Kanthapuram AP Aboobacker Musliar, znany na całym świecie sunnicki uczony zamieszkały w stanie Kerala w południowych Indiach, zasłynął ostatnio w mediach ze swoich mizoginistycznych wypowiedzi.

Aboobacker Musliar przewodniczy Dżamijjathul Ulama, organizacji skupiającej indyjskich sunnitów, należącej do szkoły sunnizmu zwanej Barelvi. Na początku tego roku odwiedził on Nową Zelandię, gdzie założył meczet, by pogłębiać swój wpływ religijny.

2 stycznia opublikował wiadomość na swoim oficjalnym fanpage’u na Facebooku: „Miasto Hamilton na zachodzie Nowej Zelandii, gdzie ponad dwieście rodzin muzułmańskich żyje bez jednego meczetu w okolicy, oprócz jednego na wschodzie. Kilku naszych braci kupiło ziemię na zachodzie i pragną zbudować masdżid [meczet], który pomieści trzystu wiernych i stanie się latarnią morską islamu w tej okolicy. Jeśli ktoś chciałby [pomóc] zbudować lub przyczynić się do tego wspaniałego dążenia, proszę o kontakt.”[1] 4 stycznia napisał: „Wylądowałem na lotnisku w Wellington w Nowej Zelandii. Dziękuję za wspaniałe przyjęcie. Wielu braci czekało [na mnie] w stolicy Kiwi [nazwa mieszkańców Nowej Zelandii].[2]

Ale to w Kerali wpływ Aboobackera Musliara wśród muzułmanów jest największy. Poświęcono ostatnio [sporo] uwagi temu stanowi na południu Indii, ze względu na wzrastającą [popularność] wahhabizmu i innych form sunnickich ortodoksyjnych religii. Pochodzący z tego stanu dziennikarz udał się do Syrii, by dołączyć do ISIS, a przebywający w ZEA młodzi muzułmanie z Kerali zostali deportowani z powrotem do [tego stanu] z powodu swoich powiązań z ISIS.

Aboobacker Musliar: „Kobiety nie mają ani siły umysłu, [ani] mocy, by panować nad wszechświatem. Spoczywa on w rękach mężczyzn”

28 listopada 2015 r., na obozie MSF (Studencka Federacja Muzułmańska) w mieście Kozhikode w Kerali, Aboobacker Musliar wypowiedział się przeciwko kobietom. Poniżej zamieszczamy fragmenty doniesienia z mediów indyjskich dotyczącego jego wypowiedzi:[3]

„Musliar … powiedział, że kobiety nie mają ani siły umysłu, [ani] mocy, by panować nad wszechświatem. Spoczywa on w rękach mężczyzn…. Równość płci to coś, co nigdy nie będzie rzeczywiste. Przeczy to islamowi, ludzkości i było intelektualnie niewłaściwe…

‘Kobiety nigdy nie będą mogły być równe mężczyznom. Nadają się one tylko do rodzenia dzieci. Kobiety nie radzą sobie w sytuacjach kryzysowych’, mówi. Zastanawiał się też [głośno], czy pośród tysięcy kardiochirurgów jest chociaż jedna kobieta.

Uwagi 76-letniego uczonego przeciwko parytetowi płci w wyborach wywołały ostatnio kolejne kontrowersje; [uczony] stwierdził, że 50% miejsc dla kobiet w wyborach to ‘za dużo’…

Odnosząc się do trwającej debaty na temat wprowadzenia uczelni koedukacyjnych, Musliar powiedział, że jest to ‘część ruchu obliczonego na zniszczenie islamu i kultury’. Odrzucił także ostatnie zarzuty dotyczące przypadków seksualnego wykorzystania w medresach [szkołach muzułmańskich] [w Kerali] i wezwał tych, którzy wytoczyli te zarzuty, by je udowodnili. Kontrowersje wybuchły niedawno [również po tym, jak] dziennikarka [V.P. Rajeena, zastępca redaktora naczelnego gazety organizacji Dżamaat-e-Islami, ‘Madhyamam’, wydawanej w języku malajalam, napisała na swoim profilu na Facebooku o zarzutach molestowania seksualnego młodych chłopców i dziewcząt w medresach.

