Niedawno dżihadystyczne forum internetowe umieściło wideo Maulany Fazlullaha, który jest Emirem Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP) na dolinę Swat w pakistańskiej prowincji Chyber Pachtunchwa. Jego wojownicy zaczęli narzucać szariat i całkowity zakaz kształcenia dziewczynek w Swat na początku 2009 r., co doprowadziło do międzynarodowych nacisków na Pakistan. Po akcji militarnej w Swat Maulana Fazlullah podobno schronił się we wschodnim Afganistanie[1] .

Wideo trwa 30:28 minut i nosi tytuł „Przemówienie Maulany Fazlullaha do kobiet okręgów Swat i Dir”, a wyprodukowało je Umar Media Studio talibów. Wideo pokazuje mapę okręgów Swat i Dir oraz zdjęcie Maulany Fazlullaha, towarzyszące jego przemówieniu do kobiet. Maulana Fazlullah znany jest także jako “radiowy mułła”, ponieważ prowadził uprzednio kanał radiowy FM, gdzie podkreślał potrzebę narzucenia prawa islamskiego.

Duchowny ten, dzięki jego wściekłym wystąpieniom w nielegalnym radio FM, był popularny wśród mieszkańców Swat, szczególnie wśród kobiet. Kobiety okręgów Swat i Dir były znane z szczodrości wobec zdelegalizowanych TTPi Tehreek-e-Nifaz-e-Szariat Muhammadi (TSNM czyli Ruch Narzucenia Islamskiego Szariatu), kierowanych przez teścia Maulany Fazlullaha.

Przemawiając w języku pasztu, Maulana Fazlullah podkreśla potrzebę dżihadu, oferując słowa pociechy i zachęty kobietom ze Swat i Dir – szczególnie żonom i córkom mudżahedinów, które były zmuszone do nędznego życia w obozach dla uchodźców, powstałych w wyniku akcji wojskowych. Dowódca talibów zachęca je do niezłomności i do okazania odwagi mimo przeciwieństw, i czekania na ich mężczyzn, mówiąc, że nie jest odległy dzień, kiedy wojownicy talibscy powrócą do domów z honorem i godnością, po pokonaniu wrogów islamu.

„Islam pozwala na małżeństwo z więcej niż jedną kobietą…; nasz Prorok miał dziewięć żon, kiedy wydał ostatni dech”

W przemówieniu Maulana Fazlullah sprzeciwia się wydawaniu za mąż dziewcząt z okręgu Swat za żołnierzy pakistańskich, twierdząc, że są oni „apostatami”. W próbie powstrzymania trendu małżeństw między dziewczętami ze Swat a pakistańskimi żołnierzami, szczególnie tymi, którzy pochodzą z prowincji Pendżab, ale obecnie służą w malowniczej dolinie Swat, Maulana Fazlullah mówi:

“O, moje siostry, słuchajcie! Nie wychodźcie za maż za żołnierzy armii. To jest nie-islamskie. Są oni apostatami i zabijają mudżahedinów. Ich kontrakt ślubny z ich żonami nie jest nienaruszalny i zgodny z zakazami islamskimi, ponieważ są apostatami. Tak więc małżeństwo z żołnierzami jest haram [zakazane] w islamie.

Dajcie ręce waszych córek i sióstr tym mudżahedinom, którzy porzucili swoje domy i własność na rzecz islamu. Dajcie je mudżahedinom – niezależnie od tego czy są biedni, ale są oni bogaci w oczach Allaha. Są mudżahedinami – przyjaciółmi Boga i Proroka Mahometa (SWA). Hezbollah, Abdullah, Jundullah itd. to przydomki dane im przez samego Allaha”.

Dowódca TTPmówi: „Prorok Mahomet powiada, byście oddali ręce waszych sióstr i córek tym ludziom, którzy są bogobojni, pobożni i prawi”.

Uzasadniając poligamię Maulana Fazlullah mówi: “Islam pozwala na małżeństwo z więcej niż jedną kobietą. Chociaż praktyka ta może być sprzeczna z życzeniami większości kobiet, została zaakceptowana przez logikę i mądrość, a także w zgodzie z islamskim szariatem. Nasz Prorok miał dziewięć żon, kiedy wydał ostatni dech. W chrześcijaństwie i judaizmie nie ma pojęcia poligamii”.

Duchowny namawia kobiety, by nie sprzeciwiały się poligamii, mówiąc: “One (współ-żony) są twoimi przyjaciółkami; traktuj je jak siostry. Jest wymogiem czasu wychowanie i wykarmienie nowych mudżahedinów, a to jest możliwe tylko, jeśli mudżahedin żeni się z większą [liczbą] dziewcząt. Nasz drogi Prorok Mahomet powiada: ‘Żeń się z tymi kobietami, które rodzą wiele dzieci. Poza Hazrat Adama wszyscy inni prorocy mieli więcej niż jedną żonę’”.

