Od ataku z 7 października przywódcy Hamasu kierują wojną z Doha w Katarze i przekazują swoje przesłania głównie za pośrednictwem należącego do Kataru kanału telewizyjnego Al-Dżazira. Sieć działa jako kanał propagandowy w służbie Hamasu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, prawie nie poruszając innych tematów. Wyraża bezgraniczne poparcie dla Hamasu, usprawiedliwiając śmiertelny atak, pokazując materiał filmowy uzyskany z kamer osobistych terrorystów i świętując go jako zwycięstwo, które przyniosło dumę i honor narodowi islamskiemu. [1]

Nie jest zatem zaskoczeniem, że to w domu dziennikarza Al-Dżaziry Abdullaha Al-Dżamala w Nuseirat w Strefie Gazy przetrzymywano trzech izraelskich zakładników.

Niektórzy dziennikarze Al-Dżaziry zostali ostatnio zdemaskowani jako bojówkarze Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu. Z dokumentów znajdujących się na laptopie znalezionym przez izraelską armię w bazie Hamasu w północnej Gazie wynika, że ​​palestyński dziennikarz pracujący dla Al-Dżaziry, Muhammad Wiszah, prawdopodobnie był także dowódcą wojskowego skrzydła Hamasu. Wiszah pochodzący z Al-Buriedż w środkowej Strefie Gazy pojawiał się w ostatnich miesiącach w audycjach Al-Dżaziry, a stacja zidentyfikowała go jako jednego z jej dziennikarzy. Jednak według izraelskich źródeł wojskowych Wiszah jest dowódcą jednostki rakiet przeciwpancernych Hamasu, który pod koniec 2022 roku rozpoczął pracę w dziale badawczo-rozwojowym jednostki powietrznej tej grupy terrorystycznej. Ujawnione zdjęcie Wiszaha z Jahją Sinwarem, sugeruje ciepłe relacje między nimi.

 

Muhammad Wishah with Yahya Sinwar
Muhammad Wishah with Yahya Sinwar

Inny korespondent Al-Dżaziry, Ismail Abu Omar, który brał udział w ataku z 7 października i który udokumentował go z przylegającego do Gazy terenu Izraela, został przetransportowany drogą lotniczą do Doha w celu leczenia 19 lutego po tym, jak tydzień wcześniej został ranny w izraelskim nalocie w Rafah. Zidentyfikowano go jako zastępcę dowódcy plutonu Hamasu.

Mustafa Thuraja, niezależny dziennikarz współpracujący z Al-Dżazira TV i Agence France-Press, według dokumentów znalezionych przez armię izraelską w Gazie był agentem Brygady Miejskiej Gazy Brygad Al-Kassama i specjalizował się w budowaniu dronów. Hamza Al-Dahdouh, inny dziennikarz i fotoreporter Al-Dżaziry, był członkiem jednostki inżynierii elektronicznej Brygady Północnej Gazy PIJ.

 

Dokument przejęty przez armię izraelską w Strefie Gazy ujawnia, że ​​Hamza Al-Dahdouh był agentem wojskowym PIJ i członkiem jej jednostki inżynierii elektronicznej.
Dokument przejęty przez armię izraelską w Strefie Gazy ujawnia, że ​​Hamza Al-Dahdouh był agentem wojskowym PIJ i członkiem jej jednostki inżynierii elektronicznej.

Odkąd rozpoczęła się niedawna wojna między Izraelem a Hamasem, Al-Dżazira świadczy Hamasowi następujące usługi:

 • Nadawanie gróźb przywódców Hamasu i innych organizacji terrorystycznych
 • Świętowanie i wychwalanie ataków terrorystycznych i rakietowych na Izrael
 • Publikowanie filmów przedstawiających zakładników w celu wywarcia nacisku na izraelski rząd
 • Nadawanie niemal codziennych komunikatów wojskowych
 • Emisja materiału filmowego na temat spotkań wojskowych i zabójstw żołnierzy IDF
 • Nadawanie w pobliżu oddziałów IDF i nadawanie analiz ekspertów wojskowych w celu doradzania członkom Hamasu w sprawie zalecanych taktyk i manewrów
 • Wskazywanie potencjalnych izraelskich celów wysokiej jakości
 • Fabrykowanie propagandy antyizraelskiej
 • Fałszowanie informacji mających na celu udaremnienie instrukcji Izraela skierowanych do ludności Gazy
 • Wyciszanie wszelkiej krytyki Hamasu i ciągłe nadawanie propagandy Hamasu skupiającej się na: żołnierzach IDF poległych w walkach; oświadczeniach Hamasu w języku hebrajskim podburzających izraelskie społeczeństwo przeciwko jego rządowi, pokazywanie scen z demonstracji rodzin zakładników w Izraelu; i propaganda Hamasu nazywająca każde miasto, miasteczko i społeczność w Izraelu „osiedlem”
 • Opisywanie zakładników uprowadzonych przez Hamas 7 października jako „skazanych więźniów” – utożsamiając ich ze skazanymi terrorystami Hamasu w izraelskich więzieniach – i nazywanie młodych palestyńskich młodych dorosłych przetrzymywanych w izraelskim areszcie mianem „dzieci”

[1] See Inquiry & Analysis No. 1751, Al-Jazeera Arabic: The Qatari-Owned TV Channel That Promotes Islamist Terrorism Worldwide – UPDATED, by Yigal Carmon, May 6, 2024.