14 maja 2023 r., dzień po zakończeniu ostatniej rundy walk w kontrolowanej przez Hamas Gazie między Izraelem a organizacją terrorystyczną Palestyński Islamski Dżihad (PIJ), kilka stron internetowych powiązanych z osią oporu opublikowało list od Esmaila Kaaniego, dowódcy Sił Kuds w irańskim Korpusie Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) do palestyńskich frakcji ruchu oporu. Zwracając się do mieszkańców Gazy, bojowników dżihadu w całej Palestynie, frakcji ruchu oporu i dowódców Wspólnej Sali Operacyjnej [1] Kaani pogratulował im zwycięstwa w „Kampanii Zemsty Wolnych” (palestyńska nazwa ostatniej rundy walk w Strefie Gazy). Przemawiając w imieniu własnym i Iranu, dodał, że to nowe wielkie zwycięstwo łączy się z poprzednimi zwycięstwami Palestyńczyków, które składają się na serię pewnych siebie kroków w kierunku „ostatecznego wielkiego zwycięstwa” nad Izraelem. Kaani podkreślił, że „Islamska Republika Iranu będzie nadal wykorzystywać wszystkie swoje zdolności i zasoby, aby wspierać naród palestyński i jego odważny opór oraz wzmacniać oś oporu, dopóki opresyjny twór syjonistyczny nie zostanie usunięty ze wszystkich ziem błogosławionej Palestyny”. Podziękował także wszystkim ruchom oporu, a w szczególności libańskiemu Hezbollahowi za wspieranie Palestyńczyków.

Mniej więcej tydzień później Isma’il Hanija, szef biura politycznego Hamasu, odpowiedział Kaaniemu własnym listem, w którym podziękował Iranowi za jego „bezwarunkowe” i strategiczne wsparcie palestyńskiego ruchu oporu i dodał, że „Iran jest solidną podstawą dla palestyńskiego ruchu oporu i dla osi oporu w jego głównej walce przeciwko syjonistycznemu wrogowi i amerykańskiej hegemonii”. 

W tym kontekście należy zauważyć, że Hamas powstrzymał się od bezpośredniego udziału w ostatniej rundzie walk z Izraelem, ale twierdził, że brał udział w walkach poprzez swoje członkostwo w Wspólnej Sali Operacyjnej frakcji ruchu oporu w Gazie. To przesłanie jedności wśród palestyńskich frakcji było podkreślane zarówno przez Hamas, jak i przez PIJ podczas ostatniej rundy walk i po niej, chociaż, jak zauważono, jedność ta nie przybrała formy aktywnego zaangażowania Hamasu w działania wojenne. [2]

Należy również wspomnieć, że list Kaaniego jest wyrazem wieloletniego irańskiego wsparcia finansowego i zbrojeniowego organizacji terrorystycznych w Gazie. Przez lata przywódcy organizacji wielokrotnie dziękowali Iranowi za to wsparcie, o czym informowały liczne publikacje MEMRI. [3]

Dowódca Sił Kuds Esmail Kaani (po lewej) i szef Biura Politycznego Hamasu Isma’il Hanija (Zdjęcia: shehabnews.com, alresalah.ps)

Poniżej znajdują się przetłumaczone fragmenty listów Kaaniego i Haniji.

Dowódca Sił Kuds, Kaani: Będziemy nadal wspierać palestyński ruch oporu, dopóki twór syjonistyczny nie zostanie wyeliminowany

List Esmaila Kaaniego do frakcji ruchu oporu, opublikowany 14 maja 2023 r. na kilku stronach internetowych powiązanych z osią oporu, takich jak strona internetowa dziennika Hamasu „Al-Risalah” i strona internetowa Al-Manar TV Hezbollahu, stwierdza: „Allah powiedział w Koranie 9:41: ‘Idźcie, lekko czy ciężko, i walczcie na drodze Allaha swoim majątkiem i duszą. To jest dla was lepsze, gdybyście tylko wiedzieli!’”

„Pozdrowienia dla wielkiego narodu palestyńskiego, którego niezłomność i determinacja rosną z pokolenia na pokolenie. Pozdrowienia dla ludu oblężonej Gazy i jej honorowych bojowników dżihadu, którzy wymyślają [nowe] środki siły, obrony i dżihadu pomimo oblężenia i prowokacji. Pozdrowienia dla bohaterskich bojowników dżihadu w szlachetnej Jerozolimie, na Zachodnim Brzegu i w całej Palestynie, którzy udowodnili, że świt zwycięstwa jest bliski.

Pozdrowienia dla rodzin męczenników, którzy z determinacją i lojalnością wypełnili swój obowiązek w obronie Jerozolimy i miejsc świętych. Pozdrowienia dla frakcji ruchu oporu, ich dowódców i wszystkich ich członków oraz bohaterskich bojowników dżihadu, którzy trwali niewzruszenie, stawiając czoła wszelkim formom zastraszania i nadal przygotowywali siły, które przerażają wroga i przynoszą zwycięstwo.

