Podobnie jak w wypadku innych niedawnych zamachów terrorystycznych w Izraelu, wiadomość o strzelaninie 7 kwietnia 20022 r. na ulicy Dizengoffa w centrum Tel Awiwu, której sprawcą był Ra’ad Fathi Hazem z Dżanin i w której zginęło dwóch izraelskich cywilów, a wielu innych odniosło rany, została przyjęta z radością w Autonomii Palestyńskiej (AP) i rozdawano w Ramallah słodycze, by świętować to wydarzenie.

Chociaż prezydent AP Mahmoud 'Abbas potępił zamach[1], inni w ruchu Fatahu, ktoremu przewodzi, powitały go z radością, opisując jako “naturalną reakcję” i “bohaterską operację”, i chwaliły zamachowca. Na przykład, w poście na Facebooku, który usunięto kilka godzin później, lokalna gałąź ruchu Fatah w Dżanin wychwalała “Męczennika, który przeprowadził bohaterską operację w Tel Awiwie” i twierdzono, że był on członkiem Fatahu. W wypowiedzi obiecywano, że ruch i jego militarne skrzydło, Brygady Męczenników Al-Aksa, będą szły w jego ślady. Frakcja Brygad Męczenników Al-Aksa, Nidal Al-’Amoudi, wydała podobne oświadczenie i wezwała do przeprowadzania dalszych zamachów tego typu.

W poście na swojej stronie Twittera, Mounir Al-Dżaghoub, rzecznik Komisji Rekrutacji i Organizacji Fatahu, powstrzymał się przed potępieniem zamachu i wezwał świat do zrozumienia, że dalsza okupacja doprowadzi do dalszej przemocy i zabijania.

Ojciec zamachowca, Fathi Hazem, który był oficerem w Narodowych Siłach Bezpieczeństwa AP [2], powiedział ludziom, którzy zgromadzili się przed jego domem, że jest dumny z syna, który podniósł sztandar i poświęcił się dla Palestyny [3].


Zamachowiec, Ra’ad Fathi Hazem (Źródło: Facebook.com/husari.essah, 8 kwietnia 2022)

Poniżej znajduje się przegląd różnych reakcji na zamach ze strony Fatahu i pochwały dla zamachowca.

Funkcjonariusz Fatahu: Trwająca okupacja doprowadzi do dalszej przemocy i zabijania

Mounir Al-Dżaghoub, rzecznik Komisji Rekrutacji i Organizacji Fatahu tweetował 7 kwietnia 2022 r. w reakcji na zamach terrorystyczny w Tel Awiwie: “Świat musi zrozumieć, że trwająca okupacja ziemi państwa Palestyny, trwające zabijanie, zagrabianie ziemi i budowanie osiedli, które powoduje, że Palestyńczycy tracą nadzieję na życie kiedykolwiek w wolności we własnym państwie, i upór okupanta przy kontynuowaniu tych działań, wraz z podwójnymi standardami świata, jego stronniczością i lekceważeniem zbrodni okupanta przeciwko naszemu ludowi – wszystko to doprowadzi do dalszej przemocy i zabijania. Jedynym rozwiązaniem jest zakończenie okupacji palestyńskiej ziemi i zrealizowanie [celu ustanowienia] palestyńskiego państwa na tym terenie”[4].

Tweet Mounira Al-Dżaghouba

'Abdallah 'Abdallah, członek Rady Rewolucyjnej Fatahu, powiedział w Al-Dżazirze po zamachu 7 kwietnia, że Izrael nie zazna pokoju i bezpieczeństwa, jak długo nie ma ich palestyński lud. Dodał, że Izrael musi przestać stosować politykę zbiorowej kary wobec Palestyńczyków.[5]

Fatah w Dżanin chwali sprawcę “heroicznej operacji w Tel Awiwie”, obiecuje iść w jego ślady

Oddział Fatahu w Dżanin zamieścił oświadczenie na swojej stronie Facebooka, w którym chwalił “męczennika, który przeprowadził bohaterską operację w Tel Awiw”. Gratulował zamachowcy z powodu jego “ślubu” (chodzi o muzułmańską wiarę, że męczennik żeni się z 72 czarnookimi dziewicami w raju) i obiecywał iść w jego ślady. Oświadczenie, które od tego czasu usunięto ze strony, brzmiało:

„Oświadczenie oddziałów w Dżenin Fatahu i Brygad Męczenników Al-Aksa…

'I nie uważaj tych, którzy zostali zabici na drodze Allaha, za umarłych.
Przeciwnie, oni są żyjący! Oni u swojego Pana otrzymują zaopatrzenie,’ [Koran 3:169]…

