13 grudnia 2018 r. siły IDF zabiły Aszrafa Na’alwę, który dokonał zamachu 7 października w strefie przemysłowej Barkan i ukrywał się przez dwa miesiące, jak również Saleha Al-Barghoutiego, jednego ze sprawców zamachu 9 grudnia w Ofra. Po podaniu wiadomości o ich śmierci Fatah opublikował serię postów i zdjęć na swoich oficjalnych kontach w mediach społecznościowych, w których wychwalał obu terryrystów, którzy zabili troje Izraelczyków i zranili ośmioro, opisując ich jako “bohaterów” i “męczenników”, którzy “wyrysowali mapę ojczyzny swoją czystą krwią”. Fatah na Zachodnim Brzegu wezwał lud palestyński co “eskalacji konfrontacji” w dniu 14 grudnia 2018 r. “z lojalności dla męczenników”[1].

Premier AP, Rami Al-Hamdallah, zareagował na wydarzenia na swojej stronie Facebooka, nazywając terrorystów „prawymi męczennikami” i składając odpowiedzialność za eskalację przemocy na Zachodnim Brzegu na Izrael[2].

Media Autonomii Palestyńskiej (AP) oskarżyły Izrael o „egzekucję” terrorystów, albo ignorując, albo kwestionując ich udział w zamachach. Oficjalna agencja informacyjna AP, Wafa, oznajmiła, że „okupant oskarża męczennika Na’alwę o dokonanie ataku przeciwko dwóm osadnikom w Barkan”[3], a gazeta AP,  „Al Hayat Al-Jadida” doniosła, że Al-Barghouti został „zastrzelony przez izraelskiego okupanta”, nie wspominając o zamachu w Ofra[4]. Komitet wykonawczy Fatahu, jak również przedstawiciele i rzecznicy tego ruchu, włącznie z rzecznikiem komisji rekrutacji i organizacji Fatahu, Munirem Al-Dżaghoubem i rzecznikiem Fatahu, ‚Atefem Abu Saifem, oskarżyli Izrael o dokonanie egzekucji z zimną krwią tych młodych Palestyńczyków[5]. Prezydentura AP opublikowała oświadczenie potępiające rajdy izraelskiego IDF na palestyńskie miasta i obarczyła Izrael odpowiedzialnością za przemoc, „którą potępiamy i sprzeciwiamy się i której cenę płaca obie strony”[6].

Należy zauważyć, że nie jest to pierwszy raz, kiedy AP i Fatah obrzucają pochwałami terrorystów[7].

Hamas oznajmił, że obaj terroryści należą do niego i opublikował nekrologi, opłakując stratę „dwóch swoich najlepszych wojowników dżihadu: bohaterskiego męczennika Aszrafa Na’alwę, który przez ponad dziewięć tygodni upokarzał okupanta [przez unikanie schwytania] po wysokiej jakości operacji w osiedlu Barkan, i bohaterskiego męczennika Saleha Al-Barghoutiego, który przeprowadził operację w osiedlu Ofra…”[8]

  Poniżej podajemy kilka przykładów postów na stronie Facebooka Fatahu, chwalących dwóch terrorystów zabitych 13 grudnia:

Posty na stronie Facebooka Fatahu: Na’alwa i Al-Barghouti są bohaterami, niechaj zostaną nagrodzeni rajem

Post na stronie Facebooka Fatahu brzmi: ”Heroiczni polegli [żołnierze] ojczyzny wyrysowują mapę ojczyzny swoją czystą krwią, żeby Palestyna mogła żyć jako wolny arabski [kraj]. Obyście osiągnęli honor i wieczne życie [w raju]… Męczennik umiera na tej ziemi na rzecz swojego Boga i swojego kraju. Jego czysta dusza [wstępuje] do Pana Niebios i Ziemi, żeby cieszyć się przyjemnościami następnego świata, gdzie nie ma okupacji, nie ma tyranii, nie ma zabijania… To są męczennicy Palestyny, którzy żyją teraz ze swoim Panem. ‘I nie mówcie na tych, którzy zostali zabici na drodze Allaha: „Umarli!” Przeciwnie, oni są żyjący! Lecz wy nie jesteście tego świadomi’. [Quran 2:154]”[9]

Inny post ze zdjęciami Na’alwy i Al-Barghoutiego obok zdjęcia Jasera Arafata, nad plamami krwi i podpisem: „Miejsce spotkania [Męczenników] w Raju”[10]

Fatah opiewa terrorystów

Na stronie Facebooka ruchu rzecznik komisji rekrutacji i organizacji  Fatahu, Munir Al-Dżaghoub, napisał, że Fatah „błaga [Allaha], by miał miłosierdzie nad duszami męczenników Na’alwi i Al-Barghoutiego, i podkreślił, że okupant może  najechać nasze miasta, wsie i obozy uchodźców swoją siłą i uciskiem, ale nigdy nie zasieje strachu i terroru w naszych duszach. Pozostaniemy niezłomni w egzystencjalnej bitwie i naszą palestyńską ziemię i nie drgniemy. Jesteśmy tutaj, by pozostać”[11].

Kolejny post z tej strony Facebooka nazywa Na’alwę „legendą” i „dzielnym wojownikiem, który ryzykował swoją duszę”[12].

Należy wspomnieć, że ta strona Facebook poświęciła post Al-Na’alwi jeszcze przed jego śmiercią, kiedy ukrywał się. Było tam jego zdjęcie i tekst: „Poszukiwany Aszraf Na’alwa, Allah chroni cię i opiekuje się tobą. Nie porzuci cię ani nie zrani”[13].


[1] Fatahmedia.ps, December 13, 2018.

[2] Facebook.com/Rami.Hamdalla, December 13, 2018.

[3] Wafa.ps, December 13, 2018.

[4] Al-Hayat Al-Jadida (PA), December 13, 2018.

[5] Wafa.ps, palsawa.com, facebook.com/officialfateh1965, December 13, 2018.

[6] Wafa.ps, December 13, 2018.

[7] See MEMRI reports: Special Dispatch No. 7329, Palestinian Authority, Fatah, Jordanian Press Extol Perpetrators Of Recent Terror Attacks In Israel, February 12, 2018.

[8] Hamas.ps, December 13, 2018.

[9] Facebook.com/officialfateh1965, December 13, 2018.

[10] Facebook.com/officialfateh1965, December 13, 2018.

[11] Facebook.com/officialfateh1965, December 13, 2018.

[12] Facebook.com/officialfateh1965, December 13, 2018.

[13] Facebook.com/officialfateh1965, November 28, 2018.