Gazeta kuwejcka “Al-Jarida” informowała 11 marca 2017 r., powołując się na adiutanta Mohammada Ali Dżaafariego, dowódcę Korpusu Strażników Rewolucji Irańskiej (IRGC), że  Iran założył  zakłady wytwórcze do produkcji pocisków i innej broni w Libanie i niedawno przekazał ich zarządzanie i nadzór Hezbollahowi. Według źródła tej gazety zakłady mieszczą się ponad 50 metrów pod ziemią i są solidnie chronione przed atakami z powietrza. Powiedział także, że różne części pocisków są produkowane w różnych fabrykach, a następnie montowane razem.  

Poniżej podajemy przekład tej informacji[1]:


The Al-Jarida report

Wobec narastających nacisków ze strony administracji Donalda Trumpa i rządu izraelskiego Benjamina Netanjahu Iran, który według słów adiutanta dowódcy IRGC dla “Al-Jarida” zbudował fabryki pocisków i [innej] broni w Libanie, przekazał je niedawno Hezbollahowi. W reakcji na wypowiedź kilka dni temu irańskiego ministra obrony, Hosseina Dehghana – który powiedział, że Hezbollah jest zdolny do wyprodukowania pocisków [które mogą] uderzyć w każdą część Izraela, [ale] nie podał żadnych szczegółów ani wyjaśnień – dobrze poinformowane źródło, które pragnie zachować anonimowość, powiedziało, że po tym, jak Izrael zniszczył irańską fabrykę broni w Sudanie kilka lat temu, która zaopatrywała Hezbollah w broń, i po tym [jak Izrael] zbombardował konwój z bronią, która miała dotrzeć do Hezbollahu przez Syrię, IRGC rozpoczął projekt założenia fabryk broni w [samym] Libanie.    [To źródło] twierdziło także, że ustanowiono specjalny wydział na uniwersytecie IRGC im. Imama Hosseiniego [w Teheranie] do szkolenia libańskich i innych specjalistów i że setki specjalistów już wyszkolono.

Według tego źródła fabryki znajdują się ponad 50 metrów pod ziemią, a powyżej jest kilka warstw umocnień, tak że samoloty izraelskie nie mogą w nie uderzyć. Ponadto produkcja pocisków nie dzieje się w jednej fabryce; różne części są budowane w różnych fabrykach, a następnie montowane razem. Dodał, że przekazywanie fabryk [pod zarząd] Hezbollahu odbywało się stopniowo, ale teraz od trzech miesięcy są pod pełnym zarządzaniem i nadzorem Hezbollahu.

Źródło podkreśliło, że Hezbollah jest w stanie produkować kilka rodzajów pocisków, niektóre o zasięgu ponad 500 kilometrów, włącznie z pociskami ziemia-ziemia i ziemia-morze; torpedami odpalanymi z łodzi szybkobieżnych; dronami szpiegowskimi i dronami [atakującymi], uzbrojonymi w broń i rakiety; pociskami przeciwczołgowymi i przeciwko szybkim łodziom pancernym. Wyjaśnił, że broń produkowana w tych fabrykach była używana w wojnie syryjskiej i okazała się skuteczna. Pociski przeciwczołgowe potrafiły zniszczyć bomby samochodowe, które miały za cel wojowników Hezbollahu. Powiedział [także], że Hezbollah produkuje armaty, karabiny maszynowe, działa przeciwlotnicze, moździerze i rozmaite [inne] pociski i kule, szczególnie przeciwpancerne…

 

[1] „Al-Jarida” (Kuwejt), 11 marca 2017.

 

Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to [email protected].