Członek komitetu centralnego Fatahu, Muhammad Al-Sztajjeh, powiedział, że “wojna” prowadzona przez prezydenta USA Trumpa “przeciwko UNRWA i przeciwko Jerozolimie” jest także wojną przeciwko Narodom Zjednoczonym. Powiedział też, że amerykańskie wpływy na świecie zmniejszają się. Al-Sztajjeh powiedział, że zwyciestwo Demokratów w wyborach w połowie kadencji zapowiada “całkowity paraliż administracji Trumpa”, ale dodał, że sprawy będą gorzej wyglądały, jeśli Trump zostanie usuniety, ponieważ motywacją Trumpa są “pieniądze i biznes”, ale wiceprezydent Mike Pence jest „motywowany chrześcijańsko-syjonistyczną ideologią”. Wywiad z Al-Sztajjehem zamieszczono na kanale YouTube agencji informacyjnej Ma’an 29 sierpnia 2018 r.

Żeby zobaczyć klip z Muhammadem Al-Sztajehem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Interesy [USA] zaczynają cierpieć, a ich wpływy w świecie zaczynają słabnąć”

Muhammad Al-Sztajjeh: Wojna prowadzona dzisiaj przez USA nie jest tylko przeciwko nam [Palestyńczykom]. Wojna przeciwko UNRWA i przeciwko Jerozolimie jest także wojną przeciwko Narodom Zjednoczonym i ich rezolucjom. Chcę przypomnieć widzom, że kiedy zwróciliśmy się do Rady Bezpieczeństwa ONZ, 14 państw głosowało przeciwko Trumpowi. Stał tam sam.

Dziennikarz: To prawda.

Muhammad Al-Sztajjeh: To znaczy, że cały świat jest przeciwko niemu, także w sprawie palestyńskiej.

Dziennikarz: Czy Trump padnie?

Muhammad Al-Sztajjeh: Moim zdaniem powinniśmy poczekać do 6 listopada.

Dziennikarz: Dlaczego do tej daty?

Muhammad Al-Sztajjeh: Wtedy będą wybory w połowie kadencji do Kongresu i Senatu. Jeśli Demokraci zdobędą większość miejsc w Kongresie i Senacie, sądzę, że doprowadzi to do dwóch rzeczy: przede wszystkim do kompletnego paraliżu administracji Trumpa, ponieważ nie będzie w stanie przeprowadzić żadnej ustawy w Kongresie, a po drugie – i to jest coś, o czym Trump mówił dwa dni temu… Jest on pierwszym prezydentem USA, który powiedział, że jeśli zostanie usunięty, rynki załamią się i wszyscy za to zapłacą. Dlatego…

Dziennikarz: Czy wierzy pan mu?

Muhammad Al-Sztajjeh: Sądzę, że strategią specjalnego prokuratora Muellera do uporania się z Trumpem jest pójście od dołu do góry i stopniowe zaciskanie pętli na jego szyi. Jest tak, ponieważ głównym problemem USA jest, że ich interesy na świecie zaczynają cierpieć, a ich wpływy na świecie zaczynają słabnąć – nie upadły całkowicie, ale maleją. Równocześnie antyamerykański obóz zaczyna się rozszerzać. Co ważniejsze dla nas, państwa, które stały razem z nami w ONZ, nie robią tego tylko dla Palestyny, ale także dla samych siebie.

[…]

„Pence jest motywowany ideologią, podczas gdy Trump nie jest – Pence jest motywowany chrześcijańsko-syjonistyczną ideologią”

Dziennikarz: Jeśli Trump pozostanie na urzędzie, będzie z pewnością kontynuował tę politykę. Co stanie się, jeśli opuści urząd?

Muhammad Al-Sztajjeh: Sprawy pogorszą się. A to dlatego, że Trump jest prezydentem motywowanym pieniędzmi i biznesem. Wiceprezydent, który zajmie jego miejsce… Jeśli Trump odejdzie, zastąpi go wiceprezydent Pence. Pence jest motywowany ideologią, podczas gdy Trump nie jest. Pence jest motywowany chrześcijańsko-syjonistyczną ideologią.