„Pakistan zawsze pozostawał w uścisku katastrof naturalnych [jak powodzie]… z powodu swojej polityki, która jest nie-islamska i popiera siły niewiernych… żadnego takiego naturalnego zniszczenia nie było na ziemi afgańskiej, od kiedy zaczął się tam dżihad”

Pakistannawiedziły dewastujące powodzie w 2010 i 2011 roku. Mówiąc o tych powodziach, Maulana Fazlullah stwierdza:

„Jak wiecie, Pakistan zawsze pozostawał w uścisku katastrof naturalnych, katastrof spowodowanych przez człowieka itd. z powodu swej polityki, która jest nie-islamska i popiera siły niewiernych. Patrzcie! Nie zobaczycie żadnego takiego naturalnego zniszczenia na ziemi afgańskiej, od kiedy zaczął się tam dżihad. Jest uniwersalną prawdą, że tam, gdzie rozleje się krew mudżahedina, nie będzie katastrof.

Zdewastowanie powodzią w Pakistanie jest zatwierdzeniem działań talibów i dżihadu przez Boga Wszechmogącego. Jest to lekcja dla wszystkich bez wyjątku, że Allah zatwierdził nasze decyzje w postaci powodzi, które zmyły wszystkie pozostałe mosty, zmiotły obozy wojskowe i pogrzebały żołnierzy apostatów pod stertami piachu i błota.

Allah pomógł nam i uzasadnił nasz dżihad. Powodzie przetrąciły kregosłup rządowi. Jego gospodarka jest na krawędzi załamania się i bankructwa”.

Dowódca dżihadystów cytuje pasztuńskie przysłowia: „Sal Papar Da Yaw Lawar” (sto kruchych cieniutkich jak papier ciasteczek można złamać jedną pałką) i „Yaw truck Hindwani Aw Yaw Chaqu” (ciężarówkę pełną niepokrojonych melonów można pokroić jednym nożem) i mówi: „Tak więc jeden talib wystarcza do kontrolowania setek żołnierzy wroga”.

“Patrzcie! [pakistański minister prowincji] Mian Iftichar, skurwysyn, zawsze twierdził, że kręgosłup talibów został przetrącony. Wszyscy wiedzą, że jego jedyny syn zginął z naszych rąk i w rzeczywistości to my przetrąciliśmy jego kręgosłup”.

„Pasja do dżihadu jest jak nałóg; niezależnie od tego jak ostro przyprawiona jest żywność, jak człowiek raz stanie się od niej uzależniony, to nie potrafi jeść żywności bez chili”

Maulana Fazlullah, mówi w tym przemówieniu: „Pasja do dżihadu jest jak nałóg. Kiedy raz wejdzie do twojego serca i umysłu, niemożliwe będzie jej wyrzucenie. Na przykład, niezależnie od tego jak ostro przyprawiona jest żywność, jak człowiek raz stanie się od niej uzależniony, to nie potrafi jeść żywności bez chili. Dżihad jest jak uzależnienie. Jeśli narkoman nie może przeżyć bez narkotyków, to jak prawdziwy mudżahedin może pozbyć się pasji do dżihadu?”

Duchowny cytuje wiersz w pasztu: „Che Da Zalmo Na Pura Na Shwa……Khoga Qura’na Jenakai Ba De Gateena [Jeśli- młodzież nie potrafi dostarczyć, wyjdą dziewczyny, żeby wygrać wojnę o honor Koranu]”.

Duchowny mówi: “Historia islamska jest świadkiem, jak kobiety odgrywały wielką i dynamiczną rolę w ekspansji i dominacji islamu. Hazrat Sumajjah [bint Chajjat, która została zabita za przejście na islam] był pierwszą kobietą, która objęła męczeństwo. [Żona Proroka] Hazrat Chadeeja (niechaj Allah jej błogosławi) była pierwsza kobietą, która recytowała wersy koraniczne. Była ona kobietą, która ponosiła koszty sporządzenia Koranu…

Szanowne siostry! Allah Wszechmogący jest naszym stwórcą, naszym panem, naszą opoką i Hakeem [lekarzem]. Dał nam rozmaite błogosławieństwa, na przykład: 1) Jeśli starannie przypatrzymy się naszemu ciału – jego budowie i kształtowi – to zrozumiemy, jak każdy narząd został umieszczony pięknie i właściwie; 2) dzieci, mężowie, ojcowie i matki, siostry i bracia itd. wszyscy są darami od Allaha; 3) jesteśmy muzułmanami z urodzenia i wierzymy w prawdziwą religię islamu i mamy świętą księgę Koranu i Proroka Mahometa; 4) zostaliśmy pobłogosławieni dżihadem, Hidżrahem [migracją] i męczeństwem”.

