11 września 2012 r. tysiące Egipcjan protestowało przed ambasadą USAw Kairze, oburzeni fragmentem filmu amerykańskiego, który oczernia Proroka Mahometa. Wśród mas otaczających ambasadę byli ludzie z rozmaitych nurtów politycznych, ale dominowali zwolennicy partii oraz ruchów salafich i salafich-dżihadystów, włącznie ze zwolennikami Al-Nour, Al-Dawa Al-Salafiyya, Islamskiego Dżihadu, szejka Hazema Abu Ismaila. Widoczni byli także członkowie różnych grup „Ultras”, a mianowicie zorganizowane grupy ekstremistycznych kibiców futbolowych, którzy po rewolucji w Egipcie stali się polityczną grupą nacisku. Członkowie Ultras wdrapali się na mur otaczający ambasadę, a kilku z nich udało się zdjąć i podrzeć flagę amerykańską [1] .

Należy wspomnieć, że grupy Ultras były także wśród przywódców ataku na ambasadę izraelską w Kairze we wrześniu 2011 r. Po publikacji fragmentów filmu, na stronie Facebooka „Ultras na placu Tahrir” zaczęły pojawiać się oświadczenia popierające terroryzm przeciwko USA włącznie z cytatem z Osamy bin Ladena i zdjęciem z zamachu 11 Września na World Trade Center. Na jutro (14 września) planowane są także „demonstracje milionów” przed ambasadą USAw Kairze [2] .

Egipscy Ultras są członkami różnych klubów kibiców futbolowych, takich jak Zamalek, Al-Ahly i Al-Masry. Wiadomo, że mieli napięte stosunki z ministerstwem spraw wewnętrznych i siłami bezpieczeństwa Mubaraka, które widziały ich jako anarchistów podżegających widzów na meczach futbolowych i zaangażowanych w akty wandalizmu i przemocy. Odegrali aktywną rolę w protestach prowadzących do obalenia reżimu Mubaraka w styczniu 2011 r. i dziesiątki ich członków, kibiców Al-Ahly, zginęło 2 lutego 2011 r. w „Bitwie wielbłąda”, kiedy wynajęci przez reżim najemnicy na wielbłądach zaatakowali protestujących na placu Al-Tahrir. Od tego czasu Ultras używali swoich umiejętności rekrutacyjnych do organizowania protestów w Egipcie, głównie żądając odebrania władzy Najwyższej Radzie Sił Zbrojnych (SCAF), jak np. demonstracje przeciwko SCAF w listopadzie 2011 r. W styczniu 2012 r. uczestniczyli w demonstracjach w rocznicę rewolucji, a potem wzięli także udział w protestach przed salą sądową podczas procesu Mubaraka i jego synów [3] .

W lutym 2012 r. około 70 Ultras zginęło na stadionie futbolowym w Port Said w walce na noże między kibicami. Kibice twierdzili, że był to sposób SCAF ukarania Ultras za wezwania do usunięcia ich od władzy, ponieważ zabezpieczenie stadionu było niedbałe [4] . Od tego czasu Ultras funkcjonowali jako grupa nacisku. Na przykład w maju 2012 r. protestowali na placu Al-Tahrir, żądając kary dla zabójców protestujących [5] .

Należy wspomnieć, że nazwa „Ultras” nie odnosi się do zjednoczonego, szerokiego ruchu w Egipcie ze zdefiniowanym kierownictwem lub platformą. Jest to ogólne określenie na różne kluby kibiców, które czasami mają wspólny cel, taki jak sprzeciwianie się dalszym rządom SCAF. Od czasu do czasu różne grupy wewnątrz tego ruchu mają własne plany. Na przykład niedawne doniesienie wspomniało grupę nazywającą siebie „Abu Ismail Ultras”, która przeprowadziła protest przed ambasadą syryjską w Kairze w solidarności z ludem syryjskim [6] .

Plan protestu na stronach internetowych „Ultras”

Strona na Facebooku “Ultras placu Al-Tahrir” [7] została założona na początku rewolucji egipskiej w styczniu 2011 r. Dzisiaj ma ponad 38 tysięcy fanów, członków różnych grup Ultras, których celem jest obrona rewolucji, wśród nich są „Biali rycerze Ultras” (kibice drużyny futbolowej Al-Zamalek) i „Ahlawy Ultras” (kibicie drużyny futbolowej Al-Ahly).



