28 stycznia 2021 r. irańska gazeta “Tabnak”która jest związana z pragmatycznymi kręgami irańskiego reżimu, opublikowała artykuł Mostafy Nadżafiego, sekretarza grupy roboczej ds. zagranicy i stosunków międzynarodowych Rady Celowości oraz politycznego komentatora spraw Bliskiego Wschodu. W artykule zatytułowanym Dlaczego Iran żąda bomby jądrowej bada on opcje programu nuklearnego Iranu przy nowej administracji USA prezydenta Bidena w świetle oznajmienia Bidena, że byłby zainteresowany powrotem USA do umowy nuklearnej JCPOA.

Nadżafi wyjaśnił, że opcja broni jądrowej jest najlepsza dla Iranu, ponieważ nie ma gwarancji, że powrót do niekończących się negocjacji z Zachodem dałby porozumienie, którego Zachód dotrzyma, jak widziano z JCPOA, lub że sankcje na Iran zostaną zniesione. Twierdził, że irańska broń jądrowa i nuklearna równowaga terroru, jaką Iran w ten sposób osiągnąłby, będzie prowadzić do stabilności na Bliskim Wschodzie w oparciu o teorię amerykańskiego politologa, Kennetha N. Waltza (zm. 2013), ojca neorealistycznej (lub strukturalno-realistycznej) teorii stosunków międzynarodowych. Nadżjafi powiedział następnie, że Iran nie użyłby broni jądrowej do najechania sąsiednich krajów, ale po to, by ustanowić własne bezpieczeństwo – to jest, swojego reżimu. Uzasadniał także prawo Iranu do broni jądrowej twierdzeniem, że państwa z bronią jądrową są odstraszane przez inne państwa z bronią jądrową i nie wdają się w prowokacje.

Wcześniej, 13 grudnia 2020 r., Nadżafi opublikował podobny artykuł w organie irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Irdiplomacy.ir, po tym, jak prezydent Trump nie wygrał ponownych wyborów.[1]

Należy zauważyć, że argumenty Nadżafiego uzasadniające zdobycie broni jądrowej przez Iran są bezpodstawne: Iran jako państwo z bronią jądrową wywołałby regionalny wyścig nuklearnych zbrojeń. Ponadto państwa z bronią jądrową nie powstrzymują się od prowokacji, kiedy służy to ich interesom. Zapewnienia Nadżafiego, że Iran nie użyje broni jądrowej do inwazji sąsiednich krajów, nie są gwarancją, że nie będzie działał przeciwko nim w inny sposób, pewny, że jest chroniony przed naciskami z Zachodu, ponieważ ma broń jądrową. Ponadto, Zachód nie będzie dłużej mógł naciskać na Iran w żadne sprawie i europejskie żądania, by Iran ograniczył regionalna ekspansję i rozwój pocisków balistycznych, będą daremne.

[Dalszy tekst – główne punkty artykułu Nadżafiego w „Tabnak” – nie jest spolszczony]

https://www.memri.org/reports/iranian-expediency-council-official-article-tabnak-daily-why-iran-demanding-nuclear-bomb


[1] Irdiplomacy.ir, December 13, 2020.

[2] Foreignaffairs.com/articles/iran/2012-06-15/why-iran-should-get-bomb?amp=&s=09, July/August 2012.

[3] Tabnak (Iran), January 28, 2021.