Poniżej podajemy fragmenty wywiadu z dyrektorem wykonawczym CAIR Nihadem Awadem, który nadała Iqra TV 27 grudnia 2012 r.:

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć to wideo w MEMRI TV.

„Islam odegrał rolę w założeniu i rozwoju USA”

Prowadzący wywiad: Raz jeszcze witam was z USA, a szczególnie z Nowego Jorku. Dzisiejszym tematem są amerykańskie organizacje islamskie.

Nihad Awad: Moim zdaniem islam i USA są bliźniakami związanymi wspólnymi wartościami. Wartości, na których założone były USA, są tymi samymi wartościami, które propaguje islam: wolność, a szczególnie wolność religii, wolność słowa, ochrona mniejszości i szerzenie sprawiedliwości we wszystkich odłamach społeczeństwa. […]

Połączenie mojego amerykańskiego obywatelstwa i praktyki mojej religii islamskiej tworzy, jak wierzę, piękną mieszankę. To jest cywilizowana mieszanka, która dowodzi, że islam rozkwita w atmosferze wolności i szerzenia wolności, sprawiedliwości i równości. Codziennie żyję jako obywatel amerykańsko-muzułmański i odkrywam na nowo mocne więzi między humanitarnym systemem, jaki USA stworzyły dla swojej ludności, a wartościami propagowanymi przez islam. To małżeństwo islamu i USA będzie najbardziej odpowiednie dla ludzkości, ponieważ wartości islamskie są wartościami boskimi, przekazanymi przez Allaha. Prorok Mahomet żył zgodnie z tymi wartościami i dzisiejsi muzułmanie muszą wznieść się do ich poziomu. USA nie są doskonałe, ale poruszają się „ku doskonalszemu związkowi”.

[…]

Jest niezmiernie ważne, by wiedzieć, jak islam zaczął się w USA. Istnieją przekazy historyczne, według których muzułmanie wyprzedzili Kolumba, o którym mówi się, że odkrył Amerykę. Niektóre dokumenty i relacje wskazują, że muzułmańscy żeglarze pierwsi dotarli do USA. Chodzi o to, że islam odegrał rolę w założeniu i rozwoju USA.

[…]

Światopoglądem islamu jest koegzystencja, szacunek dla pluralizmu i pokoju. Allah mówi w Koranie: “O ludzkości! Stworzyliśmy was mężczyzną i kobietą, i zrobiliśmy z was narody i plemiona, byście mogli poznać jeden drugiego. Najszlachetniejszymi z was w oczach Allaha są najpobożniejsi między wami”. To jest bardzo ważna zasada ludzka, społeczna i polityczna. Jest to zasada kontaktów wzajemnych, czy to narodów, jednostek, instytucji, czy krajów. Ten werset został przekazany 1400 lat temu. To jest bardzo ważna zasada tego, jak powinniśmy kontaktować się z innymi. Jako muzułmanie nie jesteśmy wrodzy wobec innych społeczeństw. Leżącą u podstaw zasadą, kierującą naszymi stosunkami z nimi, jest respekt dla naturalnych różnic między jednostkami, narodami i społeczeństwami, ale są tam także wspólne interesy. Różnorodność w islamie jest rzeczą dobrą, nie zaś wadą. Większość wojen prowadzonych między narodami była wynikiem nieposzanowania i nieuznawania innego.

[…]

Po 11 września widzieliśmy wielkie zainteresowanie wśród publiczności amerykańskiej lepszym zaznajomieniem się z islamem

Kiedy powiedziałem, że islam i USA są bliźniakami, nawiązywałem do wartości, na których założone zostały USA. Mówiłem o sprawach wewnętrznych. Społeczeństwo USA składa się z całej ludzkości – wszystkich grup etnicznych, społeczeństwo imigrantów. USA są najbardziej zróżnicowanym związkiem ludzkim. Jak udało się USA stworzyć tę ludzką tkankę? To doświadczenie ludzkie było niewątpliwie oparte na bardzo ważnych zasadach, które są identyczne z wartościami islamskimi. Problem leży w polityce zagranicznej. Jestem jednym z najbardziej zagorzałych przeciwników polityki mojego kraju… Polityka zagraniczna jest zupełnie inną sprawą.

[…]

Po 11 września widzieliśmy wielkie zainteresowanie wśród publiczności amerykańskiej lepszym zaznajomieniem się z islamem przez studiowanie go i czytanie o nim. Stwierdziliśmy, że jest bardzo mało książek o islamie dostępnych w bibliotekach publicznych, które odwiedza wielu Amerykanów, i że większość tych książek wprowadza w błąd lub jest anty-islamska. Dlatego postanowiliśmy opublikować szereg książek o islamie, napisanych przez muzułmanów i nie-muzułmanów. Postanowiliśmy posłać je bezpłatnie do publicznych bibliotek amerykańskich.

[…]

Jest 16 200 publicznych bibliotek w USA, służących 300 milionom Amerykanów. Udało nam się dostarczyć ten zbiór, bezpłatnie, do połowy tych bibliotek.

[…]

Jeśli chodzi o naszą siostrę Aafię Siddiqui, jest to niewątpliwie drażliwa sprawa kryminalna i kwestia bezpieczeństwa.

Prowadzący wywiad: Kim ona jest?

Nihad Awad: Aafia Siddiqui pochodzi z Pakistanu, jeśli dobrze wiem. Jest uwięziona w USA, otrzymawszy długoletni wyrok więzienia, za jej rzekomy udział w – cytuje “aktach terrorystycznych”. My w CAIR śledzimy tę sprawę poprzez nasz oddział w Nowym Jorku. W 2013 r. w nadchodzących tygodniach, poświęcimy jej więcej uwagi. Będziemy śledzić tę sprawę i zobaczymy, co możemy zrobić.

[…]

Osobiście interweniowałem w tej sprawie, bez mówienia o tym w mediach. Mogę zapewnić braci i siostry, którzy dzwonili do tego programu, że osobiście zajmowałem się tą sprawą na wysokim szczeblu w USA, a także w kręgach dyplomatycznych. Kiedy będziemy mieli jakieś wiadomości, damy wam znać. […]