Gulbadin Hekmatyar, emir Hizb-e-Islami w Afganistanie wezwał do stworzenia rządu tymczasowego, akceptowalnego dla wszystkich stron w kraju, zauważając, że “porażka Stanów Zjednoczonych w Afganistanie jest bliska”.

Hizb-e-Islami jest jedną z kluczowych organizacji bojowych w Afganistanie nie będących organizacją talibów. W komunikacie ogłoszonym w wigilię Eid-ul-Adha (muzułmański festiwal poświęcenia) ukrywający się dowódca powiedział: „Od [porażki] Związku Radzieckiego jeszcze jedno słońce zwycięstwa wzejdzie niebawem w Afganistanie i porażka Ameryki jest bliska; czując porażkę [Ameryka] mówi teraz o pojednaniu; wojsko USA jest zmęczone i nie jest już w stanie walczyć”.

Według raportu w gazecie w języku Urdu “Roznama Jasarat”, Gulbadin Hekmatyar dodał: “Ustanowienie pokoju nie jest możliwe w Afganistanie w obecności obcych wojsk. Aby pokój został ustanowiony w Afganistanie, wojska USA i brytyjskie muszą opuścić Afganistan”.

Poniżej podajemy kilka fragmentów tego komunikatu, opublikowanego przez afgańską witrynę internetową:

„Cudzoziemcy muszą bezwarunkowo wycofać swoje wojska z Afganistanu (…)”

Moskwa i Waszyngton chcą powtórzyć tę samą strategię, jaką stosowały po wycofaniu sił rosyjskich [pod koniec zimnej wojny]. Wspólnie stworzyły Sojusz Północny, by kontynuował walki w rozdartym wojną kraju (…)

Nasi przyjaciele i nasi wrogowie powinni wiedzieć, że zakończenie walk będzie możliwe po wycofaniu obcych wojsk i przekazaniu władzy islamskiemu rządowi (…)

Nie mamy osobistej wrogości wobec żadnej wewnętrznej grupy lub obcego kraju. Wierzymy w pokój i zgodę. Chcemy sprawiedliwego i pokojowego rozwiązania wszystkich kwestii. Akceptujemy rzeczywistość. Podkreślamy, że każdy powinien otrzymać należne prawa (…)

[Jego propozycja dla ustabilizowania Afganistanu:] Cudzoziemcy muszą bezwarunkowo wycofać swoje wojska z Afganistanu; ustanowienie rządu tymczasowego, akceptowalnego dla wszystkich zainteresowanych; stworzenie wielkiego zgromadzenia prawdziwych przedstawicieli narodu, żeby podjąć decyzje o konstytucji, armii, policji i następnym rządzie kraju, poza zdecydowaniem o losie tych ludzi, którzy popierali najeźdźców i pozwolili im ingerować w wewnętrzne sprawy kraju (…)

„Potępiamy zabijanie niewinnych cywilów w szkołach, meczetach i na bazarach (…) Głęboko wierzymy, że te działania są prowadzone przez wrogów islamu i Afganistanu”

Potępiamy zabijanie niewinnych cywilów w szkołach, meczetach i na bazarach (…) Głęboko wierzymy, że te działania są prowadzone przez wrogów islamu i Afganistanu. Chcą oni rozpalić nową wojnę w imieniu mułłów (krytykujących duchownych), żeby zniesławić mudżahedinów. Ale Afgańczycy wiedzą, że to dzieło zagranicznych szpiegów, nie zaś mudżahedinów (…)

Żeby zobaczyć ten raport, odwiedź http://www.memrijttm.org/content/en/report.htm?report=3784&param=UPP .

Raport mogą oglądać tylko członkowie Jihad and Terrorism Threat Monitor Project (JTTM). Żeby zarejestrować się jako prenumeratorJTTM, odwiedź http://subscriptions.memri.org/content/en/member_registr_jttm.htm .