Większość irańskich agencji informacyjnych bardzo krótko informowała o piątkowym kazaniu, 11 września 2009, Najwyższego Przywódcy Iran Ali Chamenei’ego; ich doniesienia składały się głównie ze stwierdzenia, że kazanie miało miejsce. Jest to niezwykłe, szczególnie ze względu na znaczenie tej okazji – a także ze względu na wyzwania stojące obecnie przed Iranem[1] . Oficjalna agencja informacyjna Iranu, IRNA, poinformowała pokrótce o groźbie Chamenei’ego zareagowania z mocą na każdego kto grozi ustrojowi w kraju, podczas gdy inne agencje zauważyły tylko żądanie Chamenei’ego, by demonstracje i imprezy w związku z nadchodzącym Dniem Qods (Jerozolimy) zachowały tradycyjne skupienie się na doli Palestyńczyków i były przeciwko Izraelowi, nie zaś zostały przejęte przez inne kwestie.

Jednak kilka godzin później irańska Press TV zamieściła obszerniejszy raport, który podajemy poniżej[2] .

„Ci, którzy wyciągają miecz przeciwko ustrojowi, spotkają się z twardą odpowiedzią”

W swoim piątkowym kazaniu 11 września 2009 r., prowadzący piątkowe modły w Teheranie Najwyższy Przywódca Irańskiej Rewolucji Islamskiej Ali Chamenei powiedział, że irański establishment chętnie przyjmuje konstruktywną krytykę, zgodną ze wskazówkami ustroju, i że potrafi tolerować różnicę opinii, ale ostro odpowie na groźby wobec własnego bezpieczeństwa. „Ci, którzy ścierają się z ustrojem i odwracają plecami do islamskiego ustroju, stają się wrogami” – powiedział Chamenei.

„Oczywiście, jeśli ktoś ma inną opinię, ale nie narusza samego system, to establishment nie ma nic przeciwko niemu”.

Establishment musi rozprawić się z tymi, którzy zagrażają bezpieczeństwu pod pozorem szukania zasad rewolucyjnych – powiedział – dodając, że zasady rewolucyjne nie są kwestią smaku.

Chamenei powiedział, że każdego, kto ośmiela się wyciągnąć miecz przeciwko Republice Islamskiej, czeka twarda odpowiedź oraz, że ustrój ma prawo się bronić. „Ci, którzy wyciągają miecze przeciwko ustrojowi, spotkają się z twardą odpowiedzią” – powiedział.

Powiedział, że także postaciom z rewolucyjną przeszłością nie wolno dopuścić, by ich różnice opinii doprowadziły do konfliktu i ostrzegł ruchy polityczne przeciwko próbom naruszenia podstaw ustroju.

Następnie przeszedł do zalecania pobożności, radząc narodowi i czołowym postaciom kraju, by unikali zepsucia, bo może ono odmienić ich serca i zwrócić ich przeciwko systemowi.

Mówiąc, że ustrój musi zachować swoją islamską jakość, dodał, że nie wolno go zamieniać w „fałszywą” republikę islamską, która w sercu jest „świecka”.

Pozytywne ruchy to te, które pchają kraj ku rozwojowi, sprawiedliwości i wartościom religijnym, podczas gdy negatywne to te, które próbują tworzyć rozziewy ekonomiczne, szerzyć bezbożność i uginać się pod obcą presją.

„Jeśli zrezygnujemy z naszych praw, czy to nuklearnych, czy innych, doprowadzi to do upadku „

Chamenei powiedział, że wroga ośmieli, jeśli Iran miałby ustąpić w sprawie swoich rozmaitych praw, włącznie z postawą wobec technologii nuklearnej. „Musimy twardo obstawać przy naszych prawach. Jeśli zrezygnujemy z naszych praw, czy to nuklearnych, czy innych, doprowadzi to do upadku (społeczeństwa) (…) Pójdziemy drogą do upadku, jeśli zamiast używać wolności do postępu naukowego i etycznego, użyjemy jej do szerzenia grzechu; zamiast przeciwstawiania się arogancji, agresorom i międzynarodowym grabieżcom, będziemy się czuć wobec nich słabi i wycofamy się; i jeśli zamiast wykrzywić się na nich, uśmiechniemy się do nich”.

Dodał, że Zachód oskarża Iran o staranie się o broń nuklearną, ale Iran powiada, że rozwija cywilne zastosowania tej technologii i wzywa do likwidacji broni masowego zniszczenia na całym globie.

Powiedział, że Republika Islamska jest dumna, iż ma za wroga syjonistyczny reżim, podczas gdy wierne i uciskane narody są przyjaciółmi Iranu.

Podkreślając, że Iran nie boi się zachodnich mocarstw, szczególnie USA i Wielkiej Brytanii, powiedział: “Rząd USA i rząd brytyjski od dwustu lat mają nikczemną postawę wobec Iranu. Niech tak będzie. Nikogo to nie zastraszy „.

Demonstracja Dnia Qods musi skoncentrować się na fundamentalnej sprawie

Na koniec Chamenei wezwał Irańczyków, by w piątek uczestniczyli w demonstracjach z okazji Dnia Qods (Jerozolimy), ale podkreślił, że muszą one koncentrować się na fundamentalnej sprawie – doli Palestyńczyków – i że władze nie pozwolą, by użyto demonstracji jako okazji do tworzenia podziałów.


[1] Patrz MEMRI Inquiry and Analysis No. 546, „The Iranian Regime Faces Challenges from Within and from Without – Qods Day and the Nuclear Issue,” 13 września 2009, http://www2.memri.org/bin/articles.cgi?Page=archives&Area=ia&ID=IA54609 .

[2] Press TV, IRIB (Iran); Almanar.com.lb, 11 września 2009