Mousa Abu Marzouk, członek Biura Politycznego Hamasu, powiedział w wywiadzie wyemitowanym 27 października 2023 r. w telewizji Russia Today TV, że tunele w Gazie zbudowano dla ochrony chronić wojowników Hamasu przed nalotami, a nie cywilów. Dodał, że Hamas walczy z Izraelem z tuneli. Abu Marzouk dodał, że skoro 75% mieszkańców Strefy Gazy to uchodźcy, za ich ochronę odpowiedzialna jest Organizacja Narodów Zjednoczonych. Dodał, że zgodnie z Konwencjami Genewskimi obowiązkiem „okupanta” jest zapewnienie ludności cywilnej w Gazie „wszystkich usług”, dopóki znajdują się oni pod okupacją.

Aby zobaczyć klip z udziałem funkcjonariusza Hamasu, Abu Marzouka, kliknij tutaj:

„Zbudowaliśmy tunele pod Gazą, ponieważ [wojownicy Hamasu] nie mają innego sposobu, aby się chronić”

Prowadzący wywiad: Wiele osób pyta: skoro zbudowaliście 500 kilometrów tuneli, dlaczego nie zbudowaliście schronów przeciwbombowych, w których cywile mogliby się ukryć podczas bombardowań?

Mousa Abu Marzouk: Zbudowaliśmy tunele, ponieważ nie mamy innego sposobu, aby uchronić się przed namierzeniem i śmiercią. Te tunele mają nas chronić przed samolotami. Walczymy z wnętrza tuneli.

„75% ludności Strefy Gazy to uchodźcy, a ochrona ich jest obowiązkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych”

Wszyscy wiedzą, że 75% ludności Strefy Gazy to uchodźcy, a ochrona ich jest obowiązkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zgodnie z Konwencją Genewską obowiązkiem okupanta jest zapewnienie im wszelkich usług przez cały okres okupacji.