4 czerwca 2018 r. Hossein Dalirian, kierownik redakcji działu militarnego irańskiej agencji informacyjnej Tasnim, która jest związana z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu (IRGC), który jest także zastępcą kierownika redakcji działu politycznego tej agencji, wyjaśnił wypowiedzi irańskiego najwyższego przywódcy, Alego Chomeiniego o strategii rakietowej Iranu, wygłoszone tego samego dnia. Chamenei przemawiał z okazji rocznicy śmierci ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego, założyciela Rewolucji Islamskiej Iranu.

Chamenei powiedział: „Naszej młodzieży udało się dzisiaj zamienić [Iran] w pierwszej klasy regionalne mocarstwo pocisków balistycznych. Wróg wie, że jeśli wystrzeli jeden [pocisk], otrzyma 10 [w zamian]”[1].

Natychmiast po przemówieniu Chameneiego Dalirian wyjaśnił na Twitterze, o co mu chodziło, skupiając się głównie na irańskiej odpowiedzi Arabii Saudyjskiej i zdolności Iranu do zniszczenia celów w jednym lub dwóch uderzeniach. Nazwał ten kraj „karłowatym” wrogiem, ale nie wspomniał Izraela ani USA i ich potencjału militarnego wobec potencjału Iranu.

Szef polityczny IRGC, generał Dżawani: „Ameryka dzisiaj nie ma zdolności do walki z Iranem”

Dwa dni później, 6 czerwca 2018 r. generał Jadollah Dżawani, szef polityczny IRGC i doradca dowódcy IRGC, próbowali uspokoić społeczeństwo w sprawie możliwości ataku amerykańskiego lub izraelskiego, stwierdzając, że żadne z tych państw nie ma zdolności do przeprowadzenia takiego ataku. Groźby tych krajów, powiedzieli, mają na celu zmuszenie Iranu do dobrowolnej rezygnacji ze swojego potencjału rakietowego, ale były bezpodstawne, ponieważ potęga Iranu jest tak wielka, że USA i Izrael boją się irańskiej reakcji na atak z ich strony.

Dżawani dodał: „Od lat kraje zachodnie, szczególnie Ameryka i reżim syjonistyczny, próbują używać gróźb wobec Iranu i wmusić nam swoje życzenia. W rzeczywistości jednak nie mają zdolności zrealizowania gróźb wobec Iranu, a najważniejszym powodem tego… jest potęga [spodziewanej] reakcji na możliwy atak  i potęga irańskich sił zbrojnych. Wszyscy eksperci na świecie zgadzają się dzisiaj, że każdy atak na Iran ze strony Ameryki lub syjonistycznego reżimu, spotka się z szybką i dotkliwą odpowiedzią i że atakujący będą głównymi pokonanymi. Ameryka i syjoniści pojęli tę rzeczywistość, ale próbują pokazać przy pomocy mediów, propagandy i wojny psychologicznej, że mają zdolność zaatakowania Iranu… Ameryka dzisiaj nie ma możliwości walki z Iranem, ani nawet możliwości rozpoczęcia nowej wojny w regionie. Dodatkowo, syjoniści są na bardzo osłabionej pozycji i są bezradni wobec walki [osi] oporu, i nie mogą rozpocząć wojny z potężnym Iranem”[2].

Poniże znajdują się tłumaczenia tweedów Hosseina Daliriana, wyjaśniające wypowiedzi Chameneiego o irańskiej strategii rakietowej[3]:

Strategia rakietowa Iranu: „Iran stał się wiodącym mocarstwem rakietowym w regionie – wróg wie, że jeśli wystrzeli jeden [pocisk] otrzyma 10” w zamian

Po raz pierwszy dzisiaj Przywódca [Chamenei] przedstawił bardzo ważną strategię w kwestii reakcji [Iranu] na jakikolwiek atak wojskowy. Ta strategia została przedstawiona pod tytułem „Masowy wystrzał” i światowi eksperci z pewnością poświęcą jej uwagę. Wyjaśnię wam w serii tweetów, żebyście zrozumieli poprawnie znaczenie tej strategii:

Jeden z tweetów Daliriana

Dzisiaj Przywódca powiedział: Iran stał się wiodącym mocarstwem rakietowym w regionie; wróg wie, że jeśli wystrzeli jeden [pocisk] otrzyma 10 [w zamian]. Chociaż to zdanie jest krótkie, zawiera ściśle militarne, fundamentalne założenie i z niego możemy otrzymać pojęcie o nowej strategii rakietowej Iranu.

Z tego zdania można zrozumieć dwa komunikaty… wypowiedziane przez przywódcę rewolucji w jego roli dowódcy wszystkich sił [zbrojnych Iranu]:

  1. [Iran, to jest] (siły lotnicze IRGC), ma dużą liczbę pocisków balistycznych.
  2. Iran jest poważny w kwestii odpowiedzi na każdy rodzaj wojskowego ataku na siebie.

Po pierwsze, zrozummy znaczenie zdania „wystrzeli 1, otrzyma 10″.

