Na konferencji zatytułowanej „O [religijnym] przebudzeniu i dialogu”, która odbyła się 6 lutego 2017, w stolicy Sudanu, Chartumie, sudański opozycjonista i duchowny, Yousuf Al-Koda, były członek Sudańskiej Organizacji Uczonych, a obecnie szef Islamskiej Partii Wasat, wygłosił referat pod tytułem: „Stosunki z Izraelem – aspekty religijne”. W swoim wystąpieniu wezwał Sudan do ogłoszenia rozejmu z Izraelem i nawiązania z nim stosunków dyplomatycznych, mówiąc, że nie ma przeciwko temu religijnego zakazu. Jako dowód przywołał porozumienie z Hudaibija, które Prorok Mahomet podpisał ze swymi niewiernymi przeciwnikami.
Al-Koda dodał, że bojkot Izraela nie szkodzi Izraelowi, ale bardziej Sudanowi oraz, że inne kraje w regionie, takie jak Turcja, Katar, Jordania, Egipt, a nawet Autonomia Palestyńska, utrzymują więzi z Izraelem. Zauważył ponadto, że Sudan posiada więzi nawet z niektórymi krajami okupującymi sudańskie ziemie, ale nie nazwał tych krajów.
Poniżej znajdują się fragmenty doniesień medialnych na temat wystąpienia Al-Koda na konferencji.
Według informacji ze strony internetowej „Sudan Online”, „Al-Koda powiedział, że niezależnie od jego sprzeciwu wobec okupacji jakiejkolwiek ziemi, okupacja meczetu Al-Aksa nie wyklucza nawiązania stosunków z Izraelem. Jako dowód przedstawił porozumienie z Hudaibija [1], które Prorok Mahomet podpisał z niewiernymi, chociaż niewierni przejęli Kaabę i mimo, że większość klauzul [umowy] była niekorzystna dla towarzyszy Proroka. Jako kolejny [dowód] wspomniał, że Autonomia Palestyńska sama utrzymuje więzi i [koordynuje] bezpieczeństwo z Izraelem. [Dodał, że] sąsiednie siostrzane kraje okupują ziemie w północnym i wschodnim Sudanie, ale to nie przeszkadza [rządowi sudańskiemu] w utrzymywaniu bliskich z nimi relacji, i że niektóre kraje arabskie i muzułmańskie utrzymują stosunki z Izraelem”.[2]
Strona internetowa cytuje wypowiedź Al-Koda: „Fakt, że Jerozolima jest w rękach Żydów, nie powinien uniemożliwiać nam utrzymywania z nimi więzi, jeśli ludzie tego chcą, nie mówię, że jesteśmy zobowiązani do utrzymywania z nimi więzi. Moje wypowiedzi nie mają na celu [nakłonienia ludzi], żeby szli i nawiązywali więzy [z Izraelem]. Ja chcę tylko wyjaśnić, że jest to całkowicie dopuszczalne według muzułmańskiego prawa szariatu i że nie ma w tym nic złego”.
Zacytowano również jego słowa, że: „Bojkot nie szkodzi Izraelowi lecz Sudanowi, a mimo czasu, jaki upłynął [od jego nałożenia] nie doszło do dyskusji na temat bojkotu, jakby był on celem samym w sobie lub obowiązkiem religijnym”. Zastanawiał się: „Dlaczego nie mielibyśmy zaproponować ponownej oceny tego stanowiska i przyjęcie w jego miejsce innego?”.
Według doniesień, Al-Koda powiedział, że „jako obserwator, zauważył, że Izrael jest już gotowy do utrzymywania więzi z Sudanem oraz z innymi krajami i, że nie uważa, żeby to był problem. Wyjaśnił, że stosunki z Izraelem nie oznaczają unikania mówienia o osiedlach lub o izraelskich wykroczeniach”.
