Palestyńczycy | Specjalny komunikat Nr 10828

7 października 2023 r. Hamas rozpoczął operację Powódź Al-Aksa, niespodziewany atak na Izrael wczesnym rankiem w ważne żydowskie święto. W ramach ataku grupa terrorystyczna z siedzibą w Gazie wystrzeliła tysiące rakiet w kierunku Izraela i wysłała bojowników do izraelskich miast w pobliżu Strefy Gazy. W odpowiedzi izraelski premier Benjamin Netanjahu ogłosił masową mobilizację i podczas telewizyjnego przemówienia na temat rozwoju wydarzeń powiedział „jesteśmy w stanie wojny”.

Poniższy raport zestawia wstępne oświadczenia wydane przez Islamski Ruch Oporu (Hamas), Palestyński Islamski Dżihad (PIJ) i Jaskinię Lwów w sprawie konfliktu.

Po rozpoczęciu operacji Powódź Al-Aksa w dniu 7 października 2023 r. Hamas wydał kilka oświadczeń dotyczących przebiegu konfliktu i jego zamierzonych celów.

Oświadczenie dowódcy Brygad Al-Kassam

7 października Mohammed Al-Daif, dowódca generalny zbrojnego skrzydła Hamasu, Brygady Męczenników Izz Al-Din Al-Kassam, opublikował na stronie internetowej grupy oświadczenie ogłaszające rozpoczęcie operacji.

W oświadczeniu, które skupiało się na niedawnych napięciach z wiernymi w Al-Aksa i oskarżało Izrael o planowanie zburzenia meczetu, żeby na jego miejscu odbudować świątynię, ogłaszano początek operacji i jej kryptonim, mówiąc: „Postanowiliśmy położyć kres temu wszystkiemu, z pomocą Allaha, by wróg zrozumiał, że dla niego czas hulanek bez odpowiedzialności dobiegł końca. Ogłaszamy rozpoczęcie operacji Powódź Al-Aksa. Ogłaszamy również, że pierwszy atak, którego celem były pozycje wroga, lotniska i fortyfikacje wojskowe przekroczył 5000 rakiet i pocisków”. 

Oświadczenie skrzydła politycznego Hamasu

Szef polityczny Hamasu Ismail Hanija wydał oficjalne oświadczenie na swojej stronie internetowej, potwierdzając trwające walki i łącząc je z ciągłymi napięciami między Izraelczykami i Palestyńczykami w związku z meczetem Al-Aksa.

Hanija twierdził, że grupa otrzymała informacje wskazujące, że Izrael zamierza przejąć kontrolę nad meczetem Aksa, i dlatego uzasadniał tę operację jako środek zapobiegawczy, mający zapobiec rzekomemu zajęciu świętego miejsca przez władze izraelskie: „Mieliśmy informacje, że to będzie miało miejsce jako preludium do narzucenia suwerenności meczetowi Al-Aksa”.

Po stwierdzeniu, że Allah zapewni Palestyńczykom zwycięstwo, Hanija wezwał muzułmanów na całym świecie, by przyłączyli się do walki, nie wdając się w szczegóły, co to może oznaczać, wzywając „każdego muzułmanina na całym świecie i wszystkich wolnych ludzi na świecie, aby stanęli w tej sprawiedliwej bitwie w obronie Al-Aksa i misji Proroka, aby zrobili wszystko, co w ich mocy, bo to nie jest czas na czekanie i obserwowanie, i nie jest to czas na zwycięstwo jedynie w sercu, ale zwycięstwo w działaniu”.

Zakończył obietnicą kontynuowania walki wszędzie tam, gdzie znajdą się bojownicy grupy, odnosząc się do operacji Powódź Al-Aksa: „Ta powódź rozpoczęła się w Gazie i rozciągnie się na Zachodni Brzeg i za granicę oraz do każdego miejsca, gdzie obecni są nasi ludzie i nasz naród”.