Militarnie to zdanie znaczy, że po pierwszej kuli wystrzelonej na Iran przez wroga Iran wystrzeli masę pocisków na pozycje atakującego kraju. To znaczy „masowe wystrzelenie” w odpowiedzi na każdy atak.

Znaczenie masowego wystrzelenia jest jasne. Iran już ogłosił, że zaatakuje pozycje atakującego kraju w krajach w regionie. To jest, na przykład, jeśli Ameryka strzela jedną kulę na Iran, wszystkie 33 jej bazy w 10 krajach w regionie zostaną zaatakowane przez Iran.

W dodatku do „masowego wystrzelenia pocisków” jako strategii odstraszania, ma to także ważne znaczenie – to jest, że Iran wie, że kraje w regionie mają systemy obrony powietrznej. Ale ma specjalną strategię do skonfrontowania atakującego lub atakujących.

Inny z tweetów Daliriana

Najjaśniejsze znaczenie jest następujące: chociaż w ostatnich latach kraje wrogie wobec Iranu kupiły lub wyprodukowały znaczące systemy obrony powietrznej, istnieją granice zdolności tych systemów do radzenia sobie z atakiem rakietowym.

Na przykład, Iran uważa Arabię Saudyjską za „karłowatego” wroga. Jej system obrony powietrznej obejmuje [system] pocisków Patriot. W tym czasie, jeśli Arabia Saudyjska wystrzeli jedną kulę na Iran, Iran zaatakuje kilka ważnych saudyjskich baz sił powietrznych.

Każda [saudyjska] baza lub lotnisko, włącznie z Rijadem, z pewnością ma kilka wyrzutni Patrot. W najlepszym scenariuszu te systemy zneutralizują w pierwszej pół godzinie do godziny 30 do 40 pocisków balistycznych (zakładając, że to się zdarzy), wystrzelonych [przez Iran].

Co zdarzy się, jeśli Iran wystrzeli kolejne 30 pocisków w drugiej linii ognia [tj. drugiej fazie irańskiego ataku]?

Teraz lepiej rozumiecie, czym jest „masowy wystrzał” –

[Zakładając, że] system obrony powietrznej bazy [saudyjskiej] już odpowiedział na pierwszy atak i opróżnił swoje [wyrzutnie] pocisków, a Iran już zaczął drugą falę równoczesnego odpalania 30 do 40 dodatkowych pocisków i że dotrą one do bazy saudyjskiej w mniej niż pięć minut – ta baza nie będzie miała dłużej aktywnej obrony powietrznej.

Pociski Iranu są niezmiernie celne i kiedy zacznie się druga fala ataku, cała baza z pewnością zostanie zniszczona, a systemy obrony powietrznej pozostaną nieoperacyjne.

Ponadto z różnych powodów wierzę, że już w pierwszej fali ataku wielka liczba pocisków uderzy w swoje cele w bazie [saudyjskiej].

Proszę zauważyć, że w jemeńskim ataku rakietowym na bazę w Rijadzie i na inne pozycje, Arabia Saudyjska musiała wystrzelić cztery do pięciu pocisków Patriot, by przechwycić jeden pocisk Butkan H2. Jeśli będzie masowe wystrzelenie irańskich pocisków, jest rozsądne [założenie], że baza zostanie zniszczona w pierwszej fali ataków.

Jest jasne teraz, że jeśli Iran zechce uderzyć, na przykład, pięć głównych saudyjskich baz sił lotniczych, będzie musiał wystrzelić 250 do 300 pocisków. To jest, [użyć] tej samej strategii masowego wystrzału, którą Przywódca ogłosił dzisiaj.

We wspomnianym przykładzie, kiedy stosujemy te strategię, jest pewne, że w pierwszym dniu lub w drugim wojny przeciwko wrogowi, włącznie z Saudyjczykami, ten kraj zostanie poważnie zniszczony.

Jeśli chodzi o Saudyjczyków można powiedzieć, że ponad połowa z ich 300-350 bombowców zostanie zniszczona w pierwszym lub drugim dniu wojny.

Ale drugim i bardzo ważnym punktem, jaki Przywódca uczynił dzisiaj do wroga w tym krótkim zdaniu, jest, że Iran ma olbrzymi zapas [wysokiej] jakości, bardzo celnych pocisków, jak również możliwość wystrzelenia ich  en masse.

To jest bardzo ważny punkt: Iran ma rakietowy potencjał konfrontacyjny przez masowe wystrzelenie pocisków [balistycznych] przeciwko atakującemu lub atakującym.

Końcowy punkt: „Pociski [balistyczne]’ są tylko jednym ramieniem obronnym Iranu i jeśli będzie potrzeba, możemy także mówić o dodatkowych środkach obronnych.

Jasne jest, że Iran planował i produkował rozmaitość pocisków z rozmaitymi celami i jest pierwszej klasy potęgą rakietową w regionie. #PotęgaPocisków.

Another of Dalirian’s tweets.


[1] Farsi.khamenei.ir, June 4, 2018.

[2] Fars (Iran), June 6, 2018.

[3] Twitter.com/HosseinDalirian/status/1003702821399736321, June 4, 2018