30 lipca 2017 r. biuro informacyjne Państwa Islamskiego (ISIS) w prowincji Rakka w Syrii opublikowało 30 minutowy film zatytułowany “Wycofują się z własnych plemion”[1], który pokazuje walki członków ISIS w Rakce i podkreśla uczestnictwo w nich zagranicznych bojówkarzy. Film [2] ostrzega plemiona w regionie Rakki przed współpracą z “ateistycznym PKK” – nawiązując do koalicji Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), obejmującej głównie siły kurdyjskie i stanowiące główną siłę walczącą przeciwko ISIS w Rakce. Film – o bardzo wysokiej jakości – zawiera wszystkie znane cechy produkcji filmowej ISIS: pieśni ISIS w tle, grożące fragmenty przemówienia nieżyjącego rzecznika ISIS, Abu Muhammada Al-Adnaniego, głównego narrator i pokazanie szeregu bojówkarzy, którzy wygłaszają groźby wobec wrogów, w dodatku do scen bitwy bojówkarzy ISIS w Rakce i jej okolicach, snajperów strzelających do żołnierzy SDF, zrzucanie bomb z dronów na żołnierzy i pozycje wroga oraz, na zakończenie, egzekucję przez rozstrzelanie człowieka, który przyznał się do dostarczania informacji członkom SDF.

Ten film szczególnie skupia się na pokazaniu cudzoziemców z różnych krajów, którzy wstąpili do ISIS. Jeden z nich, przedstawiony jako Abu Ishaq Al-Somali, z Somalii, zwraca się w dobrej angielszczyźnie do prezydenta USA, Trumpa i mówi: „To jest komunikat dla nowego faraona dnia dzisiejszego, Donalda Trumpa, możesz mieć oczy [zwrócone na] Al-Rakka i Mosul, ale nasze oczy są [zwrócone na] Konstantynopol i Rzym. 'Bi Idhn Allah, Bi Idhn Allah [z pozwoleniem Allaha], zarżniemy was w waszych domach'”.


Abu Ishaq Al-Somali

W wideo występuja także bojówkarze identyfikowani jako: Abu Mus’ab Al-Magribi (Maroko), Khaled Al-Tajiki (Tadżykistan), Abu Daud Al-Falastini (Palestyńczyk), Abu Sa’d Al Malizi (Malezja), Abu Safi Al-Hadrami (Hadhramaut, Jemen), Abu Ahmad Al-Tunsi (Tunezja), Abu Talha Al-Turki (Turcja), Abu Al-Walid Al-Shishani (Czeczenia), Jund Allah Al-Adheri (Azerbejdżan, patrz poniżej), Abd Al-’Aziz Al-Adheri (Azerbejdżan), Abu Abdallah Al-Urduni (Jordania), Abu Ma’n Al-Jazrawi (Półwysep Arabski, widocznie Arabia Saudyjska), Abu Fares Al-Imarati (Zjednoczone Emiraty Arabskie, patrz poniżej), Abd Al-Karim Al-Rusi (Rosja), Abu Khaled Al-Kazahi (Kazachstan) i Abu Dhir Al-Jazrawi (Półwysep Arabski, widocznie Arabia Saudyjska). Narrator podkreśli, że wszyscy ci bojówkarze walczą ramię przy ramieniu w całkowitej harmonii mimo ich różnego pochodzenia, rodzin i wykształcenia. Kilku bojówkarzy widać, jak kopią podziemne tunele w Rakce, a inni pokazują otwarte przejścia w ścianach domów, by pozwolić im na swobodne poruszanie się podczas bitwy.

Jeden z głównych mówców z filmu, Abu Abdallah Al-Shami, skupia się głównie na grożeniu plemionom arabów sunnickich w regionie, którzy pomagają Kurdom walczącym z ISIS.   Między innymi mówi: “Od dzisiaj wy jesteście naszym głównym celem. Uderzą was bomby samochodowe; ci, których żołnierze zaatakowali w Paryżu i którzy dokonali ataków w Wielkiej Brytanii, nie będą mieli trudności w dosięgnięciu was, o Beduini, i nadchodzące dni to pokażą”.

Al-Shami zwraca się następnie do przywódcy ISIS, Abu Bakra Al-Baghdadiego[3], zapewniając go, że sytuacja ISIS w Rakce jest doskonała. Obiecał mu także, że on i jego towarzysze będą nadal promować islam i utrzymają Rakkę niezależnie od wszystkiego. Groził także kurdyjskim członkom SDF, przede wszystkim przywódcy Demokratycznej Partii Jedności, Salehowi Muslimowi, i obiecał, że ISIS ich rozgromi i zlikwiduje.

Otwarte przejścia w ścianach, by pozwolić na swobodę ruchów podczas bitwy

Abd Al-Karim Al-Rusi celujący z pozycje kurdyjskiego wroga

Sparaliżowany bojówkarz Jund Allah Al-Adheri, z Azerbejdżanu, niesiony przez towarzysza, do samochodu-pułapki bombowej  

Jund Allah Al-Adheri wyrusza w samochodzie z materiałami wybuchowymi ku celowi w Rakce. Inny azerbejdżański bojówkarz, Abd Al-’Aziz Adheri, pokazany jest osobno, jak przeprowadza inny zamach samochodem pułapką

Kazachski bojówkarz Abu Khaled Al-Kazahi otrzymuje wyjaśnienia zdjęć powietrznych na komputerz przed atakiem

Abu Fars Al-Imarati przed wyruszeniem na misję samobójczą; prosi żonę o zaakceptowanie jego śmierci ze zrozumieniem, prosi ją, by była cierpliwa i mówi, że spotkają się w raju   

Egzekucja członka jednego z plemion Arabów sunnickich w regionie, oskarżonego o przekazywanie informacji SDF.   

[1] The name is taken from the narrations in Sunan Ibn Majah (3980) and Musnad Al-Imam Ahmad (3814); the full verse states: „He was asked, 'Who are the strangers?’ He (peace be upon him) replied: Those who completely break away and withdraw themselves from their own tribes.”
[2] Telegram.me/wakalat nasher news, July 30, 2017.
[3] This direct addressing of Al-Baghdadi implies that the ISIS fighters consider Al-Baghdadi to be alive, despite recent news regarding his death.

 

If you wish to reply, please send your email to [email protected].