W wywiadzie z 6 maja 2014 r. dowódca marynarki Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu (IRGC) kontradmirał Ali Fadavi, podał szczegóły przygotowań marynarki do możliwego starcia z USA, koncentrując się szczególnie na zniszczeniu Sił Morskich USA. Fadavi twierdził, że po bardzo dużej liczbie ćwiczeń w atakowaniu modeli amerykańskich okrętów wojennych, Iran jest obecnie zdolny do zatopienia rzeczywistego okrętu w 50 sekund i powiedział, że celem Iranu w przygotowywaniu się do uderzenia w amerykańskie lotniskowce jest pokonanie i upokorzenie USA.

Iran – powiedział – rekompensuje swoją technologiczną niższość wobec USA strategią wojny asymetrycznej, włącznie z atakami samobójczymi przy użyciu motorówek i pocisków. Dodał, że Iran może nie dopuścić, by USA użyły przeciwko niemu swojej nowoczesnej technologii, ale nie podał żadnych szczegółów o tym, jak zamierza to zrobić.

Sugerując, że Iran nie pozwoli USA na działania przeciwko sobie z baz w krajach Zatoki Perskiej, powiedział, że Amerykanie uważają, by nie spowodować wybuchu w regionie, bo wiedzą, ze przegrają każdy potencjalny konflikt z Iranem. Dlatego – powiedział marynarka USA w regionie podporządkowuje się rozkazom IRGC, który zachowuje kontrolę nad Cieśniną Ormuz i Zatoką, ze strachu, że obiorą ich za cel irańskie okręty lub pociski.

W innym wywiadzie, z 10 maja, Fadavi wspomniał o tym, że jego marynarka planuje użycie dronów zarówno jako pocisków, jak platform strzelniczych dla pocisków.

[Raport przedstawia następnie główne punkty z wywiadów z Fadavim i można go przeczytać po angielsku tutaj: www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/7984.htm ]