Aboobacker Musliar: „Dla kobiet otoczonych przez ekstremistyczny feminizm i mizoginię, islam oznacza bezpieczeństwo”

Po tym, jak wokół jego słów wybuchły kontrowersje, Aboobacker Musliar 30 listopada 2015 r. napisał na swojej stronie na Facebooku:

„Chciałbym wyjaśnić nieporozumienie, które wynikło z moich uwag na temat równości płci, jakie wygłosiłem podczas ostatniej przemowy. Dla kobiet otoczonych przez ekstremistyczny feminizm i mizoginię, islam oznacza bezpieczeństwo. Zrównoważone podejście to takie, które nadaje im pozycję poprzez kształcenie i społeczny awans…

Odniosłem się do szlachetności macierzyństwa podczas rozmów o obowiązkach mężczyzn i kobiet w rodzinie i powtórzyłem zwykły fakt, że ‘tylko kobiety mogą rodzić dzieci’. Trzymam się poglądu, że rodzenie i wychowywanie dzieci to najszlachetniejsze czyny, jakie można sobie wyobrazić. Ta postawa prokobieca została celowo przeinaczona i źle zinterpretowana, zacytowano mnie, jakbym powiedział, że kobiety nadają się tylko do rodzenia dzieci.

Poprzez to przeinaczone przedstawienie mojej wypowiedzi i przez wyjęcie jej z kontekstu bez jakiejkolwiek próby poszukania tego kontekstu u mnie albo kogoś z naszej organizacji, te media potwierdzają nasze wątpliwości dotyczące islamofobii w mediach w Kerali, które próbują żerować na [podawaniu] rewelacji, w których pastwią się nad społecznością i jej przywódcami. To oczywiste i widać to również na innych przykładach, np. ‘problem z równością płci na uczelni w Faruk’ czy ‘skargi na handel ludźmi w sierocińcach’.

Podtrzymuję też, że moje stanowisko [dotyczące rozumienia] natury sugeruje, by brać odpowiedzialność w życiu prywatnym i społecznym zgodnie z różnicami płci. Nie mam problemu z tym, że ktoś stygmatyzuje mnie jako mizogina, ponieważ stwierdziłem fakt, że mężczyźni i kobiety są różni. Choć nie zgadzam się z tymi, którzy wierzą, że różnice płci zostały stworzone przez społeczeństwo, to szanuję ich prawo do wyrażania tej opinii, a także oczekuję, że oni będą szanować moje prawo, by się z nią nie zgodzić, jak głoszą podstawowe dogmaty islamu.”

Dziennikarka Sandhya PP: „Kiedy [Aboobacker Musliar] mnie zobaczył, powiedział, że kobieta nie może przeprowadzić z nim wywiadu”

Po tych kontrowersjach, kilka dziennikarek opowiedziało o swoim doświadczeniu związanym z próbą przeprowadzenia wywiadu z Aboobackerem Musliarem. Dziennikarka Sandhya PP powiedziała:

„Trzynaście lat temu, kiedy pracowałam dla Asianet, miałam przeprowadzić wywiad z Aboobackeerem Musliarem, zorganizował to dla mnie jeden z moich kolegów. Nie wiedzieli, że to dziennikarka ma przyjechać przeprowadzić wywiad z przywódcą. Kiedy mnie zobaczył, powiedział, że kobieta nie może przeprowadzić z nim wywiadu. Jeśli to konieczne, to może rozmawiać z nim kamerzysta. Ale ja się uparłam [1] potem zgodził się, z zastrzeżeniem, że ujęcia mnie siedzącej i rozmawiającej z nim nie mogą być upublicznione. Ponieważ wywiad dotyczył bardzo ważnych w tym momencie tematów, musieliśmy zgodzić się na wszystkie jego warunki przed puszczeniem go w telewizji. Ale jako kobieta czułam wstyd.”[4]

Safeera Madathilakath, inna dziennikarka, tak wspomina swoje doświadczenia:

„Podczas mojej pracy jako profesjonalna dziennikarka w Thiruvananthapuram [stolicy Kerali] przeżyłam pewne niezapomniane incydenty. Jeden z nich wydarzył się, kiedy pojechałam nakręcić reportaż z imprezy, w której brał udział Kanthapuram [Aboobacker Musliar]. Kiedy miałam wejść na miejsce, kilku jego uczniów podbiegło do mnie i powiedziało, że nie wpuszcza się kobiet. Próbowałam przekonać ich, że jestem tu jako reporterka, ale nie wpuścili mnie. [Nawet] nie ustępowałam, więc zaczęli krzyczeć na mnie w taki sposób, że przestraszyłam się i pomyślałam, że mogą mnie pobić. Pytali, dlaczego przyjechałam z mikrofonami, zamiast siedzieć w domu. Spytałam, dlaczego nie potrafią się zachować, na co wyzwali mnie i [powiedzieli], że dla ich ustada [dosłownie: nauczyciela, chodzi o Aboobackera Musliara] kobiety są haram. Nigdy żadni mężczyźni tak źle mnie nie potraktowali.”[5]


Przypisy (nie spolszczone):

[1] Facebook.com/SheikhAboobacker, accessed January 6, 2016.

[2] Facebook.com/SheikhAboobacker, accessed January 6, 2016.

[3] DNAIndia.com (India), November 28, 2015.

[4] Thenewsminute.com (India), November 30, 2015. [5] Thenewsminute.com (India), November 30, 2015.