzieje?” Kilku z nich wspięło się powyżej [muru], spojrzeli w dół i zobaczyli wszystkie małpy.

I oni płakali. Dlaczego płakali? Bo kiedy stali się małpami, nie mogli rozpoznać jeden drugiego. Która [jest] moją żoną? Które [są] moimi dziećmi? Jak wy wyglądacie? Jesteście małpami. Małpy, prawdziwe małpy, one rozpoznają się wzajemnie. Ale kiedy zostajesz małpą… Bo wyglądacie tak samo…

[…]

„Pytaniem teraz jest [czy] oni [Żydzi, którzy zamienili się w małpy] nadal mieli pokolenia [małp] po swojej śmierci”  

Pytaniem teraz jest [czy] oni [Żydzi, którzy zamienili się w małpy] nadal mieli pokolenia [małp] po swojej śmierci, czy po [ich] śmierci byli skończeni? Uczeni maja dwie opinie. On powiedział, że po pewnym czasie wszyscy oni umarli. Ponieważ Allah zrobił z nich małpy za karę, już umarli. Ale niektórzy mówią: nie, oni mieli pokolenia. Kiedy byłem w Egipcie, w mieście zwanym Ras El Bar urodziło się dziecko.. . On miał długie ręce, jego twarz była jak u małpy. Chodził z rękami o tak…

[…]

Wiecie, jeśli macie syna lub córkę, [ludzie mówią:] „Wiesz, do kogo on jest podobny?” „Ten wygląda jak jego ojciec”. Mówią: „Nie, on nie wygląda jak jego ojciec, wygląda jak jego dziadek”. Czasami [dziecko] nie wygląda jak rodzice, tylko… jak co? Jak jego dziadek. Zawsze jak to… Więc to znaczy, że to dziecko… Może jego – pra-pradziadek, był, czym?

Joban śmieje się.

A potem w Malezji urodziło się dziecko, w stanie Johor, i on miał ogon. Wszyscy byli zaskoczeni.

[…]

Próbowali dopasować ogon. Nie był jak [ogon] konia, ani żadnego zwierzęcia… Był jak [ogon] świni. Ponieważ Allah powiedział w innym wersecie: „Małpy”. [sic] Allah zamienił… Niektórzy z nich stali się czym? Świnią. Ten jeden kontynuował.

Allah chciał tylko powiedzieć nam to, co Allah powiedział wam dawno temu, że ludzie zamienili się w małpy i że to jest prawda. To jest religia, spójrzcie na nich, niektórzy z nich pozostali [małpami i świniami] …”