„Likes” nas stronie Facebooka „Ultras placu Al-Tahrir”

10 września 2012 r. po publikacji fragment amerykańskiego filmu, który obraża Proroka Mahometa, ta strona Facebooka rozpoczęła wezwania do marszu na ambasadę USA w Kairze 11 września 2012 r. po wieczornych modlitwach. Organizatorzy marszu wezwali do protestu przeciwko filmowi twierdząc, że obrażanie Proroka Mahometa jest dla nich granicą nie do przekroczenia. Strona Facebooka zamieniła także z tej okazji zdjęcie tytułowe, dodając tekst: „Nie ma boga nad Allaha, a Mahomet jest Jego Prorokiem” (patrz poniżej).



Zdjęcie tytułowe strony Facebooka: Nie ma boga nad Allaha, a Mahomet jest Jego Prorokiem”

11 września 2012 r. strona Facebooka miała także następujący plakat:



„Wezwanie do demonstracji przed ambasadą amerykańską w proteście przeciwko pokazywaniu filmu, który obraża Proroka”

Strona wzywała swoich członków do zmiany zdjęć profilowych na pokazujące imię Proroka oraz do uczynienia 11 września dniem pamięci, w którym pokażą światu prawdziwy wizerunek Proroka, w odróżnieniu od tego, co pokazał ten “nikczemny film”. Strona przedstawiała także cytaty z książek napisanych o Mahomecie na Zachodzie, które chwalą jego moralny charakter i przywództwo religijne i polityczne.



Flaga USA w rękach Ultras Białego Rycerza – kibiców klubu futbolowego Al-Zamalek.

Groźby przeciwko USA

Strona zawierała także zdania sugerujące groźby dla USA. Zdjęcie zamieszczone 11 września pokazuje zamach 11 Września w Nowym Jorku z podpisem „Jeśli wy uświęcacie wolność słowa, my uświęcamy wolność działania” (patrz obraz poniżej)


12 września strona cytowała wypowiedź Osamy bin Ladena z 2008 r., w której zwracał się do rządu duńskiego po publikacji karykatur Mahometa: “Jeśli wasza wolność słowa jest nieograniczona, to przygotujcie się na naszą wolność działania”.


Forum dżihadystyczne planują protest

11 września w demonstracji przed ambasadą USAbrali udział liczni aktywiści z ruchu salafich-dżihadystów i widoczne były transparenty globalnego dżihadu. Wśród uczestników wybijali się zwolennicy “Ślepego Szejka” Omara Abd Al-Rahmana, duchowego przywódcy Al-Gamaa Al-Islamiyya, uwięzionego w USA od 1996 r. za udział w zamachu na World Trade Center w 1993 r. [8]



Wezwanie do protestu na blogu dżihadysty.

Muhammad Al-Zawahiri, brat przywódcy Al-Kaidy Aymana Al-Zawahiriego, wezwał na swoim koncie na Twitterze do uczestnictwa w demonstracji (patrz poniżej) [9] :


Forum klubu futbolowego Zamalek pokazywało następujące zdjęcia z demonstracji, które pokazują czarne transparenty globalnego dżihadu i napisy: “Wszyscy jesteśmy Osamą bin Ladenem” [10] :






[1] Al-Ahram(Egypt), September 12, 2012.

[2] Al-Yawm Al-Sabi’ (Egypt), September 13, 2012.

[3] Al-Ahram(Egypt), February 5, 17, 2012; The „Al-Tahrir Square Ultras” Facebook page

(http://www.facebook.com/ultras.tahrir.squares ).


[4] The official investigation of the massacre at the stadium concluded that the incident was planned by fans of Al-Masry and thugs who wanted to realize their political demands. Following penalties leveled against the Al-Masry club, Ultras members attacked the premises of the Suez Canaladministration in Port Said. One man was shot dead and 67 were injured, some of them military personnel. Al-Ahram (Egypt), March 16, 2012.

[5] Al-Dustour Al-Asli (Egypt), May 18, 2012.


[6] Al-Dustour Al-Asli (Egypt), September 11, 2012.

[7] http://www.facebook.com/ultras.tahrir.squares .

[8] http://www.ansarsharia.blogspot.co.il/, September 10, 2012.

[9] https://twitter.com/Mohamed_zawahir/status/245339282741551105 .

[10] http://yazamalek.com/zamalek/showthread.php?p=642868 .