Dowódcy irańskiej marynarki wojennej i marynarki wojennej IRGC wypowiadali się na temat przybycia 27 listopada 2023 r. lotniskowca „USS Eisenhower”  do Zatoki Perskiej. Jego przybycie miało na celu powstrzymanie Iranu od podjęcia działań przeciwko siłom zachodnim w regionie w świetle wojny Izrael-Hamas.

Od lat reżim irański nawołuje do wydalenia sił zachodnich, a zwłaszcza amerykańskich, z regionu Zatoki Perskiej, ponieważ uważa, że ​​zagrażają one jego istnieniu. Reżim utrzymuje, że Zatoka Perska jest suwerennym terytorium Iranu i że Iran odpowiada za bezpieczeństwo żeglugi w tejże Zatoce. Pogląd ten stoi jednak w bezpośredniej sprzeczności z prawem międzynarodowym, zgodnie z którym międzynarodowe drogi wodne, takie jak Cieśnina Ormuz i Bab-el-Mandeb – ujście Morza Czerwonego do Oceanu Indyjskiego – muszą być swobodnie dostępne dla wszystkich .[1]

W oświadczeniach obaj dowódcy irańskiej marynarki wojennej wyrazili irańskie stanowisko nacjonalistyczne, zgodnie z którym cały region znajduje się pod zwierzchnictwem Iranu i wszystkie statki przepływające przez ten obszar muszą wykazywać podporządkowanie się znakom tej suwerenności. Obejmuje to odpowiadanie przed irańskim personelem marynarki wojennej w języku perskim oraz przestrzeganie irańskich dyrektyw żeglarskich. Jeden z dowódców marynarki wojennej groził Amerykanom wydaleniem amerykańskiej obecności z Zatoki Perskiej, a drugi groził atakami rakietowymi na okręty Marynarki Wojennej USA.

Niniejsze opracowanie przedstawia najważniejsze punkty wypowiedzi irańskich dowódców marynarki wojennej na temat amerykańskiej obecności w Zatoce Perskiej.

Dowódca irańskiej marynarki wojennej Szahram Irani: Musimy wydalić „USS Eisenhower” z regionu

12 grudnia 2023 r. podczas Krajowej Konferencji Rozwoju Wybrzeża Makran, południowo-wschodniego regionu przybrzeżnego rozciągającego się aż do Zatoki Omańskiej, dowódca irańskiej marynarki wojennej admirał Szahram Irani oświadczył: „Wiele osób twierdziło, że [„USS Eisenhower] przybył do regionu, aby zmienić równowagę [siły w regionie]. Ale trzeba powiedzieć, że przyjechali tu, żeby wzniecić fitna [bunt obywatelski] i zaspokoić własne potrzeby, a ja mówię, że musimy wypędzić ich z regionu i to szybko.”[2]

Dowódca irańskiej marynarki wojennej admirał Szahram Irani. Źródło: Agencja informacyjna Tasnim (Iran), 11 grudnia 2023 r.

 

Dowódca Marynarki Wojennej IRGC admirał Alireza Tangsiri: Wróg nie rzuca nam wyzwania, wie, jakie katastrofy możemy na niego sprowadzić

W wywiadzie przeprowadzonym 28 listopada 2023 r. z okazji Dnia Marynarki Wojennej irańskiego wojska dowódca marynarki wojennej IRGC, admirał Alireza Tangsiri, zauważył, że „USS Eisenhower” przybył do Zatoki Perskiej i przechwalał się, że mógł on „wpłynąć do Zatoki Perskiej przez Cieśninę Ormuz [dopiero] po tym, jak jego załoga odpowiedziała – w języku perskim – na wszystkie pytania zadane przez Islamską Republikę Iranu”.

Kontynuował: „Wróg [tj. Zachód pod przewodnictwem USA] jakoś uciekł z Zatoki Perskiej, a teraz powrócił, ale nie po to, by bronić swojej reputacji. Oczywiście nie ma ich na naszych wodach i nie przepływają naszymi drogami wodnymi, ale raczej znajdują się na wodach terytorialnych krajów południowej części Zatoki Perskiej.

Nawet nie zbliżają się do naszego szelfu kontynentalnego, [a jednak] w pełni odpowiadają na okrzyki naszych bojowników w regionie. Każda zagraniczna flota morska przybywająca do Zatoki Perskiej zmuszona jest mówić w języku perskim. To jest Morze Perskie. To my zadajemy pytania i to oni [muszą] odpowiadać”.

