Strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Kataru podaje [1], że w tym tygodniu rozpocznie się szósta runda strategicznego dialogu między Stanami Zjednoczonymi a Katarem.

Co dziwne, Free Press Kashmir [2] powtórzyła oświadczenie Katarskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ale Departament Stanu USA nie mógł tego potwierdzić. [3]

Co wydaje się być problemem?

Problem w tym, że gdyby taki dialog miał miejsce, byłby on niewłaściwy, a wręcz niebezpieczny dla USA

Wzmocni antyamerykańską politykę Kataru bez zapłacenia jakiejkolwiek ceny za to, co zrobił w przeszłości i bez konieczności zmiany jego antyamerykańskiej polityki w przyszłości.

USA popełniły już ten błąd, przedłużając kontrakt na bazę wojskową CENTCOM w Katarze bez żadnych znanych warunków dotyczących antyamerykańskiej polityki Kataru. [4]

Bez bazy w Katarze rządząca rodzina Aal Thani nie przetrwa.

Ameryka utraciła poważną szansę na wstrzymanie wsparcia Kataru dla wszystkich organizacji islamistycznych na całym świecie, co drogo Amerykę kosztuje. Jednak szansa została zmarnowana i Katar idzie pełną parą, wspierając islamistyczny terroryzm.

Dialog ten, jeśli w ogóle nastąpi, rozpocznie się pomimo zabicia 32 obywateli amerykańskich w Gazie przez Hamas, sponsorowaną przez Katar organizację terrorystyczną.

Szef biura politycznego Hamasu Isma’il Hanija z emirem Kataru, szejkiem Tamimem bin Hamadem Aal Thani (źródło: qudspress.com)

Ma rozpocząć się mimo, że 13 amerykańskich żołnierzy zginęło w Kabulu, kiedy Katar przywrócił talibom władzę przez obalenie świeckiego, demokratycznie wybranego prezydenta Aszrafa Ghaniego na rzecz islamistycznej organizacji terrorystycznej talibów. 

Oni to wszystko spowodowali. A potem, zgodnie ze swoim zwykłym schematem, zgłosili się na ochotnika do ewakuacji Amerykanów z Afganistanu. Piroman, Katar, grał rolę strażaka.

Dialog ten ma się rozpocząć po wieloletnim finansowaniu i budowaniu Hamasu za pomocą miliardów dolarów w Gazie (za zgodą i przy wsparciu premiera Izraela Benjamina Netanjahu). Ma się rozpocząć po tym, jak Katar szczycił się szkoleniem funkcjonariuszy bezpieczeństwa Hamasu w Doha. [5]

Ma nastąpić po tym, jak Katar wysłał agentów Hamasu do Libii, aby pomogli stronie islamistycznej w wojnie domowej w Libii (w wielu innych krajach Katar jest zawsze po stronie islamistów: Tunezja, Sudan, Liban, Somalia, północne Mali i Egipt). [6]

Dialog ten ma odbyć się po tym, jak Katar wziął udział w ćwiczeniach marynarki wojennej z Iranem i finansował Huti, IRGC i Hezbollah. [7]

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi (po lewej) wita emira Kataru, szejka Tamima Bin Hamada Al Thaniego (po prawej) w pałacu prezydenckim w Teheranie, Iran, 12 maja 2022 r. (Zdjęcie: ©️ Iranian Presidency via ZUMA Press Wire)

Ma odbyć się po tym, jak Katar ukrył w Doha przyszłego organizatora 11 września, Chalida Szejka Mohammeda (KSM). Kiedy FBI przybyło, aby go aresztować, Katar ostrzegł KSM, aby mógł zniknąć w ciągu kilku godzin. [8]

Ma odbyć się po tym, jak Katar sprzeciwił się wymogowi Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, zgodnie z którym katarskie narzędzie, Al Dżazira TV, miało zarejestrować się jako agent zagraniczny zgodnie z przepisami ustawy o rejestracji zagranicznych agentów (FARA). [9]

