31 grudnia 2016 r. grupa 299 irańskich studentów, działaczy politycznych i dziennikarzy, zarówno z Iranu, jak spoza jego granic, wydała komunikat przepraszający naród syryjski za rolę reżimu irańskiego w masakrach dokonanych przeciwko nim i podkreśliła potępienie oraz odrzuciła udział w walkach przeciwko narodowi syryjskiemu. Naród irański, stwierdzili w komunikacie, nie ma w tym udziału. 

Należy zauważyć, że większość sygnatariuszy to akademicy i działacze żyjący w Iranie. Jednym z najbardziej znanych sygnatariuszy jest dysydent Ahmad Batebi, który of 2008 r. przebywa w USA. Batebi uciekł z Iranu w 2005 r. po uwięzieniu i skazaniu go na śmierć, kiedy jego zdjęcie z demonstracji studenckiej w 1999 r., na którym trzyma wysoko zakrwawioną koszulę kolegi-studenta, opublikowano na okładce pisma “Economist”[1]. Innymi znanymi sygnatariuszami są profesor Abbas Maleki; dziennikarz i działacz polityczny Behzad Mehrani, który uciekł z Iranu; oraz poeta i pisarz Mohammad Reza Szafaei. MEMRI ma listę nazwisk wszystkich 299 sygnatariuszy.


Ahmad Batebi, The Economist, July 1999

Poniżej podajemy komunikat:

„W imieniu Boga, duszy i umysłu,

My, niżej podpisani, wstydzimy się za rany, jakie przez ostatnich kilka lat zadano narodowi syryjskiemu. Od kilku już lat rządy tak na Wschodzie, jak na Zachodzie, które pragną ekspansji, atakują uciśniony naród syryjski. Uważamy, że mamy obowiązek wyrzec się jakiejkolwiek roli odgrywanej przez nasz rząd w tej wojnie, która została narzucona narodowi syryjskiemu. Naród irański nie ma i nigdy nie miał żadnej roli w ustalaniu polityki rządu irańskiego wobec Syrii.

Niżej podpisani ostro potępiają oficjalne stanowisko rządu irańskiego w sprawie Syrii, ponieważ odgrywa on rolę w tej globalnej nikczemności, i głośno wyrażamy przeproszenie narodu syryjskiego, który cierpi i jest w bólu”[2].

 

Przypisy:

 

[1] Nytimes.com, 13 lipca 2008.
[2] Tribunezamaneh.com, 31 grudnia 2016.

 

Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/