„[Afgańska kobieta powiedziała mężowi] Jestem dumna, że nazywają mnie ‘matką męczenników’, ale pragnę także być nazywana ‘żoną męczennika’…; mąż chwycił za broń i poszedł na dżihad, gdzie w końcu objął męczeństwo”

W swoim przemówieniu duchowny opowiada o przykładach wielu odważnych kobiet, takich jak te, które przeciwstawiły się okropnościom swoich mężów, jak matka cudzoziemskiego mudżahedina, która dotarła do rozdzieranego wojną Afganistanu, żeby spotkać się z synem, i kobiet z Afganistanu i Swat, które poświęciły całe swoje rodziny na rzecz dżihadu.

“Wiecie o faraonie, który był okrutnym niewiernym władcą Egiptu. Kierował sprawami rządu według własnej woli. Obecnie także jest faraon w Libii, faraon w Tunezji, faraon w Egipcie i faraon w Arabii Saudyjskiej itd.… i wszyscy oni mają dzisiaj kłopoty z powodu swojej anty-islamskiej polityki i przyjaźni z niewierną Ameryką i jej sojusznikami.

Faraon był dyktatorem. Zarówno dyktatura, jak demokracja są systemami Kuffar [niewiernych]. Tylko [islamski] kalifat jest prawdziwym, sprawiedliwym i udanym systemem rządzenia. I dlatego dzisiaj prowadzimy dżihad dla ustanowienia Chilafat [kalifatu]. Jesteśmy jego stworzeniami i musimy zaprowadzić ten prawdziwy system na ziemi Boga…”

Cytując przykłady odwagi Maulana Fazlullah powiedział: “Afgańska kobieta straciła wszystkich swoich dziesięciu młodych synów w dżihadzie przeciwko siłom dowodzonym przez USA. Pewnego dnia siedziała przygnębiona w domu, kiedy wszedł jej mąż. Zapytał ją, jaki jest powód jej smutku. Myślał, że wspomina zamęczonych synów. Aby ją pocieszyć, powiedział: nie martw się, Allah podarował nam naszych synów, a potem ich zabrał z powrotem. Wstawią się u Allaha o nasze wejście do raju.

Jednak kobieta odpowiedziała: nie, jestem dumna, że nazywają mnie ‘matką męczenników’, ale także chcę być nazywana ‘żoną męczennika’. Aby spełnić jej życzenie mąż wziął za broń i poszedł na dżihad, gdzie w końcu objął męczeństwo. Teraz kobieta siedzi sama w domu, myśląc, że jest matką męczenników, żoną męczenników, więc dlaczego sama nie ma zostać męczenniczką? Ubrała się więc w ubranie męża i wskoczyła na pole bitwy. Musiała służyć mudżahedinom przez dostarczanie żywności, wody i amunicji do bunkrów, aż wreszcie objęła męczeństwo. Cała rodzina objęła męczeństwo i teraz powinni być w niebie”.

„Zmiana jest nieunikniona, kiedy rysy pojawiają się w szeregach rządu [pakistańskiego] i sił zbrojnych…; błagają nas teraz o pojednanie [z talibami]”

Maulana Fazlullah cytuje afgańskiego mudżahedina, który mówił: „Arabska kobieta odwiedziła Afganistan, żeby spotkać swojego syna, mudżahedina. Była zajęta rozmową z synem w poczekalni przy linii frontu, kiedy odrzutowce i śmigłowce bojowe zaatakowały bunkry wojowników. Syn popędził do bunkrów, żeby pomóc swoim towarzyszom. Kobieta także wyszła z poczekalni. Modliła się do Allaha, że przeżyła już większa część swojego życia i pragnie zostać męczenniczką.

Bomby i pociski spadały wokół niej, ale stała na otwartej przestrzeni bez żadnych obrażeń. Wtedy modliła się, że jeśli jej przeznaczeniem nie jest zostanie męczenniczką, to pragnie zostać ranna. Skądś nadleciał szrapnel i zranił ją. Wzięła krew w ręce i podziękowała Bogu. Była tak szczęśliwa, jak gdyby miała rozpocząć całodzienny post lub jakby to była ceremonia jej ślubu. Wszystko więc zależy od tego, ile pasji i zdeterminowania ma się w sercu dla dżihadu”.

Dowódca TTPmówi: “Kobieta w dolinie Swat straciła trzech synów i męża w dżihadzie, którzy zostawili po sobie swoje żony. Kobieta powiedziała czwartemu synowi, że jeśli jest jej synem i karmił się jej mlekiem, to powinien pójść drogą dżihadu, wybraną przez jego zamęczonego ojca i braci”.