Ma odbyć się pomimo szeroko zakrojonych podżegań Kataru przeciwko Ameryce. [10]

Stałoby się to po zaangażowaniu Kataru w planowanie szpiegowania amerykańskich senatorów i przedstawicieli z wykorzystaniem byłego oficera CIA, Kevina Chalkera. [11] Było to za kadencji Meszala Aal Thaniego, ambasadora Kataru w USA, który, kiedy był ambasadorem Kataru we Francji, polecił wypłacać wynagrodzenie francuskiemu ministrowi Jean-Marie Le Guenowi za pomoc Katarowi we francuskim parlamencie. [12]

W związku z tym karalnym naruszeniem amerykańskiej suwerenności i prawa ambasador Kataru powinien zostać odwołany przez swojego brata, emira Kataru, lub na stanowczy wniosek Kongresu lub rządu USA.

Katar należy do bloku Iranu, Rosji i Chin i jedynie udaje strategicznego sojusznika USA. Oszukuje Amerykę od lat.

Nie ma chyba przestępstwa przeciwko Ameryce, które nie uszłoby Katarowi na sucho. Niektórzy uważają, że wszystko to dzieje się dlatego, że Katar jest gospodarzem bazy CENTCOM. Ale tę bazę CENTCOM można przenieść do kraju, który nie wspiera terroryzmu, takiego jak Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) lub Królestwo Arabii Saudyjskiej (KSA). Oba te kraje zaoferowały gościnę CENTCOM, ale Ameryka odmówiła. W 2017 r. Zjednoczone Emiraty Arabskie, KSA, Egipt i Bahrajn próbowały obalić proirańskie Bractwo Muzułmańskie i proirański reżim w Katarze. Ameryka była tam, aby ocalić Katar.

CENTCOM nie jest przysługą Kataru dla Ameryki, ale wręcz przeciwnie. Ameryka chroni rodzinę przestępczą rządzącą Katarem. Wystarczyłoby, gdyby wysoki urzędnik amerykański powiedział, że USA ponownie rozważają lokalizację bazy, aby całkowicie zmienić politykę Kataru.

Wtedy wojna w Gazie zakończyłaby się dla dobra jej ludności, dla dobra zakładników i ich rodzin, zarówno amerykańskich, jak i izraelskich, oraz dla dobra izraelskich uchodźców, którzy stracili domy 7 października.

Prawdziwi arabscy ​​sojusznicy Ameryki – KSA, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn – odetchnęliby z ulgą i przestaliby skłaniać się ku Rosji i Chinom z powodu sojuszu Ameryki z Katarem, ich wrogiem.

Warto zauważyć, że Arabia Saudyjska żąda od Ameryki, aby w zamian za plan Bidena dotyczący pokoju i normalizacji na Bliskim Wschodzie z Izraelem, Ameryka zobowiązała się do paktu obronnego z Arabią Saudyjską przeciwko Iranowi. Krążą pogłoski, że w ramach paktu obronnego z USA Arabia Saudyjska żąda przeniesienia CENTCOM do KSA.

Po takiej historii sponsorowania terroryzmu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kataru ośmiela się napisać, że jednym z tematów wspólnych dyskusji będzie walka z terroryzmem. Czy administracja amerykańska jest w aż takim błędzie, że będzie ​​omawiać walkę z terroryzmem z drugim po Iranie największym sponsorem terroryzmu – Katarem?

Wyniki dialogu strategicznego, jeśli rzeczywiście miałby on miejsce, jak twierdzą Katarczycy, z pewnością zostałyby przekazane Irańczykom, ponieważ, jak wspomniano, Katar należy do tego bloku Iranu, Rosji i Chin.

W rzeczywistości baza CENTCOM w Katarze jest w ciągłym niebezpieczeństwie. Może nadejść dzień, w którym tysiące talibskich bojowników, którzy zostaną sprowadzeni do Kataru, aby „pomóc w jego obronie”, zaroją się w rezydencjach personelu armii amerykańskiej i wezmą ich jako zakładników.

