Poniższy raport jest obecnie darmową próbką MEMRI Jihad and Terror Threat Monitor (JTTM). Aby uzyskać informacje o subskrypcji JTTM,  kliknij tutaj . 

W następstwie ataku Hamasu na południowy Izrael 7 października 2023 r. i późniejszej wojny Izraela z Hamasem w Strefie Gazy duchowni dżihadyści wydali liczne oświadczenia, w których aprobowali atak i wydali instrukcje dotyczące środków przemocy w celu wsparcia Palestyńczyków.

12 lutego 2024 r. przebywający w Syrii duchowny dżihadu, szejk Madżid Al-Raszid Abu Sajjaf, opublikował na swoim kanale Telegram serię postów proponując działania dla wsparcia Palestyńczyków.

„Przywiążcie zakładników do dachów”, aby zapobiec dalszemu bombardowaniu

Pierwszy post zawierał wiadomość do frakcji palestyńskich, które przetrzymują Izraelczyków jako zakładników. Duchowny proponuje umieszczenie każdego z jeńców na dachu budynku i wręczenie im telefonów komórkowych, aby mogli rozmawiać bezpośrednio z izraelskimi kanałami telewizyjnymi. Post Abu Sajjafa został pierwotnie opublikowany 8 października 2023 r., czyli pierwszego dnia izraelskiej reakcji wojskowej na niespodziewany atak Hamasu.

„Niech ich rodzice w Izraelu idą spać, bojąc się o [los] swoich krewnych, tak jak to robicie w Gazie”.  

Abu Sajjaf zaproponował skopiowanie taktyki bośniackich Serbów po schwytaniu żołnierzy sił pokojowych ONZ w Bośni w 1995 r. – wykorzystując zakładników jako ludzkie tarcze, aby zapobiec dalszym nalotom NATO.

Napisał: „Teraz, kiedy [Izrael] przechwala się swoją siłą militarną, przynajmniej pokażcie światu bezradność syjonistycznego wroga, przywiązując każdego więźnia do szczytu budynku z minami-pułapkami z dala od cywilów i zmuście ich do dzwonienia bezpośrednio do ich rodzin. W ten sposób więzień albo zostanie uratowany, albo w rezultacie kilku [ratowników] zostanie zabitych, co uzdrowi nasze serca. Niech to będzie bitwa na żywo na antenie.

Zabijaj żołnierzy amerykańskich w krajach arabskich i poza nimi

Zwracając się do mieszkańców krajów arabskich, w których znajdują się amerykańskie bazy wojskowe, Abu Sajjaf wzywał do atakowania oddziałów amerykańskich, ponieważ ich śmierć jest warta więcej niż śmierć Izraela: „Zabicie jednego amerykańskiego żołnierza jest równoznaczne z zabiciem dziesięciu izraelskich żołnierzy”.

„Amerykańskie bazy są wszędzie w waszych krajach, więc powstańcie w obronie waszych braci!”

Duchowny zauważył dalej, że istnieje 800 amerykańskich baz wojskowych w 140 krajach, dodając, że jest to odpowiednia okazja dla tych, którzy chcą wspierać swoich braci w Strefie Gazy i bronić meczetu Al-Aksa.The full text of this post is available to subscribers.

Please login or register to request subscription information from MEMRI