Wezwanie do broni, ataków samotnego wilka

Hamas opublikował na swojej stronie internetowej oświadczenie, w którym wzywa zwolenników Palestyny ​​na Zachodnim Brzegu do rozpoczęcia ataków na izraelskie obiekty wojskowe i osady na Zachodnim Brzegu: „Och, bohaterowie naszego narodu na Zachodnim Brzegu, nasi ludzie w Jerozolimie, Ramallah i Nablusie, nasza duma w Hebronie i Dżeninie oraz we wszystkich wioskach i ruinach: nadszedł czas na wszechstronną i pilną mobilizację, aby zaangażować się w bitwę Powodzi Al-Aksa i okazać Allahowi, że jesteśmy dobrzy”.

W oświadczeniu wezwano zwolenników do angażowania się w ataki w stylu samotnego wilka na cele izraelskie, gdziekolwiek się znajdują: „Pozwólcie wszystkim udać się, czy to w grupach, czy samotnie, w stronę celów okupanta i osadników we wszystkich lokalizacjach. Szturmujcie osiedla i obiekty wojskowe, wybijcie żołnierzy i osadników wroga oraz przywróćcie prawa męczennikom i świętym miejscom”.

Ponownie powiązano walki z trwającymi napięciami wokół meczetu Al-Aksa, obiecując znieść wszystko, by utrzymać to miejsce w rękach Palestyńczyków: „Niech wróg wie, że meczet Al-Aksa nie pozostanie sam i nie zostanie podzielony, bez względu na wszystkie ofiary i że palestyńska krew nie jest tania. Nadeszła chwila zemsty za naszych męczenników i ci, którzy doznali krzywdy, będą wiedzieli, przeciw której stronie się zwrócić”.

Komunikat wojskowy Brygady Al-Kassam

Później tego samego dnia zbrojne skrzydło Hamasu, Brygada Męczenników Izz Al-Deen Al-Kassam, opublikowało w Telegramie, jak to określiło, swój pierwszy „komunikat wojskowy” opisujący pierwszy dzień walk.

W oświadczeniu potwierdzono ataki powietrzne i naziemne na ponad 50 miejsc w Izraelu: „Pod intensywną osłoną rakietową i celując w systemy dowodzenia i kontroli wroga mudżahedini z Brygady Kassam byli w stanie przekroczyć linię obronną wroga i przeprowadzić jednocześnie skoordynowany atak na ponad 50 miejsc w sektorze Gazy i południowym regionie [izraelskiej] armii okupacyjnej, prowadząc do pokonania umocnień w tym obszarze.”

Brygada twierdziła, że ​​walki nadal toczą się w 25 obszarach, w tym w izraelskiej bazie na wschód od Gazy: „Nasi mudżahedini nadal toczą bohaterskie bitwy w 25 lokalizacjach, w tym w bazie Ra’im, głównej siedzibie sektora Gazy”.

Oświadczenia Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu

Abu Hamza, rzecznik Kompanii Kuds, zbrojnego skrzydła Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ), powiedział w serii oświadczeń opublikowanych w Telegramie w formie plakatów, że grupa bierze udział w trwającej agresji i atakach w Izraelu, których celem jest wysiedlenie Izraelczyków. Powiedział, że „dzięki Allahowi” grupa wzięła do niewoli „kilkunastu żołnierzy syjonistycznych”.

Dalej powiedział: „My, członkowie Kompanii Kuds i [antyizraelskiego] ruchu oporu, odnotowujemy dziś nowy rozdział zwycięstwa i przełamania prestiżu ‘wrogiego tworu’ [Izraela] i jego pokonanej armii, podczas którego nasi bohaterowie sprawili, że wróg był mały i upokorzony, wszędzie czując śmierć. Nasze wezwania wroga i jego osadników do pokojowego opuszczenia naszej ziemi, nie zostały spełnione, więc naszym sposobem zrobienia tego było zabijanie”.

Abu Hamza zapewnił, że wstępne doniesienia o ofiarach i jeńcach w Izraelu dowodzą, że konflikt z Izraelem można wygrać: „Dzięki łasce Allaha my i ruch oporu spowodowaliśmy, poprzez serię operacji za liniami wroga, w ramach operacji Powódź Al-Aksa, głośny, historyczny szok, który ujawnił prawdziwość naszego stwierdzenia, że ​​ten potężny wróg jest iluzją zbudowaną z pyłu, którego można pokonać i złamać”.

