Ostre nasilenie ataków palestyńskich na Izraelczyków w zeszłym tygodniu wywołało wiele reakcji w mediach społecznościowych. Palestyńskie media społecznościowe prezentowały nowe hashtagi, takie jak „wściekaj się o swój honor” i powrót operacji [intifady]”, jak również hashtagi, które pojawiły się na początku obecnej fali palestyńskiej przemocy w październiku 2015 r., takie jak „Intifada Al-Kuds” i „Intifada trwa”.

Podobnie jak przy poprzednich nasileniach przemocy [1] na stronach Facebooka palestyńskich miast i dzielnic zamieszczone są fotografie i materiały filmowe ze scen zamachów, jak również grafika i teksty chwalące sprawców. Także na stronach Facebooka związanych z Hamasem są wezwania do kolejnych ataków.

Poniżej podajemy przykłady tekstów i obrazów zamieszczonych w mediach społecznościowych w ostatnim tygodniu:

Obrazy ze stron Facebooka z Gazy, związanych z Hamasem

Gazeta Hamasu “Al-Risala” zamieściła na swojej stronie Facebooka karykaturę zatytułowaną: “Intifada trwa w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu”, na której nóż pokazany jest w skrzyni biegów w pozycji “jazda”:Facebook.com/alresalahNet, 19 września 2016.

Strona Facebooka z Gazy pokazuje zdjęcie samochodu, który przejeżdża modlącego się Żyda w Jerozolimie, podpis brzmi: “Nasi męczennicy są w niebie, a ich mordercy w piekle. To powiedział nam Prorok, pokój z nim”.Facebook.com/sA.asRssA, 18 września 2016.

Strona Facebooka „Synowie Al-Aksy”, która używa logo Hamasu jako swoje zdjęcie profilowe, zamieściła zdjęcie karabinu i kul z podpisem: “Wściekaj się o swój honor. Wystrzel kule i uczyń je zwiastunem śmierci z tysiącem przesłań w jej objęciach”.Pro-Hamasowska strona Facebooka, 18 września 2016

Na tej samej stronie jest także plakat z podpisem: “Intifada trwa” i tekstem: “Młodzież wzywa do ogłoszenia wtorku [20 września] dniem wściekłości i do [przeprowadzenia] strajku generalnego w prowincji Hebronu. #dziel się #wściekaj-się-za-swój-honor”.Pro-Hamasowska strona Facebooka, 19 września 2016.

Strona Facebooka żeńskiego liceum w Rafah pokazuje plakat z logo Hamasu, na którym żołnierz izraelski ma nóż wbijany w plecy. Tekst brzmi: “Dźgaj, synu Hebronu!” Do plakatu dołączone są słowa: “Za wolność rozlejemy krew; za ojczyznę poświęcimy męczenników; uderzymy was i podepczemy wasze głowy, o tchórzliwi syjoniści”.Facebook.com/1127776270567293, 19 września 2016.

Plakaty, podżegające obrazy z innych stron Facebooka

Strona Facebooka „bohaterstwo wojowników dżihadu” pokazuje następujący obraz z podpisem: “Dźgaj, twój nóż spowodował, że kochamy noże; dźgaj i nie bój się ciemiężców; dźgaj za uciskanych; dźgaj, żeby Palestyńczycy mogli żyć; dźgaj, ponieważ wróg odejdzie, a my zostaniemy”.Facebook.com/username.romnseat, 17 września 2016.

Strona Facebooka „młodzież Jerozolimy” zamieściła obraz pokazujący zamaskowanego mężczyznę, trzymającego nóż i kamień, w koszuli z mapą wielkiej Palestyny i napisem „cała ziemia”. Towarzyszący tekst brzmi: „Tym, co pozostaje, jest dźganie was [który to czyn] ma posmak honoru, a słodkość waszego strachu jest kluczem do zwycięstwa. Wasza radość z cierpienia [Palestyńczyków] nie będzie trwała, o osadnicy [izraelscy]. #Zemsta_nadejdzie”Facebook.com/shabablquds2016, 17 września 2016.

Na tej samej stronie Facebooka znajduje się inny obraz zatytułowany “zwycięstwo zaczyna się od noża”. Podpis pod obrazem brzmi: “Dźgaj, dźgaj, dźgaj. Chwała noży trwa. [Noże] wypalą serca osadników”.Facebook.com/shabablquds2016, 16 września 2016.

Użytkownik Facebooka, Radżi Hamad, zamieścił zdjęcie z tekstem: “Wściekaj się za swój honor i złam rękę, która sięgnęła po jej warkocze i włosy”.Strona Facebooka Radżiego Hamada, 18 września 2016.

Plakat na stronie Facebook „Męczennik Muhannad Al-Halabi” [2] ma podpis: „Wściekaj się za swój honor. Muhannad nie jest martwy. Za nim są setki”.Facebook.com/zz2345, 19 września 2016.

Strona Facebooka „Intifada trwa” pokazuje zdjęcie dziecka trzymającego dwa noże. Tekst brzmi: “Depcz po głowach Żydów”.Facebook.com/1231701890185173, 19 września 2016Przypisy (nie spolszczone):

[1] See MEMRI Special Dispatch No. 6466, Palestinian Reactions Immediately Following Tel Aviv Shooting: It Was 'A Natural Reaction’; 'A Ramadan Operation’; Palestinian Presidency One Day After Shooting: 'We Oppose Actions Against Civilians From Any Side’, June 9, 2016; Special Dispatch No. 6392, Palestinian Factions React To Jerusalem Bus Bombing: Fatah Speakers Justify It, Hamas And Other Factions Praise It, April 19, 2016; Special Dispatch No. 6185, Social Media As A Platform For Palestinian Incitement – Praise For Stabbing Attackers, Threats Of Further Attacks, October 14, 2015; and Special Dispatch No. 6186, Social Media As A Platform For Palestinian Incitement – Part II: Video Tutorials, Tips For Achieving More 'Effective’ Attacks, October 14, 2015.

[2] Muhannad Al-Halabi carried out a stabbing attack in the old city of Jerusalem on October 3, 2015, and is known as „the igniter of the Al-Quds Intifada.”


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to [email protected] .