Fatah w Dżanin informuje nasz potężny lud palestyński i wszystkich kochających wolność na świecie o [niebiańskim] weselu żyjącego męczennika, który przeprowadził bohaterską operację w okupowanym Tel Awiwie i Jaffie, fidai [samopoświęcający się wojownik], który pościł [w Ramadan]… bohatera i przywódcy Ra’ada Fathi Hazema, [aktywisty w] Brygadach Męczenników Al-Aksa i w Fatah–Dżanin…

Był on gromem Fatahu[6] na niebie Palestyny, który ryczał i rozbił fałszywy falochron[7], pomieszał plany ciemiężącego syjonistycznego okupanta i wstrząsnął kruchym tworem syjonistycznym do dna. Jest on gromem Brygad Męczenników Al-Aksa, którzy szybko reagują i dotrzymują obietnic, dotrzymują słowa i są lojalni wobec krwi męczenników, poświęcenia więźniów, westchnień rannych i cierpień, i poświęceń naszego ludu  …

O, miłośnicy wolności na świecie, o, rewolucjoniści świata, ta operacja fidai jest naturalną reakcją na zbrodnie izraelskiego okupanta, który nadal zabija i dokonuje egzekucji naszych ludzi… Jego ostatnią zbrodnią było zabicie trzech bohaterów, Saifa Abu Libdeha, Chalila Tawalbeha i Saeba 'Abahreha.[8] Te zbrodnie okupanta [wraz z międzynarodowym milczeniem i podwójnymi standardami międzynarodowej społeczności, stawiają nasz lud na drodze nieuniknionej konfrontacji. Świat musi zrozumieć, że nie będzie pokoju i stabilności w regionie ani na świecie aż zakończy się izraelska okupacja i zostanie ustanowione nasze niepodległe państwo palestyńskie z Jerozolimą jako stolicą… Ruch Fatahu i jego skrzydło militarne, Brygady Męczenników Al-Aksa, będą kontynuować zasadzki na tego nikczemnego okupanta i nie pozwolą krzywdzić palestyńskiej krwi ani świętych praw historycznych [palestyńskiego ludu].

O, Ra’adzie, wzorze dla świata. legendo ramadanu… latarnio morska dla szlachetnych fidais, świetliste słońce i księżycu Palestyny, spoczywaj w spokoju i bądź zadowolony. Pójdziemy w twoje ślady, w ślady wiecznego męczennika Abu 'Amara [Jasera Arafata]…  i wszystkich szlachetnych męczenników, aż [ustanowimy] niepodległe państwo Palestyny z Jerozolimą jako stolicą. [Życzymy] chwały i wiecznego życia naszym sprawiedliwym męczennikom, szybkiego zbawienia dla naszych wolnych więźniów, szybkiego wyzdrowienia dla naszych odważnych rannych, śmierci dla kolaborantów i zdrajców, i końca okupacji. Ta rewolucja [będzie trwała] do zwycięstwa”[9].

Grafika na cześć zamachowca na stronie Facebook a Fatah-Dżanin

Młodzieżowy oddział Fatahu w Dżanin zamieścil grafikę na swojej stronie Facebooka z napisem: “Poprzednim razem, kiedy jednostka rozpoznawcza Sztabu Generalnego izraelskiej armii działała na ulicach Tel Awiwu, bylo w 1978 r. po operacji przeprowadzonej przez Dalal Al-Mughrabi. [10] Dzisiaj był to drugi raz.[11]


Grafika zamieszczona przez młodzieżowy oddział Fatahu w Dżanin

Frakcja Nidal Al-’Amoudi Brygad Męczenników Al-Aksa wzywa do dalszych zamachów  

Po strzelaninie frakcja Nidal Al-’Amoudi Brygad Męczenników Al-Aksa wydała oświadczenie, które witało “heroiczną operację w Tel Awiwie, w której zabito dwóch osadników i wielu innych raniono” i dodała: “Wzywamy do kontynuowania operacji fidai we wszystkich częściach Palestyny, aż Allah da nam wolność i zbawienie od okupacji, i ustanowi niepodległe państwo”.[12]


[1]  Wafa.ps, April 8, 2022.

[2]  Nsf.ps, March 11, 2015.

[3]  Sama.news.ps, April 8, 2022.

[4]  Twitter.com/MonirAljaghoub, April 7, 2022.

[5]  Palsawa.com, April 7, 2022.

[6]  The attacker’s name, Ra’ad, means thunder.

[7]  A reference to Operation Breakwater, the name given by Israel to the recent counter-terrorism operation in the West Bank aimed at curbing the string of terror attacks in Israel.

[8]  Three operatives of the Palestinian Islamic Jihad who were killed on April 2 on their way to carry out an attack.

[9] Facebook.com/102214765476135, April 8, 2022.

[10] Dalal Al-Mughrabi was the deputy-commander of the Palestinian terrorist cell that carried out the Coastal Road Massacre on March 11, 1978.

[11]  Facebook.com/profile.php?id=100021246335101, April 7, 2022.

[12] Alkofiya.tv, April 7, 2022.