Rzecznik PIJ uczcił także pamięć bojowników palestyńskich, którzy zginęli w walkach: „Składamy hołd duszom męczenników, prawych bojowników, a wraz z nimi bohaterów naszego ludu i modlimy się o powrót do zdrowia dla rannych i oby jutro przyszło rychło”. 

Potwierdził także, że bojownicy PIJ kontynuują ataki, w tym operacje naziemne przeciwko społecznościom izraelskim sąsiadującym ze Strefą Gazy: „Nasze siły w dalszym ciągu toczą walkę rakietami i za pośrednictwem elitarnych sił w ‘kopercie Gazy’, w towarzystwie swoich braci z [Hamasu], Brygad Al-Kassam i resztą frakcji ruchu oporu, w kontynuacji błogosławionej, bohaterskiej operacji”.

Oświadczenie nie zawierało konkretnych informacji dotyczących ofiar spowodowanych lub poniesionych przez PIJ.

Plakat „Pojmanie żołnierzy syjonistycznych”.

Kompanie Kuds opublikowały także w Telegramie plakat zawierający twierdzenia Abu Hamzy, że grupa schwytała „żołnierzy syjonistycznych” w ramach toczących się walk. Zdjęcia przedstawiają grupę palestyńskich cywilów świętujących przed opuszczonym pojazdem wojskowym.

Oświadczenie Jaskini Lwów

Jaskinia Lwów, palestyńska grupa bojowników z siedzibą w Nablusie na Zachodnim Brzegu, również wydała oświadczenie w Telegramie, w którym wzywa do wprowadzenia stanu powszechnej mobilizacji wśród wszystkich Palestyńczyków, łącznie z potencjalnymi atakami na cele izraelskie.

W oświadczeniu stwierdzono, że grupa przyłącza się do toczących się walk, wzywając wszystkich bojowników i zwolenników do przyłączenia się do operacji: „Ogłaszamy stan powszechnej mobilizacji i rozpoczynamy natychmiastowy atak z każdej pozycji na siły okupacyjne i ich osadników”.

W oświadczeniu wymieniono także pięć wytycznych, które obejmowały wytyczne dla osób z grupy i spoza niej.

Wzywając do natychmiastowego rozpoczęcia ataków, stwierdzono: „Nasze samotne wilki muszą działać natychmiast i pilnie, teraz i przed wszystkim innym”.

Wezwano także grupy bojowników do rozpoczęcia własnych ataków na Izrael: „Wszyscy bojownicy muszą zewrzeć szeregi i wyruszyć, aby zaatakować okupantów z zasadzek kulami i ładunkami wybuchowymi”.

Kierując swoje polecenia do ludności cywilnej, wezwano do masowych demonstracji poparcia dla palestyńskich grup zbrojnych pośród toczących się walk.

  „Wyłącz system monitorowania”

Wezwano także Palestyńczyków do wyłączenia systemów monitorowania, które mogłyby zostać wykorzystane do dostarczania dowodów przeciwko Palestyńczykom uczestniczącym w atakach: „Wszyscy właściciele sklepów i domów znajdujących się w pobliżu okupacyjnych punktów kontrolnych i osiedli muszą natychmiast wycofać swoje urządzenia monitorujące i wyłączyć kamery”.

Na koniec wezwano wszystkich palestyńskich cywilów posiadających broń do powstania i przyłączenia się do ataków, apelując do tradycyjnych interpretacji męskości: „Dla każdego, kto posiada broń, a nie używa jej do obrony religii i kraju, nadszedł czas, abyś wyłonił się jako mężczyzna i wypełnił swój obowiązek honoru i męskości”, obiecując, że każdy napastnik przeleci przez izraelskie osiedla „jak wiatr”.

„Ten czas jest czasem dumy, honoru i zwycięstwa, z pomocą Allaha” – napisano, celebrując przemoc.

W uwagach końcowych w oświadczeniu Jaskini Lwów odnotowano, że walki toczą się w żydowskie święto Rosz ha-Szana, rzucając epitetami powszechnie kojarzonymi z antysemickimi teoriami spiskowymi: „Czy wasz szabat i święto nie pogorszą się, och, potomkowie małp i świń?”