Poniższy raport jest obecnie darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Aby uzyskać informacje o subskrypcji JTTM,  kliknij tutaj . 

11 stycznia 2024 r. Izzat Al-Riszak, członek Biura Politycznego Hamasu, wydał w Telegramie oświadczenie w języku angielskim i arabskim, w którym pochwalił „zespół prawny państwa Republiki Południowej Afryki przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze” za ich argumenty na rzecz ludności Gazy.

Republika Południowej Afryki w swoim pierwszym wystąpieniu stwierdziła, że ​​Izrael dopuścił się „zbrodni ludobójstwa na Palestyńczykach” w ramach trwającej izraelskiej operacji wojskowej w Gazie, rozpoczętej po ataku Hamasu na Izrael 7 października.

W oświadczeniu Al-Riszak powiedział: „Wysoko cenimy i doceniamy apelację przedstawioną dziś przez zespół prawny Państwa Republiki Południowej Afryki przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze, a także zawarte w niej argumenty i udokumentowane dowody, potwierdzające przed całym światem zaangażowanie syjonistycznej okupacji [tj. Izraela] w popełnianie zbrodni ludobójstwa i czystek etnicznych wobec naszego narodu w Strefie Gazy”.

Al-Rishaq dodał: „Państwo Republiki Południowej Afryki po raz kolejny udowadnia autentyczność swojego pryncypialnego stanowiska w zakresie wsparcia naszego narodu palestyńskiego i sprawiedliwości jego sprawy, a także odrzucenia brutalnych zbrodni okupacji przeciwko naszemu narodowi i jego prawom narodowym”.

„Historyczny apel”

Chwaląc argumentację prawną przedstawioną przez prawników Republiki Południowej Afryki, powiedział: „Uważamy ten historyczny apel, którego był dziś świadkiem świat, za ważny i godny zaufania powód, płynący ze strony państwa [działającego] zgodnie ze swoimi zasadami i zasadami prawa międzynarodowego, aby zatrzymać okupacyjną agresję na naszych ludzi, dzieci i bezbronną ludność cywilną w Strefie Gazy, a następnie rozpocząć ściganie okupanta za zbrodnie ludobójstwa, które popełnia przeciwko naszemu narodowi palestyńskiemu w Strefie Gazy.

Pełny tekst tego wpisu jest dostępny dla subskrybentów.

Zaloguj się lub zarejestruj, aby uzyskać informacje o subskrypcji od MEMRI