Maulana Fazlullah namawia kobiety Swatu: “Przyznaję, że jesteście uchodźcami. Jesteście w stanie czci. Powinnyście uważać na swoją świętość, szacunek i honor. Powinnyście unikać wulgarności i nieprzyzwoitości. Noście zasłonę, zakrywajcie swoje ciała i nie mówcie ani nie patrzcie na obcych. Nie żebrzcie od innych i znoście trudności z odwagą. Żebrzcie tylko u Allaha, który jest gwarantem żywności i posiłku. Allah jest hojny; On jest wielki. Nie martwcie się – Allah obiecał muzułmanom zwiększenie ich środków utrzymania podczas Hidżrat. Allah pomoże wam, jeśli będziecie posłuszne jego nakazom.

Proszę, nie zapominajcie o modlitwach pięć razy [dziennie]. Nie odwiedzajcie domów poza bliskimi krewnymi. Proszę, bardzo uważajcie. Jeśli stoicie niezłomne i chronicie swój honor i godność, to inni ludzie będą was naśladować i wejdą masowo w szeregi mudżahedinów.

Cała chwała niechaj będzie dla Allaha! Nasze kobiety i nasi chłopcy są wzorem osobowym dla innych. Nasi mudżahedini zaimponowali ludziom wszędzie, gdzie poszli. Ludzie uznają ich przyzwoitość, odwagę i przyjaźń. Mudżahedini zawsze trzymają oczy spuszczone do ziemi i nie patrzą na obce kobiety. Skoro mudżahedin potrafi uważać i nie patrzeć na obce kobiety, to wy [kobiety mudżahedinów] także musicie unikać patrzenia na inne osoby. Bądźcie więc ostrożne i trzymajcie się własnych pomieszczeń.

Dni przeciwności i nieszczęść minęły. Wkrótce usłyszymy radosne nowiny. Zobaczą oni na własne oczy zyski i nagrody poświęceń, jakie uczynili na rzecz dominacji islamu. Teraz zmiana jest nieunikniona, kiedy pojawiły się rysy w szeregach rządu i sił zbrojnych [Pakistanu]. Błagają nas teraz o pojednanie. Wszelki taki rozwój sytuacji jest owocem ich poświeceń i cierpliwości”.

„Pomścimy hańbę i poniżenie zadane honorowi, godności i szacunkowi wobec naszych sióstr [przez żołnierzy pakistańskich]…; przekonajcie stanowczo swoich mężów, braci i synów, by prowadzili dżihad”

„Z wolą Allaha pomścimy hańbę i poniżenie zadane honorowi, godności i szacunkowi wobec siebie naszych sióstr. Nie przyjmiemy za oczywistość pogwałcenia świętości chusty naszych sióstr i córek przez apostatów z personelu bezpieczeństwa [Pakistanu]. Duża liczba dziewcząt zniknęła z obozów [dla uchodźców] i nasi bracia mudżahedini będą chcieli od nich odpowiedzi w tej sprawie.

Proszę wszystkie moje siostry, by trzymały się Din [religii islamu] i byście polegały na własnych, ograniczonych zasobach. Przekonajcie stanowczo swoich mężów, braci i synów, by prowadzili dżihad i nie chowajcie ich po domach. Tchórzostwo nie jest rozwiązaniem i nie może nikogo ochronić przed śmiercią. Niechaj Allah ma was w opiece! Allah obdarzy was ozdobami i girlandami raju.

Chciwość jest przekleństwem i nie pożądajcie ziemskich rzeczy, jak stroje i ozdoby. Modlę się do Allaha, by dał wam cierpliwość, dalekowzroczność, zrozumienie, miłość wzajemną. Dzielcie się rzeczami. Ożywcie przykład Sahabów [towarzyszy Proroka ] z Mediny, gdzie dzielili się oni wszystkim z Sahabami, którzy przybyli z Mekki – którzy nawet dzielili się z nimi kobietami.

Kobiety muzułmańskie odegrały wielką rolę w reformowaniu modelu społeczeństwa islamskiego. Jak kobiety Sahaby, wy także powinniście odegrać właściwą rolę w wychowywaniu odważnych, śmiałych i prawdziwych mudżahedinów. Kolana matki to pierwsza madrasa [seminarium islamskie] nauczania dla dziecka. Wasi mężczyźni będą odbiciem tego, co wy wpoicie w ich umysły i serca.

O, moje siostry, posłuchajcie! Nie irytujcie swoich mężów, braci i synów mudżahedinów. Nie zniechęcajcie ich przez wymianę ostrych słów z nimi. Witajcie ich z otwartym sercem, uczuciem i miłością, kiedy powrócą do domu z dżihadu. Wymieniajcie z nimi miłe słowa i zachęcajcie ich, ponieważ są żołnierzami Allaha i Proroka”.

[1] “Shumoukh Al-Islam”, 7 stycznia 2012.