I pozdrowienia dla bojowników dżihadu i dowódców Wspólnej Sali Operacyjnej frakcji ruchu oporu w Gazie, którzy przewodzili Kampanii Zemsty Wolnych. Wy, drodzy dowódcy, zanotowaliście nową kampanię w historii konfliktu z syjonistycznym wrogiem i z siłami światowej arogancji, które ją wspierają. Po raz kolejny udowodniliście, że dzięki waszej wierze w Allaha, waszej niesłabnącej determinacji i mądremu zarządzaniu możecie rozbić potęgę okupacji i ją pokonać. Przy waszej współpracy i jedności, i waszym oddaniu temu, co Allah powiedział w [Koran] 61:4 – ‘Allah kocha tych, którzy walczą w Jego sprawie w rzędzie, jakby byli [pojedynczą] strukturą mocno połączoną’ – zdołaliście dodać nowe zwycięstwo do [listy] waszych zwycięstw i źródeł dumy, które tworzą serię pewnych siebie kroków w kierunku wielkiego ostatecznego zwycięstwa, z wolą Allaha.

W imieniu własnym oraz w imieniu przywódców Islamskiej Republiki Iranu i jej wiernego ludu gratuluję Panu i narodowi palestyńskiemu tego wielkiego zwycięstwa. Składam również kondolencje i gratuluję wstąpienia do nieba wszystkich męczenników, którzy zostali wybrani przez Allaha do otrzymania jednej z dwóch dobrych rzeczy [tj. męczeństwa] w tej kampanii. [4] Szczególnie [gratuluję] dowódcom męczenników, z których niektórzy poszli do nieba ze swoimi żonami i dziećmi, aby zapewnić swoją czystą krwią, że [będziemy kontynuować] tę drogę, z dowódcami na czele, walcząc z całą mocą, odwagą i [gotowością] do poświęcenia. Prosimy także Allaha o pełne wyzdrowienie i doskonałe zdrowie dla rannych. 

Jeszcze raz podkreślam, że Islamska Republika Iranu będzie nadal wykorzystywać wszystkie swoje zdolności i zasoby, aby wspierać naród palestyński i jego odważny opór oraz wzmacniać oś oporu, dopóki opresyjny twór syjonistyczny nie zostanie usunięty ze wszystkich ziem błogosławionej Palestyny.

Dziękuję również z głębi serca bohaterom Hezbollahu w Libanie i wszystkim frakcjom oporu oraz wolnym narodom w regionie i na świecie za przeciwstawienie się zbrodniom okupacji syjonistycznej na skradzionych ziemiach palestyńskich i za wspieranie palestyńskiego ludu, który z męstwem znosi swoje cierpienie, i niezłomnych członków ruchu oporu.

‘A Allah jest Panem Swoich spraw, ale większość ludzi nie wie’ [Koran 12:21].

Wasz brat, Esmail Kaani,

Szawal 23, 1444 / 14 maja 2023” [5]

Szef Biura Politycznego Hamasu, Hanija: Iran jest solidną podstawą naszej walki z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi

Mniej więcej tydzień później tuba Hamasu, gazeta „Al-Risalah”, poinformowała o odpowiedzi Haniji do Kaaniego. W artykule napisano: „Szef biura politycznego islamskiego ruchu oporu Hamas, Isma’il Hanija… odpowiedział na list wysłany przez dowódcę Sił Kuds IRGC, Al-Hadż Esmaila Kaaniego, po Kampanii Zemsty Wolnych [Hanija] napisał: ‘Okupanci myśleli, że eliminując dowódców Brygad Al-Kuds [wojskowego skrzydła PIJ] w ostatniej kampanii, Kampanii Zemsty Wolnych, złamie opór i sterroryzuje nasz lud, i że ta agresja pomoże wydobyć ich z trudnej sytuacji wewnętrznej i przywrócić wizerunek ich armii jako [siły odstraszającej]. Ale wynik wojny [tylko] pogorszył ich sytuację wewnętrzną… Zwycięstwo frakcji oporu, a przede wszystkim z Brygad Al-Kuds, w tej kampanii bazowało na sile i jedności, [zarówno] w terenie, jak i w polityce, i jest modelem do naśladowania’.

Haniya napisał, że list Kaaniego wyrażał stanowisko najwyższego dowódcy [rewolucji islamskiej w Iranie, Alego Chameneiego], niech Allah go zachowa, i odzwierciedlał przywiązanie Republiki Islamskiej do jej bezwarunkowego poparcia dla odważnego oporu we wszystkich jego formach, w tym wszystkich jego frakcje w Gazie, na Zachodnim Brzegu i za granicą.