Al-Koda wygłasza przemówienie podczas konferencji („Al-Jamahir”, Sudan, 06 lutego 2017)
Al-Koda dodał: „Biografia Proroka opowiada nie tylko o walce, lecz [również] o odpieraniu niebezpieczeństw, o pojednaniach, rozejmach i sojuszach… Dlaczego wiemy więc tylko o walkach i dżihadzie, jakby były jedyną opcją i nie było żadnej innej, w jakiejkolwiek formie i w jakichkolwiek okolicznościach?”. [3]
Według doniesień gazety „Al-Jamahir” Al-Koda powiedział w tym kontekście: „Dlaczego nie deklarujemy czegoś innego niż dżihad i walka? Wolę [zadeklarować] rozejm [z Izraelem]. Rozejm nie oznacza ustępstw. Bardzo potężne kraje, które nie są głównymi stronami [w konflikcie izraelsko-palestyńskim], w tym Turcja, Katar, Jordania i Egipt znormalizowały [stosunki z Izraelem]”. [4]
Według sudańskiej gazety „Al-Jarida”, Al-Koda twierdził, że ludzie grozili mu śmiercią, jeżeli wygłosi wykład i „otworzy bramy zła”, ale był gotów zaryzykować swoje życie, a nawet życie swoich dzieci, żeby wyrazić swoją opinię. [5] W innym artykule w tej samej gazecie stwierdzono, że uwagi Al-Koda wywołały odpowiedź Abd Al-Rahmana Abdallaha, który reprezentował partię Al-Tahrir na konferencji. Ten drugi „potępił [Al-Koda] za przedstawianie na dowód swego stanowiska [faktów], że niektóre [muzułmańskie] kraje nie bojkotują Izraela, i że nawet palestyński prezydent Abu Mazen utrzymuje z nim więzi, powiedział, że „zachowanie ludzi nie stanowi dowodu [że coś jest usankcjonowane przez islamskie prawo szariatu]”.
[Abd al-Rahman Abdallah] skrytykował również rząd Sudanu za normalizację stosunków z USA, uważając ją za [krok] w kierunku normalizacji stosunków z Izraelem i dodając, że był to „podwójny [akt] zdrady”… Al-Koda odpowiedział, że „nawet przywódcy Hamasu są finansowani przez Katar, który utrzymuje normalne [stosunki] z Izraelem, i zauważył, że Sudan nie był w stanie stawić [militarnie] czoła Izraelowi. Przedstawiciel partii Al-Tahrir przerwał mu, mówiąc: „Muzułmanie są w stanie pokonać Izrael”, na co Al-Koda odpowiedział: „Nie można pokonać Izraela siedząc w domu”.
Al-Koda, jak mówi raport, „twierdził, że Sudan stracił dużo deklarując swoją wrogość wobec Izraela, i dodał: 'Sudan stracił na poziomie moralnym i materialnym, kiedy Izrael naruszył jego suwerenność przeprowadzając ataki na jego terytorium, a [także] ze względu na wszystkie szkody wyrządzone mu przez USA z powodu złych stosunków z Izraelem’. Zaprzeczył, że [sudański] rząd stoi za jego inicjatywą, mówiąc, że nadal jest w opozycji do rządu. Wyjaśnił, że jego wezwanie do ponownej oceny stosunku do Izraela wynika z chęci wywołania debaty publicznej na ten temat”.[6]
[1] In the agreement, signed between the Prophet Muhammad and his Meccan rivals in 628 for a period of ten years, the Prophet accepted the humiliating terms dictated by his rivals, recognizing his inferior strength. The agreement was violated two years later, after Muhammad’s conquest of Mecca.
[2] Al-Koda said he did not wish to name the countries occupying Sudanese land. See Al-Jamahir (Sudan), February 6, 2017.
[3] Sudaneseonline.com, February 6, 2017.
[4] Al-Jamahir (Sudan), February 6, 2017.
[5] Facebook.com/aljareeda.sudanese.newspaper, February 7, 2017.
[6] Facebook.com/aljareeda.sudanese.newspaper, February 7, 2017.
If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org.