28 września 2019 r. Mohamed El Baz, prezenter w Mehwar TV (Egipt), omawiał MEMRI Special Dispatch No. 8297 i wywiad Al-Dżazira TV z prezesem MEMRI, Yigalem Carmonem, który skupiał się na Katarze i Al-Dżazira TV. El Baz streścił raport MEMRI, mówiąc, że Katar spiskuje, by obalić rząd Egiptu przez ataki na prezydenta Al-Sisiego, że Al-Dżazira służy jako platforma dla egipskiego dysydenta, Mohameda 'Alego, i że pracownicy Al-Dżaziry popierają podżeganie i hashtagi przeciwko Al-Sisiemu i armii egipskiej.

Aby zobaczyć klip z dr Mohamedem El Bazem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Pokażę teraz bardzo ważny raport, ten raport został napisany przez Middle East Media Research Institute [MEMRI]”

Dr Mohamed El Baz: Pokażę teraz bardzo ważny raport. Ten raport został napisany przez Middle East Media Research Institute [MEMRI]. MEMRI jest bardzo ważnym instytutem badawczym, który został założony w 1998 r.

Po wydarzeniach w 2001 r. w… To jest strona internetowa MEMRI i tutaj jest raport, o którym mówię. Ten raport został opublikowany wczoraj na stronie MEMRI. Middle East Media Research Institute mieści się w Waszyngtonie i ma wiele oddziałów w Berlinie, Londynie, Rzymie i Jerozolimie. Można go uważać za międzynarodową instytucję.

[…]

Raport opublikowano pod tytułem: ”Katar rozpala protesty przeciwko Sisiemu poprzez Al-Dżazirę w celu obalenia egipskiego reżimu”.

[…]

„Chciałbym pokazać wam wideo z prezesem MEMRI, mówiącym o planach Kataru w regionie i jego popieraniu terroryzmu”

Chciałbym pokazać wam wideo z prezesem MEMTI, mówiącym i planach Kataru w regionie i jego popieraniu terroryzmu. Potem zobaczycie… [prezesa MEMRI] mówiącego te rzeczy w programie nadanym przez Al-Dżazirę.

[…]

Proszę pokazać wideo.

„Kiedy Al-Dżazira nadaje przyjęcie urodzinowe dżihadysty takiego jak Samir Kuntar… nigdy nie widziałem podobnej rzeczy w CNN ani żadnym innym kanale telewizyjnym na świecie”

Yigal Carmon [na wideo]: Z drugiej strony, nie można zaprzeczyć, że pewne programy w Al-Dżazirze promują grupy dżihadystyczne i ich ideologię, i promują rekrutację do tych grup. Kiedy Al-Dżazira nadaje przyjęcie urodzinowe dżihadysty takiego jak Samir Kuntar, włącznie z wielkim tortem, muzyką i fajerwerkami… Ten człowiek jest osławiony z zabicia w barbarzyński sposób czteroletniej dziewczynki – uderzył jej główką o kamień. Nigdy nie widziałem podobnej rzeczy w CNN ani w żadnym innym kanale telewizyjnym na świecie.

[…]

„Przejdźmy do raportu, który nas dotyczy… mówi, że Katar spiskuje, by obalić reżim egipski przez atakowanie Al-Sisiego”

Dr Mohamed El Baz: Przejdźmy do raportu, który nas dotyczy. Co on mówi? Mówi, że Katar spiskuje, by obalić reżim egipski przez atakowanie Al-Sisiego. Co robili, krok po kroku? Pierwszym krokiem wspomnianym w raporcie jest to, że Al-Dżazira stała się platformą do nadawania wideo [egipskiego dysydenta i] przedsiębiorcy budowlanego, Mohameda 'Alego.

[…]

Mówi, że Al-Dżazira stała się platformą dla wideo Mohameda Alego od dnia, kiedy się po raz pierwszy pojawił i to pomogło mu zyskać popularność.

[…]

„Niektórzy dziennikarze i pracownicy Al-Dżaziry stali się platformami do podżegania przeciwko egipskiemu państwu”  

Drugi etap jest istotnie dziwny: niektórzy dziennikarze i pracownicy Al-Dżaziry stali się platformami do podżegania przeciwko egipskiemu państwu i zaczęli popierać hashtagi przeciwko prezydentowi, państwu i armii.