Egipski intelektualista, dr Chaled Montaser, powiedział, że takie terminy jak “dżizja – pogłówne”, “dżihad”, “islamski najazd”, “lojalność i odrzucenie” oraz “niewierny” należą do muzeum i musza zostać wymazane z dyskursu Arabów, ponieważ są przeciwieństwem podstaw świeckiego państwa. Powiedział to w wywiadzie nadanym przez Sky News Arabia (ZEA) 1 sierpnia 2021 r. Zapytany przez dziennikarkę, dlaczego Arabowie boją się świeckości bardziej niż boją się koronawirusa, powiedział, że jest tak dlatego, że boją się stracić swoje rządy. Więcej informacji o Chaledzie Montaserze znajduje się w klipach MEMRI TV nr 6552 i 5849.

Aby obejrzeć klip z egipskim intelektualistą, Chaledem Montaserem w  MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Istnieje cały leksykon terminów, które musimy całkowicie wymazać z naszego dyskursu… ponieważ są one sprzeczne z podstawami nowoczesnego, świeckiego państwa, które opiera się na prawach i na pojęciu obywatelstwa”

Dziennikarka: Czy popiera pan prawo, które delegalizowałoby takfir w świecie arabskim?

Chaled Montaser: Oczywiście ! Istnieje cały leksykon terminów, które musimy całkowicie wymazać z naszego dyskursu. Należą one do folkloru. Ich miejsce jest w muzeum. “Dżizja – pogłówne”, “dżihad”, “ghazwa” [islamski najazd], “lojalność i odrzucenie”, “niewierny”…

Wszystkie te terminy trzeba umieścić w muzeum, ponieważ są sprzeczne z nowoczesnym, świeckim państwem, które opiera się na prawach i pojęciu obywatelstwa.

Jak mogę prosić chrześcijanina, by płacił dżizję w świeckim państwie? Jak mogę najechać inny kraj i nazywać to islamskim podbojem? Wszystkie te słowa powinny zostać wymazane z naszego leksykonu.

[…]

Arabscy przywódcy “boją się świeckości, ponieważ są przerażeni utratą swojej władzy politycznej i ekonomicznych zysków”  

Doświadczaliśmy okresów świeckości, nawet jeśli te okresy nie trwały długo. W Egipcie żyliśmy w okresie świeckości i konstytucja 1923 roku była całkowicie świecka. Taha Hussein oświadczył, że odmówił [umieszczenia] takiego artykułu w konstytucji, który mówi, że islam jest oficjalną religią państwa, ponieważ świeckie państwo nie jest związane z żadną konkretną religią. Świeckość nie jest ateizmem, jak mówiłem wcześniej. Świeckość jest teoretyczną metodą zarządzania państwem…

Dziennikarka: Kto pana zdaniem wypaczył Arabom pojęcie świeckości? Boją się słowa „świeckość” niemal tak samo, jak boją się koronawirusa.

Montaser: Oczywiście. Boją się świeckości, ponieważ są przerażeni utratą swojej władzy politycznej i ekonomicznych zysków.