Armia amerykańska i jej stratedzy nie powinni nigdy odrzucać tego scenariusza, choć wydaje się on naciągany.

Żołnierze CENTCOM powinni być na to zawsze gotowi.

Przywódca Hamasu Chaled Maszal powiedział w wywiadzie, że „Rosjanie powiedzieli nam, że o naszej operacji z 7 października będzie się uczyć w akademiach wojskowych… Chińczycy myślą o przeprowadzeniu podobnego ataku na Tajwanie”. [13]

Miejmy nadzieję, że atak z 7 października będzie przedmiotem badań także w amerykańskich akademiach wojskowych.

*Yigal Carmon jest Prezydentem MEMRI.


[1] Mofa.gov.qa/en/all-mofa-news/details/1445/08/17/intentional-starving-of-palestinian-people-cannot-be-tolerated-international-community-must-step-in-says-official-spokesperson-for-ministry-of-foreign-affairs, February 27, 2024.

[2] Freepresskashmir.news/2024/03/04/gaza-genocide-qatar-pm-in-us-for-strategic-dialogue, March 4, 2024.

[3] Al-watan.com/article/110312/%D8%A7%D9%84%D9%88%D8%B7%D9%86/%D8%A7%D9%84%D9%88%D8%B6%D8%B9-%D9%83%D8%A7%D8%B1%D8%AB%D9%8A-%D9%81%D9%8A-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D9%84-%D8%BA%D8%B2%D8%A9; qatar-tribune.com/article/110255/nation/pm-to-lead-delegation-to-6th-qatar-us-strategic-dialogue; dohanews.co/u-s-official-says-israel-accepted-framework-deal-for-six-week-truce-in-gaza

[4] See MEMRI Daily Brief No. 536, Qatar – Enabler Of Islamist Terrorism And A Dishonest Broker, November 1, 2023; see MEMRI Daily Brief No. 570, Qatar Is The Trojan Horse In Washington, D.C., February 12, 2024.

[5] See MEMRI Special Dispatch No. 11111, Officers Of Hamas Security Apparatuses Trained In Qatar, February 1, 2024.

[6] See MEMRI Special Dispatch No. 11042, Hamas Operating In Libya In Service Of Qatar, December 27, 2023.

[7] See MEMRI Daily Brief No. 563, Why Do The U.S. And Israel Tolerate Qatar’s Blatant Anti-U.S. And Anti-Israel Policies?, January 16, 2024.

[8] See MEMRI Daily Brief No. 536, Qatar – Enabler Of Islamist Terrorism And A Dishonest Broker, November 1, 2023.

[9] See MEMRI comprehensive report about Al Jazeera.

[10] For example, Qatari journalist 'Abd Al-’Aziz Aal Ishaq, formerly the director of the Qatari culture minister’s office, wrote in a January 2, 2024 article in Al-Sharq: „The Zionist enemy is trying to learn from the American experience and to present Yahya Sinwar and Mohammed Deif as big demons, as [America did to] Osama bin Laden and Ayman Al-Zawahiri.” See MEMRI Special Dispatch No. 11154, Incitement Against Israel In Qatari Press Continues: Only More Attacks Like October 7 Will Restrain It; The Conflict Will End Only With Disappearance Of Israel, February 28, 2024.

[11] See MEMRI Daily Brief No. 570, Qatar Is The Trojan Horse In Washington, D.C., February 12, 2024.

[12] See MEMRI Special Dispatch No. 10977, The Raven Project Leaks: In 2016, During His Tenure As Qatari Ambassador To France, Mashal Bin Hamad Aal Thani, Now Qatari Ambassador To The U.S., Reportedly Bribed French Minister, November 22, 2023.

[13] See MEMRI TV Clip No. 10578, Hamas Leader Abroad Khaled Mashal: The Russians Told Us That Our October 7 Operation Will Be Taught In Military Academies; The Chinese Are Thinking Of Carrying Out A Similar Attack In Taiwan, October 26, 2023.