W artykule w gazecie egipskiej “Al Masri Al Yawm”, egipski minister kultury, Helmy Al-Namnam, zareagował na przemoc, jaka miała miejsce w Charlottesville w Virginii w sobotę 12 sierpnia 2017r., kiedy 20-letni James Field, który według doniesień, wielbi Hitlera i wyznaje “pogląd o białej supremacji „[1], staranował samochodem kontr-demonstrantów.   Al-Namnam przeciąga paralelę między ideologią nazizmu a ideologią ekstremistycznego islamu, pisząc, że cała globalna wioska, w której mieszkamy dzisiaj, cierpi z powodu terroryzmu i idei rasistowskich – czy są to idee dżihadystów, którzy oskarżają innych o herezję, czy zwolenników nazizmu – i dlatego powinno się przyjąć zjednoczoną postawę międzynarodową, by przeciwstawić się tym ideom.

Poniżej podajemy fragmenty jego artykułu [2]:


Egipski minister kultury, Helmy Al-Namnam (Zdjęcie: Al-Yawm Al-Sabi’, Egipt, 3 października 2015).

W sobotę [12 sierpnia 2017] wydarzenie przemocy o charakterze rasistowskim miało miejsce w Virginii w USA, podczas którego trzy [osoby] poniosły śmierć i byli ranni, a stan ogłosił stan wyjątkowy. W ciągu ostatniego roku podobne wydarzenia miały miejsce, wycelowane w czarnych, [podczas gdy] tym razem wielokrotnie wznoszono okrzyki przeciwko muzułmanom i Żydom. Był także atak taranowania samochodem dokonany przez młodego człowieka, który, jak okazało się w następującym potem śledztwie, był… wielbicielem przywódcy nazistów, Adolfa Hitlera. Ten młody człowiek, produkt społeczeństwa amerykańskiego, nie cierpiał z powodu trudności ekonomicznych lub innych problemów [związanych z] edukacją lub kulturą i jest prawdopodobne, że wszystkie drogi stały przed nim otworem. Był jednak wystawiony na osobowość i przestarzałe idee – idee nazizmu i rasizmu, o których wielu na świecie wierzyło, że zniknęły na zawsze – i one go przekonały.

Zasady i idee nazizmu i etnicznego rasizmu lub supremacji rasy białej nad innymi rasami, są podobne do idei takfir [oskarżania innych o herezję] i hakimijja [suwerenności Allaha] w naszych społeczeństwach, które w naszym pokoleniu skonsolidował Sajjid Kutb.[3] Obrzydliwe idee [tego rodzaju kryją się] głęboko w książkach, aż w pewnym momencie historii jacyś ludzie, którzy są głębokiej rozterce emocjonalnej lub intelektualnej, wyłaniają się i skrupulatnie [studiują te teksty], przewietrzają je i prezentują społeczeństwu – lub [dokładniej] pewnym warstwom – jako lekarstwo na wszystkie ich bolączki, a wynikiem jest ogień i krew.

Ponieważ żyjemy w świecie, który w praktyce stał się małą wioską, nie jest dłużej możliwe, by złe duchy pozostały uwięzione w jednym kraju lub jednym regionie geograficznym. Nie ma dłużej wschodu i zachodu ani północy i południa. Ruch Bractwa Muzułmańskiego i idee oraz terroryści [jakich spłodził], tacy jak Państwo Islamskie [ISIS] i inni, wędrują po świecie i dokonują zamachów terrorystycznych w Paryżu, Londynie, Luksemburgu i wielu, wielu innych miejscach, tak samo jak robią to w Syrii, Iraku, Libii i Rafah na Synaju. Różnica [między różnymi częściami świata] leży tylko w liczbie zamachów terrorystycznych. Idee Hitlera także przechodziły z miejsca w miejsce. Każdy, kto śledzi jego książkę, Mein Kampf, odkrywa, że jest publikowana w wielu krajach i wielu językach… i widzimy rezultaty w aktach przemocy i w rasistowskich demonstracjach.

Jeśli idee Hitlera zawierają bezpośredni rasizm, to idee ucieleśnione w takfir są innym rodzajem rasizmu najbardziej odrażającego rodzaju, który pozwala tym ludziom zachowywać się, jakby mieli monopol na prawdę i prawo odbierania wiary ludziom, których nie lubią. Wynikiem tego takfir jest zabijanie i destrukcja każdego, kto nie zgadza się z nimi, czy jest to poszczególna osoba, czy grupa etniczna, a czasami [nawet] społeczeństwo lub cały kraj.

Kryzys stał się uniwersalny i dotyka całą ludzkość, tak że ani jedno społeczeństwo nie jest chronione przed wiatrem rasizmu, który wieje nad nim i chwyta je za gardło. Tak więc znajdujemy młodych, całkowicie europejskich mężczyzn i kobiety, którzy przystępują do ISIS, najbardziej jak dotąd bestialskiej organizacji. Dlatego byłoby błędem dla członków jakiegokolwiek społeczeństwa wiara, że kryzys dotyka tylko ich lub że porażka edukacyjna, ekonomiczna i kulturalna jest tylko ich – ponieważ każde społeczeństwo ma swoje kryzysy i swoje troski. Niektóre z tych kryzysów sięgnęły poziomu rasizmu i takfir, i [dały] w końcu przemoc i terror, które wynikają [z rasizmu i takfir].

Prawdą jest, że w każdym kraju problem ma własne cechy i trzeba się z nim uporać zgodnie z sytuacją i stanem każdego kraju i każdego społeczeństwa. Jednak globalna natura i szerzenie się tych idei oraz czyny przemocy i terroryzmu na świecie zobowiązują nas do zajęcia stanowiska i [sformułowania] międzynarodowego podejścia, by im się przeciwstawić, obok podejścia lokalnego i regionalnego. Jeśli tego nie zrobimy, świat obudzi się pewnego dnia i odkryje, że [idea] takfir osaczyła nas i że rasizm dusi wszystkich.

 

Przypisy (nie spolszczone):

[1] Fields, who traveled to Virginia from Ohio, had espoused extremist ideals at least since high school, according to his history teacher Derek Weimer. Weimer said he taught Fields during his junior and senior years at Randall K. Cooper High School in Kentucky. „It was obvious that he had this fascination with Nazism and a big idolatry of Adolf Hitler,” the teacher said. „He had white supremacist views. He really believed in that stuff.” Washingtonpost.com, August 14, 2017.
[2] Al-Masri Al-Yawm (Egypt), August 16, 2017.
[3] Sayyid Qutb (1906-1966), an Egyptian author, educator, Islamic theorist, and poet, was a leading figure in the Muslim Brotherhood in Egypt whose writings influenced the development of radical Islam

If you wish to reply, please send your email to [email protected].