W przemówieniu wygłoszonym 6 marca 2024 r. na konferencji z okazji 40. rocznicy powstania Uniwersytetu Imama Hosseina, na którym szkolą się kadry irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), gen. Jahjah Rahim Safavi, starszy doradca irańskiego najwyższego przywódcy Alego Chameneiego, omówił kwestię przyszłych celów irańskiego reżimu. Podkreślił potrzebę zwiększenia strategicznej głębi Iranu z obecnych 2000 kilometrów – czyli sięgających do Morza Śródziemnego – do 5000 kilometrów.

Cel: rozszerzenie strategicznej głębi Iranu do 5000 kilometrów

Należy zauważyć, że w latach negocjacji nuklearnych z USA urzędnicy reżimu irańskiego oświadczyli, że dobrowolnie ograniczają zasięg swoich rakiet do 2000 km, pozwalając im zagrażać jedynie Izraelowi i Arabii Saudyjskiej, ich regionalnym wrogom (twierdzenie, które zostało zaakceptowane przez administrację Obamy), a także amerykańskie interesy w regionie. (Zobacz MEMRI Inquiry and Analysis Nr 1518, The Iran-U.S. Conflict: Iran Is Working On Obtaining Strategic Capability – Long-Range Missiles And Nuclear Submarines, 26 czerwca 2020; MEMRI Inquiry and Analysis Nr 1357, IRGC Commander Jafari In Message Meant To Reassure Europe: Right Now, We Are Settling For Missiles With 2,000-Km Range – A Range That Covers U.S. Forces In The Region, 3 listopada 2017.

To oświadczenie, wygłoszone przez wysokiego rangą oficjela bliskiego Chameneiemu, najwyraźniej sygnalizowało początek odchodzenia irańskiego reżimu od deklarowanej, narzuconej przez siebie restrykcyjnej polityki dotyczącej zakresu jego zagrożenia dla Bliskiego Wschodu i przejścia do ekspansji w kierunku Europy oraz USA. Należy zauważyć, że reżim irański faktycznie osiągnął cel tego zasięgu, czyli 5000 kilometrów, gdyż z powodzeniem wystrzelił już w przestrzeń kosmiczną kilka satelitów.

4 maja 2020 r. tuba reżimu, gazeta „Kayhan” opublikowała artykuł wstępny o udanym wystrzeleniu w przestrzeń kosmiczną irańskiego satelity Noor w poprzednim miesiącu, stwierdzając: „Amerykanie nie tyle są zaniepokojeni wystrzeleniem satelity [Noor], ile problemem technologii produkcji rakiet międzykontynentalnych służących do wystrzeliwania satelitów. Wystrzelenie tego satelity należy postrzegać jako element [irańskiego] programu kosmicznego, który pokazuje, że Amerykanie nie są świadomi zakresu [tego programu], podobnie jak nie byli w stanie tego monitorować, dopóki satelita nie został umieszczony na orbicie. [Wszystko to pokazuje], że Republika Islamska przekroczyła wszystkie ograniczenia porozumienia nuklearnego”. [1] (Zobacz także oświadczenia irańskich funkcjonariuszy na temat znaczenia udanego wystrzelenia satelity w przestrzeń kosmiczną oraz osiągnięcia przez irański reżim zdolności strategicznych, MEMRI Inquiry and Analysis Nr 1518, The Iran-U.S. Conflict: Iran Is Working On Obtaining Strategic Capability – Long-Range Missiles And Nuclear Submarines, 26 czerwca 2020 r.

Wystrzelenie irańskiego pocisku (Źródło: Tasnim, Iran, 8 czerwca 2020)

Kolejnym godnym uwagi punktem przemówienia gen. Safaviego były przygotowania Iranu do przyszłej wojny na morzu i w powietrzu i wynikające z tego skupienie się na strategicznych obszarach Morza Czerwonego i Morza Śródziemnego. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na oświadczenie irańskiego ministra obrony Mohammada Rezy Asztianiego z 14 grudnia 2023 r., że Morze Czerwone jest regionem Iranu. (Zobacz MEMRI Special Dispatch Nr 11022, Iranian Defense Minister Mohammad Reza Ashtiani Responds To Proposed U.S.-Backed Red Sea Force: 'If Americans Make Such A Foolish Move, They Will Be Faced With Extraordinary Problems’; 'This Region Is Ours’, 15 grudnia 2023 r.)

Gen. Safavi: „Musimy [teraz] zwiększyć naszą strategiczną głębię do 5000 kilometrów; Morze Czerwone i Morze Śródziemne to punkty strategiczne; Marynarka Wojenna i Siły Powietrzne IRGC muszą skupić się na tych punktach”

Poniżej znajduje się tłumaczenie przemówienia gen. Jahji Safaviego z 6 marca 2024 r. na Uniwersytecie Imama Hosseina:

„Elementami sukcesu tego uniwersytetu są połączenie wiary, uczciwości i posłuszeństwa wobec imama [ajatollaha Ruhollaha] Chomeiniego [założyciela irańskiej rewolucji islamskiej]. Założyciele IRGC uznali czysty islam, a my uznajemy znaczenie czystego islamu, myśli Imama [Chomeiniego] i Imama Chameneiego, która jest tą samą myślą, co myśl Czternastu Nieomylnych [Proroka Mahometa, jego córki Fatimy i 12 Imamów].

Oprócz tego IRGC osiągnął postęp w nauce i racjonalności i prowadził wojnę [wojnę Iran-Iran w latach 1980-88] według tej formuły. Większość dowódców wojny stanowili studenci lub absolwenci uniwersytetów. Przejęliśmy kontrolę nad wrogiem [poprzez] myślenie, racjonalność i planowanie operacji oraz atakowanie wroga z punktów, których nie można było zidentyfikować.

Źródłem IRGC jest jego lud i służy on ludowi i jest to jeden z najważniejszych powodów jego rozwoju. IRGC pozostanie z ludem do końca. Dodatkowo jednym z elementów sukcesu IRGC jest wykorzystanie możliwości państwa i rozkazów Imama [Chameneiego]. Główna misja Uniwersytetu Imama Husajna jest powiązana z wewnętrzną [częścią] IRGC – to znaczy musi on przeszkolić kadrę operacyjną i kadrową Co więcej, Uniwersytet Imama Husseina musi wspierać rząd i państwo.

Gen. Jahjah Safavi, doradca Najwyższego Przywódcy Alego Chamenei (Źródło: Tasnim, Iran, 6 marca 2024 r.)

„Przywódca [Chamenei] wzmacniał front oporu w ciągu ostatnich 34 lat, a [zabity dowódca Siły Kuds IRGC] gen. [Kasem] Solejmani również wykorzystał w tym celu możliwości IRGC, a dziś jesteście świadkami tego, jak Jemeńczycy [Huti] poniżają Amerykanów.

Nie mamy innego wyjścia, jak tylko pogłębić obronność i bezpieczeństwo państwa. Nasza strategiczna głębia to Morze Śródziemne [2000 kilometrów] i musimy [teraz] zwiększyć naszą strategiczną głębię do 5000 kilometrów. Morze Czerwone i Morze Śródziemne to punkty strategiczne; Marynarka Wojenna i Siły Powietrzne IRGC muszą skupić się na tych kwestiach, ponieważ przyszłe wojny będą toczyć się na morzu i w powietrzu.” [2]

 

* Ayelet Savyon jest dyrektorką projektu MEMRI Iran Media Studies.


[1] Kayhan (Iran), May 4, 2020.

[2] Tasnim (Iran), March 6, 2024.