Poniższy raport jest darmową próbką Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM).

Grupa Al-Kaidy z bazą w Kurdystanie, regionie Iraku, grozi atakami na USA, Pakistan i Afganistan w odwecie za zabicie jej wojowników w ataku samolotu bezzałogowego USA na pakistańskim obszarze plemiennym.

Groźba była zawarta w arabskojęzycznej broszurze, rozdawanej na pakistańskim obszarze plemiennym wraz z przekładem na język urdu.

Poniżej podajemy fragmenty doniesienia z mediów pakistańskich [1]:

Al-Kaida ostrzegła Amerykę, Pakistan i Afganistan, że przeprowadzi ataki dla pomszczenia zabicia jej wpływowego przywódcy Tehsina bin Alego Abdula Aziza [na zdjęciu powyżej] i jego dwóch adiutantów w ataku samolotu bezzałogowego na obszarze Azam Warsak w Południowym Waziristanie 1 sierpnia tego roku.

Trzystronicowa broszura po arabsku z tłumaczeniem na urdu na osobnej kartce, wydana przez Abdula Aalaama Maatafiego Haleemę (Abu Baseer Al-Tartusi), emira Al-Harkatah Alamia Kurdystan w Iraku, stwierdza, że ataki zostaną przeprowadzone w trzech krajach, ponieważ są one sojusznikami.

Broszura oznajmia, że Al-Harkatah Alamia Kurdystan w Iraku jest siostrzaną organizacją Al-Kaidy. Stwierdza, że Tehsin wraz z dwoma towarzyszami – Hussainem Irakim i przywódcą talibów Sahibem Noorem Ahmedzaim Wazirem – zostali zabici w ataku samolotu bezzałogowego USA.

W ich pojazd wystrzelono dwa pociski, kiedy jechali do ośrodka szkoleniowego bojowników w tym regionie.

Według broszury Tehsin był uprzednio emirem Al-Harkatah Alamia Kurdystan w Iraku. Urodził się w irackim Kurdystanie w 1972 r. i otrzymał wykształcenie w swoim mieście rodzinnym. W 1987 r. założył Al-Kaidę w Iraku.

Broszura mówi, że opuścił Kurdystan w 1999 r., żeby prowadzić dżihad w Afganistanie, gdzie spotkał mułłę Omara. Przeniósł się z Afganistanu do Waziristanu Północnego w 2003 r. i przebywał na obszarach Miramszah, Mir Ali i Datta.

Broszura podaje, że Tehsin założył obóz szkoleniowy na obszarze Datta dla bojowników arabskich i przez długi okres pracował jako szkoleniowiec. Przeniósł się do Azam Warsak w Waziristanie Południowym wkrótce po akcji oddziału amerykańskiego 2 maja tego roku, kiedy zabili przywódcę Al-Kaidy, Osamę bin Ladena.

Tehsin kierował i finansował ośrodek szkoleniowy dla bojowników arabskich i głosił, że bojownicy arabscy wkrótce wyzwolą Baitul Mukaddas [Jerozolimę] spod okupacji sił wroga.

Kiedy został zabity, miejscowe media doniosły, że w ataku został zabity talib z Pendżabu. Pakistańskie źródła wywiadowcze wyraziły także swoją niewiedzę o zabiciu przywódcy arabskiej Al-Kaidy w ataku samolotu bezzałogowego.

Broszura podaje, że Tehsin znał arabski, angielski, turecki i perski. Planował zamachy na ambasady i konsulaty USA w Afganistanie, Pakistanie i Jemenie.

Rzecznik TTP [Tehreek-e-Taliban Pakistan], Ihsanullah Ihsan, potwierdził autentyczność broszury i powiedział, że talibowie popierają decyzję Al-Harkatah Alamia Kurdystan w Iraku i obiorą za cel Amerykanów w Pakistanie oraz pakistańskie siły wojskowe, żeby pomścić zabicie Tehsina i jego współpracowników.


[1] „Dawn”, Pakistan, 27 grudnia 2011.