Haniya stwierdził, że Iran stanowi solidną podstawę dla palestyńskiego ruchu oporu i dla osi oporu w jego głównej walce przeciwko syjonistycznemu wrogowi i amerykańskiej hegemonii, i wyraził głęboką wdzięczność za strategiczne wsparcie udzielone przez Islamską Republikę naszym braciom w Palestynie, na każdym poziomie”. [6]


[1] The Joint Operations Room of the Palestinian resistance factions, an umbrella organization that unites all the military wings in the Gaza Strip, is led by Hamas’s military wing, the Izz Al-Din Al-Qassam Brigades.

[2]  Hamas apparently sufficed with extending indirect support to the PIJ on the political, media, logistic and intelligence levels. Among the factions comprising the Joint Operations Room, the main faction, other than the PIJ, that took an active part in the fighting was the Abu 'Ali Mustafa Brigades, the military wing of the Popular Front for the Liberation of Palestine (PFLP), which also lost some of its men in the fighting (t.me/kataebabuali, May 13, 2023).

[3]  On Iran’s support of Hamas and the PIJ, see MEMRI Clip No. 10239, „Palestinian Islamic Jihad Leader Ziyad Nakhalah: Iran Has Paid The Palestinian Resistance Billions Of Dollars – It Pays For Every House Demolished In The West Bank And Every Weapon Used By The Resistance,” April 17, 2023. See also MEMRI reports: Special Dispatch No. 10562 – Lebanese Media Reports: On The Evening Before The April 6, 2023 Rocket Attack On Israel, Iranian Qods Force Commander Esmail Qaani Visited Lebanon, Met With Officials From Hizbullah, Hamas, Palestinian Islamic Jihad – April 13, 2023; Special Dispatch No. 10124 – In Tehran Visit On The Eve Of The Gaza-Israel Conflict, Palestinian Islamic Jihad (PIJ) Leader Nakhaleh, Iranian Regime Heads Praise Iran’s Support For PIJ; IRGC Qods Force Commander Qaa’ni: 'The Palestinian Fighters Are At The Stage Of Planning To Strike The Final Blows Against The Rotting Body Of The Zionist Regime, When The Time Is Right’ – August 8, 2022; Special Dispatch No. 9717 – On Second Anniversary Of Iranian General Qassem Soleimani’s Killing, Hamas, Palestinian Islamic Jihad Continue To Praise Him; Controversy In Gaza Over Billboards Commemorating Him – January 10, 2022; Special Dispatch No. 9330 – Hamas, Islamic Jihad Officials: Iran Provides Our Missiles, Weapons, Funds, And Food, Our Gunmen 'Were Trained By Our Brothers In The IRGC’; Without Iran’s Assistance, We Wouldn’t Be Able To Fire Rockets At Tel Aviv; Qassem Soleimani Personally Oversaw Transfer Of Rockets To Gaza – May 12, 2021; Special Dispatch No. 9123 – Marking Anniversary Of Killing Of IRGC Qods Force Commander Qassem Soleimani, Hamas Continues To Signal Loyalty To Iran, Resistance Axis – May 1, 2021; Special Dispatch No. 8767, IRGC Qods Force Commander Qassem Soleimani In Letter Sent Prior To His Death To Hamas Military Wing Commander Muhammad Deif: Despite The Pressures And Siege, Iran Will Never Abandon Palestine, May 26, 2020; Inquiry & Analysis Series No. 1461 – In Light Of Impasse In Indirect Iran-U.S. Negotiations, Upsurge In Iranian Terrorism Anticipated On Various Fronts – June 14, 2019; Special Dispatch No. 7339 – Hamas, Palestinian Factions In Response To Israel’s Airstrikes In Syria: 'Any Israeli Attack, On Any Front, Will Be Answered With A Comprehensive War On All Fronts’ – February 15, 2018; Inquiry & Analysis No. 1366, Intensive Discussions In Resistance Axis Ahead Of Possible Joint Confrontation With Israel; Syrian Daily: A Confrontation Is Inevitable, January 1, 2018; Special Dispatch No. 7144 – Alongside Reconciliation With Fatah, Hamas Officials Tighten Relations With Iran, Call To 'Wipe Israel Off The Map’ – October 23, 2017; Special Dispatch No. 6568 – Officials In Lebanese, Gazan Terror Organizations Confirm: Iran Funds Our Activity – August 11, 2016.

[4] This is a reference to a hadith about a speech delivered by the Prophet’s companion 'Abdullah Ibn Rawwaha to his army on the eve of the Battle of Mu’tah in 629. He said: „Oh People, I swear by Allah, that the thing you hate [meaning death] is what you are going out to seek today: Shahada [marytrdom]. We are not fighting with a large army, nor with force. We are fighting only with this religion [Islam] with which we have been blessed by Allah. So attack and you will gain one of two blessings: either victory or martyrdom.” 

[5] Alresalah.ps, shehabnews.com, safa.ps, manaryv.com.lb, May 14, 2023.

[6]  Alresalah.ps, May 22, 2023. It should be noted that the PIJ website Palestine Today reported on Qaani’s letter and on Haniya’s response letter (paltoday.ps, May 14, 23, 2023); however, the PIJ did not issue any response of its own to Qaani’s letter.