Dowódca Marynarki Wojennej IRGC, admirał Alireza Tangsiri. Źródło: Khabar Online (Iran), 28 listopada 2023 r.

„Zaledwie wczoraj [27 listopada], kiedy [amerykański] lotniskowiec przybył do Zatoki Perskiej, odpowiedzieli na wszystkie nasze pytania. Kiedy przybyli i zobaczyli przed sobą dużą liczbę irańskich okrętów w Zatoce Perskiej, szybko popłynęli na południowe wody Zatoki Perskiej, kontrolowane przez sąsiednie kraje.

Mądrze jest, gdy Amerykanie zachowują się racjonalnie w Zatoce Perskiej. Podczas ich wizyt w Zatoce Perskiej w ostatnich latach nie było ani jednego przypadku, aby jakiś statek wpłynął na nasze wody, a kiedy Amerykanie znajdują się w Zatoce Perskiej, sami wiedzą, że znajdują się w worku, którego otwarcie (cieśnina Ormuz ) jest w naszych rękach. Są całkowicie w zasięgu naszych rakiet i obiektów i nigdy nie próbują z nami nawiązać kontaktu ani rzucać nam wyzwania”.

O przybyciu lotniskowca do Zatoki Tangsiri powiedział: „Przelatywały nad nimi nasze drony i ostrzegaliśmy ich, że ich helikopter [lecący nad pokładem lotniskowca] musi wylądować [na pokładzie]. Podkreślali, że latali nad własnym okrętem, ale wykonali nasze polecenia. Mamy wideo i zdjęcia wszystkich ich ruchów. Tym razem, kiedy weszli, byli znacznie bardziej ulegli i skłonni do współpracy niż ostatnim razem. Celem obecności floty amerykańskiej w regionie jest jedynie zachęcenie naszych [irańskich] przeciwników i nie jest to źródło siły [dla Amerykanów].

[12 stycznia 2016 r.] kiedy schwytaliśmy 10 marynarzy należących do amerykańskich sił agresywnych pięć mil od wyspy Farsi, mieli oni w Zatoce Perskiej dwa lotniskowce ze 150 samolotami, a także pięć niszczycieli [ale nas nie zaatakowali].[3] To dowodzi, że ich obecność ma na celu jedynie zachęcenie ich własnych sił [ale nie ma faktycznej siły].

Jesteśmy twórcami [ruchu] oporu. Stawialiśmy opór wrogowi przez osiem lat [podczas wojny iracko-irańskiej, która, jak twierdzi Iran, była wspierana przez USA]. Naród irański absolutnie nie podda się swoim wrogom, którzy nie są ponad Bogiem, a my nie uznajemy nikogo za stojącego ponad Bogiem.

Mamy doświadczenie z trzema [amerykańskimi] lotniskowcami i 80 niszczycielami w Zatoce Perskiej i mimo tej obecności zatrzymaliśmy różne ich okręty. Reprezentujemy wielki naród, który przez 44 lata stawiał czoła wszystkim wrogom, a dziś jesteśmy u szczytu naszej potęgi. Wróg wie, jakie mamy możliwości i jakie katastrofy możemy na niego sprowadzić.”[4]


[1] See MEMRI Special Dispatches Nos. 8752, Iranian Regime: The Entire Persian Gulf Is Our Sea – 'Mare Nostrum’ – And Has Belonged To Iran For Centuries; U.S. Forces Must Leave It, May 19, 2020, and 8210, Following Iran’s Seizure Of British Oil Tanker, Senior Iranian Officials Again Declare: The Persian Gulf Is Iranian Territory; Iran’s Armed Forces Are Responsible For Security In It, In Strait Of Hormuz, Gulf Of Oman, August 2, 2019.

[2] Tasnim News Agency (Iran), December 11, 2023.

[3] On January 12, 2016, a few days before the end of U.S. President Barack Obama’s term in office, IRGC forces seized two U.S. naval vessels that Iran claimed had entered its territorial waters. The IRGC forced the 10 American sailors to kneel and raise their hands in surrender, and they were released after high-level diplomatic efforts. See MEMRI Special Dispatch No. 6272, Responses In Iran To Capture Of American Sailors, January 21, 2016.

[4] Khabar Online (Iran), November 28, 2023.